Share

Básník, který chtěl napsat velká prozaická díla, amatérský herec, toužící po vlastní divadelní hře, pěší cestovatel, jenž prochodil nejen celé severní Čechy. Karel Hynek Mácha.

IMG_20151108_102217

Karel Hynek Mácha dostal šanci žít a tvořit pouhých pětadvacet let, a přesto se nesmazatelně vepsal do pamětí i české literární historie. Nakladatelství Host nyní udělalo radost všem milovníkům krásné české poezie období romantismu a vydalo sborník téměř kompletního poetického díla Karla Hynka Máchy. Kniha Karel Hynek Mácha: Básně vychází v edici Česká knižnice a zařadila se tak k jiným skvostům této oblíbené edice.

Kniha Máchových básní přirozeně vévodí to nejznámější z nich, milovaný a nenáviděný Máj, z něhož si většina čtenářů stejně pamatuje jen, že hrdliččin hlas zval ku lásce a první máj byl lásky čas. Díky sborníku si mohou osvěžit celý text, včetně autorova doprovodného intermezza. Za Májem následují básně a jiné poetické výtvory, seřazené podle let vzniku do roku 1832 a napsané po tomto roce. Další oddíl je věnován písním a speciální místo dostaly i Máchovy básně psané německy.

„Ach v zemi krásnou, zemi milovanou,
v kolébku svou i hrob svůj, matku svou,
v vlasť jedinou i v dědictví mu danou,
v širou zemi, zemi jedinou,
v matku svou, v matku svou, krev syna teče po ní.“
– úryvek z básně Máj

Zasněte se s nejznámějším romantikem, zakladatelem moderní poezie, a užijte si Máchova vzletného jazyka ve více než 120 básních kompletního sborníku s jednoduchým názvem Básně.

KAREL HYNEK MÁCHA: Básně
Vydalo nakladatelství Host, v roce 2015 (třetí vydání)
www.hostbrno.cz

Nejnovější příspěvky na webu:

Odhalte s námi nová tajemství Prahy

Odhalte s námi nová tajemství Prahy

21. Listopad 2019

„Město vidím veliké, jehož sláva hvězd se bude dotýkat. Tam v lese je místo, třicet honů odtud vzdálí, Vltava řeka je obíhá. To na půlnoc ohrazuje potok Brusnice hlubokým ouvalem, na polední pak straně skalnatá hora vedle lesa Strahova. Tam, když přijdete, najdete člověka prostřed lesa, an tesá práh domu. I nazvete hrad, jejž vystavíte, Prahou.“ Takto znělo proroctví kněžny Libuše. Kde však má Praha své kořeny? Tok nenápadné Brusnice vytváří údolí, ve kterém stojí nejmalebnější pražská čtvrť Nový Svět. Brusnice po většinu své délky teče v pražské kanalizaci. Její pramen se nazývá Vojtěška a nachází se na zahradě břevnovského kláštera kousek od

Nové vydání francouzských lidových písní, tentokrát s notovými záznamy a CD skupiny Chairé

Nové vydání francouzských lidových písní, tentokrát s notovými záznamy a CD skupiny Chairé

21. Listopad 2019

Výbor francouzských lidových písní s libozvučným názvem Zpěvy sladké Francie si v českých knihovnách nalezl své místo už dávno. Mistrovský překlad Hanuše Jelínka, který texty vybral a uspořádal, oslovuje české čtenáře a posluchače napříč několika generacemi. Do svého repertoáru je zařadila i řada hudebníků. Sbírky Zpěvy sladké Francie a Nové zpěvy sladké Francie přinášejí lidové písně s širokou tematikou. Najdeme zde písně z dvorského prostředí, písně milostné i vyloženě žertovné či naopak truchlivé. Asi nejznámější reprezentantkou sbírky je píseň „Dezertér“, ve které voják kvůli nešťastné lásce spáchá vraždu, za kterou má být popraven. Své srdce káže poslat dívce, kterou miloval. Poslední vydání Zpěvů sladké Francie