Spread the love

Hlasování ukončeno 16. 12. 2012 v 10:00

Jak rozhodli čtenáři? Podívejte se zde –  Jak dopadl souboj o Super knihu? Podívejte se na výsledky.

Startujeme nultý ročník akce Super kniha na Superrodina.cz.

Na webu Superrodina.cz byla uskutečněna již pěkná řádka recenzí, článků ke knižním novinkám, rozhovory s autory a ilustrátory. V současné době také začínají přibývat i audio tituly.

Knihy poskytly zejména tato nakladatelství: Paseka, Metafora, Dokořán, JaS, společnost Albatrosmedia, a. s., Start, Synergiepublishing a další.

Široký seznam nominovaných knih prošel zatím prvním redaktorským sítem, ze kterého vzešly níže uvedené nejpůsobivější knihy. Výběr probíhal ze všech recenzovaných publikací, které se na webu objevily nejpozději 30. září 2012. (Příspěvky k pozdějším titulům postupují do dalšího kola a budou hodnoceny na podzim a v zimě 2013)

Odborná porota: Martina Boučková, Renata Petříčková, Soňa Rivera, Petra Cihlářová, Lucie Fusková,“Kjara“.

Vážení čtenáři, POMOZTE NÁM, PROSÍM, V HLASOVÁNÍ O NEJLEPŠÍ KNIHU.

Hlasujte ve widgetech vpravo, pište komentáře pod článek, nebo na e-mail admin@superrodina.cz.

Děkujeme vám za vaše podněty! VELMI SI VÁŽÍME VAŠEHO NÁZORU.

NOMINOVANÉ KNIHY

Nejprve stručně: Podívejte se na obaly nominovaných knih. Kliknutím na obrázek se dostanete do příspěvku o dané knize. Hlasovat můžete ve widgetu. Pokud chcete cokoliv napsat e-mailem, uveďte prosím do předmětu SUPERKNIHA.

Dětská kniha:

Beletrie pro mládež:

 

 

 

.

.

Beletrie pro dospělé:

Odborná či faktografická kniha:

Skutečný příběh, autobiografie:

Hobby, ruční práce, návody…

Přírodopisné knihy, cestopisy

.

.

.

.

.

Nejlepší kniha nultého ročníku

A to je vše.

Pokud chcete znát více ke knihám, můžete se ještě podívat na detailní informace níže:

 

D Ě T S K Á K N I H A

Cyril Podolský, Strašidelný herbář. Paseka 2010.

Podívejte se na ukázku z knížky

Jsou ještě místa, která nemáme dobře prozkoumaná. Copak se děje v kuchyni, když spíte? Nemyslím tím, že se z podřimování probudí jeden ze členů rodiny, aby se pustil do debužírování zbytků v lednici. Možná máte v kuchyni speciální a na první pohled docela roztomilé duchy. Objevují se tehdy, když už zhasla všechna světla a rodina ulehla ke spánku…. Více o knížce zde.

 

 

Astrid Lindgrenová, Jižní louka. Albatros 2012 ve společnosti Albatros media, a. s.

Podívejte se na ukázku

„Za dávných časů, v dobách chudoby, žili dva sourozenci a ti neměli na celém světě nikoho. Děti ale nesmí pobývat na světě samy, u někoho musí bydlet. A tak se Matyáš a Anna z Jižní louky jednoho dne ocitli u sedláka na statku zvaném Vřesoviště. Sedlák se je k sobě nevzal pro jejich jasné, dobrotou zářící oči a věrné drobné ruce, či snad proto, že byli po maminčině smrti zoufalí smutkem. Kdepak, vzal je k sobě, aby mu byli užiteční.“… Více o knížce zde.

 

 

Martina Drijverová, Domov pro Marťany. Albatros 2012

Máte pocit, jako když na vás dýchá doba dávno minulá. Děti se věnují mnoha koníčkům, ručním aktivitám, mají doma gramofon a „kazeťák“, zahradničí, ani jednou nepadne slovo počítač.

A je to možná také proto, že Domov pro Marťany čekal spoustu let na své vydání. Tohle už je druhé.

