Share

Unést ženu bohatého podnikatele, ukrýt ji na venkově a pak už jen inkasovat výkupné? Geniální a na první pohled snadný nápad, pokud se vám do něj nepřimíchá zmatený kosmonaut, venkovský prosťáček a neschopný bratr. Komedie Únos!? autora Francise Vebera rozehrává příběh, u něhož se pobaví mladí i staří.

3404b

Plakát inscenace, foto Gabriela Dorantová

 

Když se Felix (Kamil Halbich) s Emilem (Zdeněk Rohlíček/Jaromír Nosek) rozhodnou unést Matyldu (Kristýna Frejová/Zuzana Kajnarová), ženu bohatého podnikatele, jistě by si nemysleli, že se jim celý plán tak šeredně zamotá. I se svou zajatkyní se totiž schovají u venkovského prosťáčka Janka (Jaroslav Šmíd), který jim zcela nevědomky neustále hází klacky pod nohy. Situace se ještě zkomplikuje, když se poblíž katapultuje nešťastný pilot Hubert (Ladislav Hampl) a své letadlo nechá bez pilota poletovat po okolí. Jelikož unesená dáma není hloupá, začíná pomalu, ale jistě osnovat plán na útěk. Svého druha ve zbrani, pomateného pilota, který se bojí létat, změní briskně v amerického kosmonauta, aby byl pro únosce zajímavější, a pak už jen doufá, že se vše vyvine v jejich prospěch. Jak vše dopadne? Dostane Felix své výkupné a uznání otce? A co Janek, věnuje mu slavný kosmonaut podpis a únosci mu vrátí dům v celku? Dojde nakonec i na lásku? Vše a mnohé další prozradí výtečná situační komedie Únos?!.

3449b

Zdeněk Rohlíček a Kamil Halbich, foto Gabriela Dorantová

Veselá, odpočinková komedie staví na jednoduchém základě, že ani únosce s dokonalým plánem nemusí být chytrý a pohotový jako autoři velké vlakové loupeže a vše se mu může vymknout z rukou. Kamil Halbich pojal svého Felixe jako vychytralého, ne však příliš inteligentního padoucha, kterého se ale vůbec nikdo nebojí, spíš se mu s chutí zasměje. Zdeněk Rohlíček v roli jeho nezvedeného a ještě hloupějšího parťáka ukazuje, jak to může dopadnout, když se jeden nechá svést k nepravostem, aniž by dokázal domyslet důsledky. Jaroslav Šmíd si se svým prosťáčkem hraje a i malou roli dokázal příjemně vyšperkovat. Možná, že jedna z hlášek, které si ze hry odnesete, bude právě jeho okřídlené: „Volal někdo Janka?“.

Kristýna Frejová v roli unesené Matyldy exceluje, hraje si s každým vtípkem, hází očkem po pilotovi a navíc po jevišti opravdu pluje jako pravá dáma. Pilot Ladislava Hampla je zmatený, roztěkaný, ale ochotný pomoci dámě v nesnázích za cenu vlastní újmy. Jeho nešťastný osud letce, který se bojí létání, a snad by si to s chutí vyměnil s Jankem, vás od srdce pobaví.

Kristýna Frejová, Ladislav Hampl, Jaroslav Šmíd (foto Gabriela Dorantová)

Kristýna Frejová, Ladislav Hampl, Jaroslav Šmíd (foto Gabriela Dorantová)

Jak se do všeho přimíchá Richard v podání Miloše Vávry, to už necháme zahaleno tajemstvím.

Únos!? v režii Martina Vokouna a dramaturgii Kristýny Čepkové utíká jako lehkonohá laňka, slovní i situační vtípky se vrší, aby ve vás po skončení zanechali příjemný pocit krásně stráveného divadelního večera. Autorem komedie je francouzský dramatik Francis Veber, od něhož můžete v divadle Palace vidět i další kousek, konverzační komedii Chlap na zabití. Veber je vpravdě mistrem lehkých komedií, vždyť je autorem takový kusů, jakými jsou Muž z Acapulca, Blbec k večeři, Kopyto či Otec a otec.

Herecké výkony jsou umně doplněny scénou a kostýmy z dílny Agnieszky Páté-Oldak a hudbou Petra Zemana, která přímo navozuje atmosféru prostého francouzského venkova, kde se děj odehrává.

Hříčka o únosu jedné umíněné dámy, pomateného únosce i pilota s plánem stojí rozhodně za vidění a můžete si na ni vyrazit do pražského divadla Palace na Václavském náměstí.

ÚNOS!?, Francis Veber
Režie: Martin Vokoun
www.divadlopalace.cz

Nejnovější příspěvky na webu:

Festival Animánie při slavnostním zakončení rozdal Animáničky

Festival Animánie při slavnostním zakončení rozdal Animáničky

17. Listopad 2019

14. ročník Mezinárodního festivalu animovaných filmů Animánie dnes končí, mezinárodní porota rozdala 10 festivalových cen Animániček a 10 čestných uznání. Porotci Lucie Sunková (CZ), Luděk Horký (CZ) a Hrvoje Selec (HR) vybírali z rekordního počtu 203 krátkých animovaných filmů, které do soutěže přihlásili děti a mladí tvůrci do 26 let z celého světa. Svoji cenu udělovali diváci i studentská porota. Animánie začala ve čtvrtek 14. 11. a čtyři festivalové dny byly doslova nabité projekcemi, workshopy, setkáními s tvůrci či debatami. V prostorách plzeňského centra Moving station se za čtyři dny vystřídalo více než 1200 návštěvníků festivalu. Animánie je největší mezinárodní soutěžní přehlídkou mladých animátorů v České republice. „Moc nás těší, že počet soutěžních filmů rok od roku

Po Hrdinech přicházejí Učenci!

Po Hrdinech přicházejí Učenci!

17. Listopad 2019

S pokračováním úspěšného humoristického románu přichází Petr Luňák Nakladatelství Dokořán vydává Učence, volné pokračování humoristického románu Hrdinové od Petra Luňáka a Marka Pečenky. Knihu napsal nyní pouze Petr Luňák. Jak sám s nadsázkou říká: „Po krásném dobrodružství s Markem Pečenkou nad románem Hrdinové jsem se vydal na spisovatelskou stezku sám a po večerech i nocích sepsal volné pokračování pod názvem Učenci.“ Hlavní hrdina Richard Míča je nyní již mladý nadějný pedagog a vědec, který tráví svůj jednotvárný život psaním článků o kontrafaktuální historii a úloze náhody v dějinách, až se jednoho dne objeví trochu výstřední profesor jedné z amerických univerzit… Učenci mají typické rysy univerzitního románu a v mnohém připomínají