Helena Herynková,  Knihy,  Kultura

Zítřek, který nevyjde

Spread the love
Share

Ať už milovník historie a spletitých lidských osudů Umberto Eco napíše knihu o čemkoliv, čeká na ni napjatě a bez dechu široká čtenářská obec. Nejinak je tomu i s novým románem Nulté číslo.

IMG_20151102_075513

Umberto Eco se tentokrát odklonil od svých oblíbených historických témat a bere čtenáře na exkurzi po redakci deníku. Hlavní hrdina, doktor Colonna, je najat tajemným Simeiem, aby vedl nově vznikající deník Zítřek. Colonna nadšeně přijímá, protože se mu právě vůbec nic nedaří a dobrá práce by mohla vše napravit. Háček je ovšem v tom, že Zítřek vlastně nikdy nepřijde. Deník je totiž jen fiktivní podnik, kterým se chce podivný tajný majitel – komtur – dostat do elitní společnosti vydavatelů. O komturově spiknutí vědí jen Simei a Colonna a tato informace se jim možná šeredně nevyplatí. Děj románu je zasazen do roku 1992 a čtenář má možnost sledovat probíhající světové události s vědomím, že už ví, jak dopadly. Může si tak připadat jako jeden z redaktorů připravujících další nulté číslo deníku.

Jak dopadne „zkušební“ rok nového deníku? Přijde vůbec zítřek? Kdo chce zabít papeže a jak do všeho zapadá ztroskotanec Colonna? Otevřete nejnovější Nulté číslo a nechte se pozvat do redakce plné svérázných postaviček, které budete milovat a podezírat zároveň.

IMG_20151102_075538

Nulté číslo je znatelně tenčí než obvyklé Ecovy romány a jeho příznivci budou možná na první pohled trochu zklamaní, protože si neužijí čtení tak dlouho. Nadchne je však vytříbené vypravěčské umění, jímž Umberto Eco tradičně vyniká. Pečlivě vystavěný příběh, napínavý děj, i hlavní hrdina, jemuž budete chtít fandit. To jsou hlavní přednosti novinky Nulté číslo. Eco opět dokazuje, že umí vzletně a zábavně vyprávět, a udržet čtenáře v nekonečném napětí. Nulté číslo je svižný a svěží román, který neodložíte do poslední stránky, nepustíte ho z ruky, dokud se dveře redakce nezavřou.

NULTÉ ČÍSLO, Umberto Eco
Vydal nakladatelství Argo, v roce 2015
www.argo.cz

Nejnovější příspěvky na webu:

[srp srp srp_number_post_option=’2′ srp_thumbnail_wdg_width=’120′ srp_thumbnail_wdg_height=’120′ srp_wdg_excerpt_length_mode=’words’]

Share
error: Obsah je chráněný autorskými právy