Absolutně nechápu, proč tak úžasná kniha zůstávala osm let bez povšimnutí. Nakonec vyšla díky Albatrosu a grantu Jiřího Koláře a získala pět literárních cen…  Více o knížce zde.

Ukázka z knížky.

BELETRIE PRO MLÁDEŽ

Francisco X. Stork, Marcelo ve skutečném světě. Nakladatelství CooBoo. 2012.

Marcelo je jiný než ostatní mladí lidé. Bude mu osmnáct roků. Poslouchá svou vnitřní hudbu, která je jen v jeho hlavě. Možná to jsou hudební interpretace jeho vnitřních pocitů a zážitků, ale sám s jistotou nemůže říci, zdali to, co slyší, lze definovat hudbou, neboť ne vždy má melodii a nelze ji přezpívat. Nicméně je s ní šťastný a často ji cíleně vyhledává….  Více o knížce zde.

Ukázka z knížky.

 Carlos Ruiz Zafón, Marina. Nakladatelství CooBoo ve společnosti Albatros Media, a. s.. 2012.

Mladý chlapec se seznámí se starým Germánem a jeho dcerou, možná náhodou, možná díky své zvídavosti či hlouposti, ale hlavně odvaze vrátit se a vše uvést na pravou míru. Dívka mu ukáže své oblíbené místo, odkud vyhlíží na starý hřbitov. Pravidelně tam chodí černě zahalená žena a pokládá na jeden hrob rudou růži. Zvědavost mládí je svedla k tomu, aby neznámou ženu sledovali. Dostali se však na zvláštní nepřitažlivé místo s podivnými zavěšenými figurínami, které budily hrůzu. A to ještě netušily, jaké strasti je čekají! …..Více o knížce zde.

Ukázka z knížky.

Beletrie pro dospělé

Kateřina Hejlová, Fimbul. Nakladatelství JaS 2011

Ledová Praha leží už mnoho měsíců pod sněhem. Nepřišlo jaro ani léto, nepřišlo žádné jiné roční období. Jen zima. Krásná a romantická zprvopočátku, později však otravná, temná až příliš. Nízké teploty a neustálé sněžení, to je jen jedna část dlouhé zimy. Nemuselo by to být tak kruté, vždyť někteří z nás se zimy nemohou ani dočkat!  ….Více o knížce zde.

Ukázka z knihy.

.

.

Petr Šabach, Máslem dolů. Paseka 2012.

Přiznám se, že Petr Šabach je můj nejoblíbenější autor. Okamžitě, jak se pustím do čtení, ponořím se do děje, jako bych tam patřila. Jsem stejný ročník, jen jsem se narodila o pět měsíců dříve. Máme toho hodně společného, jeho příběhy jsou mnohdy podobné z mého života nebo života mých blízkých. Jednou bych si asi chtěla sednout s Petrem Šabachem někde třeba u kafe a pokecat si, ale možná by z toho byl monolog, asi bych jen poslouchala…. Více o knížce zde.

ODBORNÁ ČI FAKTOGRAFICKÁ KNIHA

Eva Čermáková, Krajinami cizích časů. Vnímání prostoru a času usazenými a nomádskými kulturami. Dokořán 2012.

V naší západní společnosti vnímáme čas velmi intenzivně. Je to neustálý spěch, důležitost každé sekundy i mikrosekundy. Oddělili jsme svůj čas od prostoru a vnímáme je jako dvě samostatné entity. Avšak rozlišování prostoru a času je pouze „myšlenkovou konstrukcí moderní euroamerické civilizace a je také svým způsobem raritou mezi ostatními pohledy,“ uvádí autorka Krajiny cizích časů….  Více o knížce zde.

Tzvetan Todorov, Strach z barbarů. Paseka 2011.

Todorovův Strach z barbarů nepopisuje historický vhled do dob rozpínavosti antického Řecka či Říma. Nemylme se, symptomy barbarství jsou stále živé. Tzvetan Todorov mluví velice aktuálním tónem a rozebírá nejpalčivější problémy současného světa, zejména Evropy. Jakmile skončila studená válka, na první pohled se mohlo zdát, že černobílé vnímání světa na přátele a nepřátele pominulo. Avšak brzy se objevil jiný problém –multikulturarismus…  Více o knížce zde.

