Share

Víte, že výbornou, na vzduchu sušenou šunku si můžete připravit i doma? Už jste někdy ochutnali těstoviny s domácí slaninou? A co si třeba místo klasického hermelínu naložit kozí sýr? S růžovým pepřem je to prostě delikatesa, kterou gurmáni jistě ocení!

Neuplyne snad ani jeden týden, aby se v novinách či televizi neobjevila další zpráva o závadných a nekvalitních potravinách – uzeniny z nevhodného masa, nebo téměř bez masa zato se spoustou mouky a sóji a s různými dalšími „přídavky“, jahodová zavařenina kde jsou místo jahod jablka (v lepším případě, v horším tam najdete třeba i kedlubny), kečupy, které rajče viděly akorát z rychlíku. Nejspíš řeknete – co s tím? Máte tři možnosti – smíříte se s tím (no fuj, vážně chcete jíst kedlubnovou marmeládu?), nebo budete pátrat po kvalitních dodavatelích kvalitních potravin, a nebo SI JE UVAŘÍTE SAMI! Nebojte se a vyzkoušejte to třeba s pomocí dvou kuchařek, které vám v těchto dnech přináší nakladatelství Metafora. Budete překvapeni, jak je to jednoduché a jak skvěle může takové jídlo chutnat.

Konzervování a zavařování

Je známou věcí, že v sezóně sklizené ovoce a zelenina jsou chutnější, zdravější i levnější, než dovážené mimo sezónu. Proč si tedy kvality sezónních produktů nezachovat třeba ve formě výborných zavařenin?

S pomocí této publikace se seznámíte s několika způsoby uskladnění, konzervování a zavařování.

Základem je samozřejmě uskladnění čerstvých produktů. Pokud dodržíte několik jednoduchých pravidel, tak se i po několika měsících můžete těšit z vlastní mrkve, z voňavého česneku nebo z úrody dýní. Mimochodem věděli jste, že správně uskladněné dýně mohou vydržet v dobré kondici až 4 měsíce?

Další kapitola je věnována sušení. Je to jeden z nejstarších způsobů konzervace potravin a můžete ho využít téměř na vše. Sušit lze bylinky a koření, ovoce i zeleninu. Kniha vám nabízí hned tři způsoby – sušení na vzduchu, solární sušení a sušení v troubě.

Dvě následující kapitoly mají poněkud netypické názvy Sklenice a Láhve. Skrývá se zde řada výborných postupů a zajímavých receptů, počínaje studeným a horkým nakládáním, přes marmelády, džemy, želé, ovocné krémy, sirupy, vína, až po omáčky a kečupy. Slyšeli jste třeba někdy o houbovém kečupu?

Posledním způsobem konzervování potravin, kterému se kniha věnuje, je mražení. Stejně jako všechny předchozí části obsahuje i tato základní rady a pravidla, které vám zaručí skvělý výsledek, ať už se jedná o vanilkovou zmrzlinu nebo pomerančový sorbet.

Zajímá vás, jak své výrobky využijete? Není nic jednoduššího, než opět zalistovat a vybrat si některý z lákavých receptů, kterými je knížka příjemně doplněna.

Nakládání a uzení

Napadlo vás někdy vyrobit si vlastní šunku? Nebo zavináče? A co třeba klobásy? Zdá se vám to příliš složité, ba až nemožné? Dick a James Strawbridgeovi vás přesvědčí, že to není nemožné. A dokonce že některé postupy jsou i celkem jednoduché a kromě výborných a kvalitních jídel vám mohou přinést i zábavné rodinné nebo přátelské odpoledne. Umím si představit, že začnete něčím jednodušším, např. nasolováním nebo sušením na vzduchu a připravit si tak třeba gravadlax z lososa, klobásy nebo sušenou šunku. K neznámějším sušeným šunkám patří parmská z Itálie. Je opravdu výborná, ale nikde není psáno, že ta vaše nebude lepší. Tato kniha vás totiž vyloženě svádí k experimentování s kořením a dalšími přísadami – vytvořte si svou specialitu!

A až se „namlsáte“ nasolovaných, nakládaných a sušených specialit, nejspíš začnete stavět udírnu. Respektive udírny dvě, protože se nebudete moct rozhodnout, zda se chcete věnovat horkému nebo studenému uzení.

Pastrami se žitným chlebem, těstoviny s uzeným lososem, pečená glazovaná šunka… to je jen malá ukázka z několika desítek receptů, které vás budou lákat, abyste je vyzkoušeli.

Obě kuchařky jsou z řady „Doma a chutně!“ a jejich autory jsou Dick a jeho syn James Strawbridgeovi. Kromě bio kuchyně se na své farmě zabývají i ekologickým životním stylem. Natočili sérii It’s Not Easy Being Green pro BBC Two a na své farmě pořádají ekologické kurzy, aby zájemcům předali své bohaté zkušenosti a poznatky z této oblasti.

Za zmínku stojí i kvalitní fotografie Nicka Popea, nad kterými se vám budou doslova sbíhat sliny.

Nejnovější příspěvky na webu:

Velký knižní čtvrtek 19. října nabídne již příští týden 16 nových titulů + setkání s autory a autogramiády v Praze a Brně

Velký knižní čtvrtek 19. října nabídne již příští týden 16 nových titulů + setkání s autory a autogramiády v Praze a Brně

18. Říjen 2017

Velký knižní čtvrtek – 19. října – přinese na pulty knihkupectví 16 novinek. Čtenáře potěší nejen tematicky a žánrově pestrá kolekce knížek, ale také doprovodné akce, které 19. října do Městské knihovny v Praze a 26. října do Knihovny Jiřího Mahena v Brně přivedou hned několik autorů „velkočtvrtečních“ titulů.  Na programu jsou setkání s autory, besedy a autogramiády. Začátek je vždy v 17 hodin, vstup zdarma! Pozvání do Městské knihovny v Praze přijali: Michal Viewegh, Helena Třeštíková, Pavel Kosatík, Tomáš Šebek, Martina Formanová, Josef Karika, Milan Ohnisko, David Koller, Andrea Sedláčková, Petra Soukupová, Markéta Zahradníková, Martin Sodomka, Alice Flemrová a vzácný host

Vína ročníku 2017 ochutnáte poprvé už za měsíc. Svatomartinský přípitek na vinici sv. Kláry tentokrát potěší i milovníky hudby

Vína ročníku 2017 ochutnáte poprvé už za měsíc. Svatomartinský přípitek na vinici sv. Kláry tentokrát potěší i milovníky hudby

18. Říjen 2017

  11. listopadu v 11 hodin se poprvé otevřou lahve nesoucí na své etiketě ročník 2017. Jaká budou vína letošního ročníku? To napoví tradiční svatomartinský přípitek na vinici sv. Kláry v Botanické zahradě hl. m. Prahy. Návštěvníci ochutnají jak vína svatomartinská, tak mladá vína od českých i moravských vinařů. Tentokrát nebude chybět ani hudební doprovod. Oslavte svátek mladých vína na vinici sv. Kláry. Z vinice sv. Kláry se návštěvníkům rozprostírá nejen nádherný výhled, ale její genius loci okouzlí svou příjemnou atmosférou. „Svatomartinský přípitek patří mezi oblíbené akce na vinici sv. Kláry, letos jej pořádáme už podvanácté. Jelikož tentokrát vychází tento den na víkend,