Knihy

Nevíte kam na výlet? Cestujte po stopách Járy Cimrmana!

Spread the love
Share

Radek Laudin, Křížem krážem po stopách Járy Cimrmana. Fragment, 2012.

Připojte se k nám na Facebook. Hledáme fanoušky, kteří se nebojí říci svůj názor. Sledujte nové informace, užijte si články a soutěže.  Superrodina je na Facebooku

Jára Cimrman neodmyslitelně patří k největším českým velikánům naší historie a nikdy ku jeho poctě nemůže býti dostatek publikací, aby jich nemohlo být ještě více.

Však dovedete si představit někoho „velikánštějšího“ než všegénia Járu Cimrmana? Jak by dnes (proboha) vypadala Eiffelova věž, co by byly Tři sestry bez té třetí, o kolik vynálezů, nápadů a uměleckých děl by svět přišel!

I když se zdá, že jeho výsledky tvůrčí činnosti musely už překročit možnosti několika lidských životů, stále ještě nejsme u konce. Věřím, že ty největší badatelské skvosty stojí teprve před námi.

A právě proto vznikl i tento průvodce českými kouty, kde Jára Cimrman zanechal svou stopu. Má být dalším střípkem do mozaiky, jímž si můžeme pomalu doplňovat představu, kde všude se Jára Cimrman pohyboval a co činil. Možná v těch krajích zanechal na sebe jen vzpomínku, když kolem projížděl, možná zde něco tvořil. A lidé na jeho počest – jak mohli –  postavili pomník, pamětní desku, odlitek, cokoliv, co by všem připomnělo, že jejich obec je spjatá právě s tímto géniem.

V publikaci navštívíte 25 poutních míst. První stopa průvodce začíná v kraji Vysočina, kde v Pacově měla v roce 1911 premiéru Cimrmanova hra Hodina pravdy, v níž se hlavní hrdina dozvěděl hroznou pravdu, že svého syna mylně považoval za svého otce.

Pacovští na Pelhřimovsku si tuto událost připomínají „migrující“ deskou, která se čas od času přemístí na jiný dům.

S průvodcem naleznete místa, kde Jára Cimrman třeba jen zaklepal na vrata. A i proto vznikla památní deska.

Někdy to jsou  vzpomínky na hrdé situace, jindy na méně „chlubné“; jako například v Jihočeském kraji, kde byl Jára Cimrman nedobrovolně vysazen z vlaku. Lidé si tam dodnes připomínají, jak rozzlobeně mával za odjíždějící soupravou utrženou brzdovou hadicí a volal: „To je vrchol!“

V Dačicích v Jihočeském kraji po Járu Cimrmanovi pojmenovali ulici. A není to jediná ulice v naší republice, která nese jeho jméno. Další se nachází  například v Brně,  sic slepá a nepříliš dlouhá, ale je fenomenální, přinejmenším svým jménem.

Jeho ceduli naleznete dále na kutnohorském gymnáziu, a to se skutečně paradoxním textem: „Nejzapomenutelnější český velikán Jára Cimrman zde prokazatelně nikdy nestudoval.“

A těch perliček a úsměvných cedulí, originálních památníků a zvláštních vzpomínkových označení naleznete po krajích nespočet.

Nevíte kam na výlet? Cestujte po stopách Járy Cimrmana. Vezměte si s sebou průvodce, nabijte baterky do foťáku a zaveďte si svůj cestovatelský deník Za poznáním největšího českého velikána. Možná cestou najdete i další místa s nesmazatelnou stopou génia. Vždyť meze zkoumání Járy Cimrmana ještě nebyly ohraničené.

Píši do několika médií a chci udělat maximum pro www.superrodina.cz, která by se měla stát jedním z nejčtenějších médií na českém internetu. Věřím, že i mnozí čtenáři se rádi budou spolupodílet na tvorbě tohoto specifického média.

Share
error: Obsah je chráněný autorskými právy