Jan Potměšil, Šaría, Úvod do islámského práva. Nakladatelství Grada, 2012.

K islámské civilizaci patří propracovaný mravní a právní řád, jehož další přebírání či adaptace patří dnes v muslimských částech rychle se měnícího světa k tématům živých diskusí a dramatických sporů. O islámu obecně či útržky k právním problémům si můžete přečíst řadu knih a článků, ale ucelená publikace o islámském právu na českém trhu dosud nebyla…  Více o knížce zde.

SKUTEČNÝ PŘÍBĚH, AUTOBIOGRAFIE

Nafísiová Ázar, Jak jsme v Teheránu četly Lolitu, Paseka 2011.

Možná máte pocit, že Irán je sémě zla. Zahalené ženy v černých čádorech. Muži s tyranskými sklony. Politici, kteří nezřídka bývají nařčeni z čarodějnictví. Duchovní, kteří ve jménu boha posílají na své lidi vojáky, na své ženy morální policii, jež je tluče holemi uprostřed ulice za jediný pramen, který jim vykukuje zpoza odporného nařízeného oděvu… Více o knize zde.

.

.

Anne-Dauphine Jullandová, Dva krůčky po mokrém písku. Nakladatelství Motto ve společnosti Albatrosmedia, a. s. 2012.

Tečou mi slzy po tvářích. Právě jsem dočetla tu nejbolestivější knížku z edice skutečných příběhů. Stránku po stránce a i po té, co ji odložíte, budete mít pocit, že jste ten nejšťastnější člověk na téhle planetě, protože přes veškeré životní strasti, házené klacky pod nohy, přese všechny problémy jsou to vlastně jen „banality“. Více o knize zde.

.

.

Blanka Čechová, Příručka jadranské snoubenky. Nakladatelství Motto ve společnosti Albatrosmedia, a. s. 2012.

A právě ve chvíli, kdy mě myšlenky na odjezd obklíčí jako hřad tet, které to se mnou myslí dobře, cestu mi zastoupí dům. Se stejnou bláznivou přímočarostí, s jakou jsem se zasnoubila s Baldem, se mě zmocní touha, která je tak silná, že je skoro jistotou, zhmotněním snu, který se mi zdál prvního dne dole na pláži: tady budu bydlet. Dům si mě rozespale prohlíží zpoza mandloní a fíkovníků. A pak mě pozve dál. Ze zchátralého zdiva sálá někdejí krása, osamění výjimečnosti, kterou chápal jen ten, který ji stvořil…. Více o knize zde.

Beáta Matyášová. Klára nad propastí. Nakladatelství Motto ve společnosti Albatros Media, a. s. 2012

Klára je obyčejná ženská, matka dvou krásných a zdravých dětí, „užívá“ si mateřské dovolené – alespoň povrchně, v očích ostatních působí dojmem šťastné ženy a perfektně sehrané rodinky. Její život se však skládá s každodenních rutinních záležitostí. Funguje jako robot – ráno vstane, připraví snídani pro muže, který odchází na celý den do zaměstnání, pak nastupuje šichta mateřské – snídaně pro děti, uklízení bytu a nepořádku po dětech, praní, žehlení, přemlouvání dětí, aby jedly,… Více o knize zde.

HOBBY, RUČNÍ PRÁCE, NÁVODY…

Papír od Ayako Brodekové a Blaire Waite Brownové z nakladatelství Metafora.

A tak jsme se rozhodly, že si vyrobíme takovou malou obyčejnou sovičku v třetinovém měřítku. Šablony jsme si překreslily na papír – pravda, jen tak od oka. Řekly jsme si, že to bude naše sovička, prostě jiná, podobná, ale jiná. Ze začátku to z obrázku vypadalo značně složitě, ale nakonec jsme zjistily, že je to velmi snadné, a i když náš finální výtvor – malé školačky s pomocí její mamky – nevypadá tak úchvatně jako profesionální výrobek na stránkách knížky, přesto nám to zabralo asi dvě hoďky práce a máme ze sovy radost.  Více o knize zde

Dari Fejtková, Prýmkování, výroba textilních šperků. Nakladatelství Fragment 2012.

