Share

Víte, že výbornou, na vzduchu sušenou šunku si můžete připravit i doma? Už jste někdy ochutnali těstoviny s domácí slaninou? A co si třeba místo klasického hermelínu naložit kozí sýr? S růžovým pepřem je to prostě delikatesa, kterou gurmáni jistě ocení!

Neuplyne snad ani jeden týden, aby se v novinách či televizi neobjevila další zpráva o závadných a nekvalitních potravinách – uzeniny z nevhodného masa, nebo téměř bez masa zato se spoustou mouky a sóji a s různými dalšími „přídavky“, jahodová zavařenina kde jsou místo jahod jablka (v lepším případě, v horším tam najdete třeba i kedlubny), kečupy, které rajče viděly akorát z rychlíku. Nejspíš řeknete – co s tím? Máte tři možnosti – smíříte se s tím (no fuj, vážně chcete jíst kedlubnovou marmeládu?), nebo budete pátrat po kvalitních dodavatelích kvalitních potravin, a nebo SI JE UVAŘÍTE SAMI! Nebojte se a vyzkoušejte to třeba s pomocí dvou kuchařek, které vám v těchto dnech přináší nakladatelství Metafora. Budete překvapeni, jak je to jednoduché a jak skvěle může takové jídlo chutnat.

Konzervování a zavařování

Je známou věcí, že v sezóně sklizené ovoce a zelenina jsou chutnější, zdravější i levnější, než dovážené mimo sezónu. Proč si tedy kvality sezónních produktů nezachovat třeba ve formě výborných zavařenin?

S pomocí této publikace se seznámíte s několika způsoby uskladnění, konzervování a zavařování.

Základem je samozřejmě uskladnění čerstvých produktů. Pokud dodržíte několik jednoduchých pravidel, tak se i po několika měsících můžete těšit z vlastní mrkve, z voňavého česneku nebo z úrody dýní. Mimochodem věděli jste, že správně uskladněné dýně mohou vydržet v dobré kondici až 4 měsíce?

Další kapitola je věnována sušení. Je to jeden z nejstarších způsobů konzervace potravin a můžete ho využít téměř na vše. Sušit lze bylinky a koření, ovoce i zeleninu. Kniha vám nabízí hned tři způsoby – sušení na vzduchu, solární sušení a sušení v troubě.

Dvě následující kapitoly mají poněkud netypické názvy Sklenice a Láhve. Skrývá se zde řada výborných postupů a zajímavých receptů, počínaje studeným a horkým nakládáním, přes marmelády, džemy, želé, ovocné krémy, sirupy, vína, až po omáčky a kečupy. Slyšeli jste třeba někdy o houbovém kečupu?

Posledním způsobem konzervování potravin, kterému se kniha věnuje, je mražení. Stejně jako všechny předchozí části obsahuje i tato základní rady a pravidla, které vám zaručí skvělý výsledek, ať už se jedná o vanilkovou zmrzlinu nebo pomerančový sorbet.

Zajímá vás, jak své výrobky využijete? Není nic jednoduššího, než opět zalistovat a vybrat si některý z lákavých receptů, kterými je knížka příjemně doplněna.

Nakládání a uzení

Napadlo vás někdy vyrobit si vlastní šunku? Nebo zavináče? A co třeba klobásy? Zdá se vám to příliš složité, ba až nemožné? Dick a James Strawbridgeovi vás přesvědčí, že to není nemožné. A dokonce že některé postupy jsou i celkem jednoduché a kromě výborných a kvalitních jídel vám mohou přinést i zábavné rodinné nebo přátelské odpoledne. Umím si představit, že začnete něčím jednodušším, např. nasolováním nebo sušením na vzduchu a připravit si tak třeba gravadlax z lososa, klobásy nebo sušenou šunku. K neznámějším sušeným šunkám patří parmská z Itálie. Je opravdu výborná, ale nikde není psáno, že ta vaše nebude lepší. Tato kniha vás totiž vyloženě svádí k experimentování s kořením a dalšími přísadami – vytvořte si svou specialitu!

A až se „namlsáte“ nasolovaných, nakládaných a sušených specialit, nejspíš začnete stavět udírnu. Respektive udírny dvě, protože se nebudete moct rozhodnout, zda se chcete věnovat horkému nebo studenému uzení.

Pastrami se žitným chlebem, těstoviny s uzeným lososem, pečená glazovaná šunka… to je jen malá ukázka z několika desítek receptů, které vás budou lákat, abyste je vyzkoušeli.

Obě kuchařky jsou z řady „Doma a chutně!“ a jejich autory jsou Dick a jeho syn James Strawbridgeovi. Kromě bio kuchyně se na své farmě zabývají i ekologickým životním stylem. Natočili sérii It’s Not Easy Being Green pro BBC Two a na své farmě pořádají ekologické kurzy, aby zájemcům předali své bohaté zkušenosti a poznatky z této oblasti.

Za zmínku stojí i kvalitní fotografie Nicka Popea, nad kterými se vám budou doslova sbíhat sliny.

Nejnovější příspěvky na webu:

Kelly Barnhillová: Dívka, která upíjela měsíc

Kelly Barnhillová: Dívka, která upíjela měsíc

16. Červen 2018

Famózní úspěch této knihy v zahraničí lze podle mě přičítat dvěma věcem: nádherně a jímavě, leč velmi překvapivě rozbalovaným charakterům postav. A potom příběhu, ve kterém si čtenář každého věku i založení najde to svoje. Od mystiky k akčnosti, od jemných linií příběhu, až po chvíle, kdy jednotlivé řádky zazní jako osudové volání do boje. Dívka, která upíjela měsíc je jednou z obětovaných holčiček, které se každoročně nechávají napospas v černém lese pro zlou čarodějnici. Ne, nikdo se neptá, co se s dětmi stane... Ale jedno je jisté. Z druhé strany lesa je už na cestě čarodějnice, obyčejně má nějakou tu ptačí podobu, aby se jí rychleji cestovalo,

Hans Rath: A Bůh pravil: Musíme si promluvit

Hans Rath: A Bůh pravil: Musíme si promluvit

16. Červen 2018

Odpočinek sladký jako nadýchaná šlehačka. Mozek odpočívá, duše se usmívá a od jemného vtipu a plné chuti vám radostí poskakuje každá buňka v těle. Jo, tak takové čtivo je vážně na jedničku. A Hans Rath to skutečně umí. Když Bůh praví, že si musíte promluvit, nedá se to odmítnout. Za prvé by to byla škoda, za druhé by to vůbec nešlo, protože vás ten člověk bude neustále pronásledovat. No jo, když jste psychoterapeut, tak je to první volba. Protože možná to je skutečně tak, Bůh šest dní tvořil lidstvo, sedmý den odpočíval a osmý vyhledal psychologa. A volba padla na Jakoba Jakobiho v Berlíně. Jednu