Spread the love

Básník, který chtěl napsat velká prozaická díla, amatérský herec, toužící po vlastní divadelní hře, pěší cestovatel, jenž prochodil nejen celé severní Čechy. Karel Hynek Mácha.

IMG_20151108_102217

Karel Hynek Mácha dostal šanci žít a tvořit pouhých pětadvacet let, a přesto se nesmazatelně vepsal do pamětí i české literární historie. Nakladatelství Host nyní udělalo radost všem milovníkům krásné české poezie období romantismu a vydalo sborník téměř kompletního poetického díla Karla Hynka Máchy. Kniha Karel Hynek Mácha: Básně vychází v edici Česká knižnice a zařadila se tak k jiným skvostům této oblíbené edice.

Kniha Máchových básní přirozeně vévodí to nejznámější z nich, milovaný a nenáviděný Máj, z něhož si většina čtenářů stejně pamatuje jen, že hrdliččin hlas zval ku lásce a první máj byl lásky čas. Díky sborníku si mohou osvěžit celý text, včetně autorova doprovodného intermezza. Za Májem následují básně a jiné poetické výtvory, seřazené podle let vzniku do roku 1832 a napsané po tomto roce. Další oddíl je věnován písním a speciální místo dostaly i Máchovy básně psané německy.

„Ach v zemi krásnou, zemi milovanou,
v kolébku svou i hrob svůj, matku svou,
v vlasť jedinou i v dědictví mu danou,
v širou zemi, zemi jedinou,
v matku svou, v matku svou, krev syna teče po ní.“
– úryvek z básně Máj

Zasněte se s nejznámějším romantikem, zakladatelem moderní poezie, a užijte si Máchova vzletného jazyka ve více než 120 básních kompletního sborníku s jednoduchým názvem Básně.

KAREL HYNEK MÁCHA: Básně
Vydalo nakladatelství Host, v roce 2015 (třetí vydání)
www.hostbrno.cz

Nejnovější příspěvky na webu:

[srp srp srp_number_post_option=’2′ srp_thumbnail_wdg_width=’120′ srp_thumbnail_wdg_height=’120′ srp_wdg_excerpt_length_mode=’words‘]