Prýmkování je technika výroby textilního šperku, kdy postupným sešíváním sutašek a užíváním nebo našíváním korálků vzniká výsledný šperk. K dokončení šperku je pak možné využít různých kovových komponentů,“ vysvětluje autorka nové publikace pro ruční práce. V praktické knize je řada návodů, jak si doma vytvořit jednoduché i složitější šperky, např. sluníčkovou čelenku, prsten s perlou, náramky s hvězdami či květem, náušnice pro hadí princeznu, medailonky, přívěšky apod.  Více o knize zde

Keith Sparrow, Naučte se kreslit manga. Al Press, 2012.

V nakladatelství Al Press vychází „učebnice“ o více jak 280 stranách, jak se stát od základu mistrem mangy. Každá stránka nabízí detailní rozkreslení krok po kroku a popis, jak vytvořit různé postavy – ve stoje, z profilu, ze zadu, v pohybu apod. Pokud patříte k fanouškům komiksů a manga, právě tato publikace je pro vás jako stvořená. Je zcela nemožné, pokud už máte nápad a chuť, nenaučit se vykreslit vlastní komiks…. Více o knize zde

PŘÍRODOPISNÉ KNIHY A CESTOPISY

Jaroslav Mareš, Ve stínu baobabů. Afrika čarodějů, divokých zvířat a tajemství. Nakladatelství Motto ve společnosti Albatrosmedia, a. s. 2012.

Autor je vášnivým cestovatelem, objevitelem největšího dravého brouka na světě, kterého popsal pod jménem Manticora imperator (a nebyl vůbec jeho posledním objevem), zajímá se o místa civilizací téměř nedotčená, udržuje styky s předními paleontology a zorganizoval expedice za dosud neznámými zvířaty..Více o knize zde.

.

.

 Radek Laudin, Křížem krážem po stopách Járy Cimrmana. Fragment, 2012.

Jára Cimrman neodmyslitelně patří k největším českým velikánům naší historie a nikdy ku jeho poctě nemůže býti dostatek publikací, aby jich nemohlo být ještě více. Však dovedete si představit někoho „velikánštějšího“ než všegénia Járu Cimrmana? Jak by dnes (proboha) vypadala Eiffelova věž, co by byly Tři sestry bez té třetí, o kolik vynálezů, nápadů a uměleckých děl by svět přišel!  Více o knize zde.

Nejlepší kniha nultého ročníku

Jaroslav Mareš, Ve stínu baobabů. Afrika čarodějů, divokých zvířat a tajemství. Nakladatelství Motto ve společnosti Albatrosmedia, a. s. 2012.

Autor je vášnivým cestovatelem, objevitelem největšího dravého brouka na světě, kterého popsal pod jménem Manticora imperator (a nebyl vůbec jeho posledním objevem), zajímá se o místa civilizací téměř nedotčená, udržuje styky s předními paleontology a zorganizoval expedice za dosud neznámými zvířaty..Více o knize zde.

 

Beáta Matyášová. Klára nad propastí. Nakladatelství Motto ve společnosti Albatros Media, a. s. 2012

Klára je obyčejná ženská, matka dvou krásných a zdravých dětí, „užívá“ si mateřské dovolené – alespoň povrchně, v očích ostatních působí dojmem šťastné ženy a perfektně sehrané rodinky. Její život se však skládá s každodenních rutinních záležitostí. Funguje jako robot – ráno vstane, připraví snídani pro muže, který odchází na celý den do zaměstnání, pak nastupuje šichta mateřské – snídaně pro děti, uklízení bytu a nepořádku po dětech, praní, žehlení, přemlouvání dětí, aby jedly,… Více o knize zde.

 

Kateřina Hejlová, Fimbul. Nakladatelství JaS 2011

Ledová Praha leží už mnoho měsíců pod sněhem. Nepřišlo jaro ani léto, nepřišlo žádné jiné roční období. Jen zima. Krásná a romantická zprvopočátku, později však otravná, temná až příliš. Nízké teploty a neustálé sněžení, to je jen jedna část dlouhé zimy. Nemuselo by to být tak kruté, vždyť někteří z nás se zimy nemohou ani dočkat!  ….Více o knížce zde.

.

.

.