Share

Ať už milovník historie a spletitých lidských osudů Umberto Eco napíše knihu o čemkoliv, čeká na ni napjatě a bez dechu široká čtenářská obec. Nejinak je tomu i s novým románem Nulté číslo.

IMG_20151102_075513

Umberto Eco se tentokrát odklonil od svých oblíbených historických témat a bere čtenáře na exkurzi po redakci deníku. Hlavní hrdina, doktor Colonna, je najat tajemným Simeiem, aby vedl nově vznikající deník Zítřek. Colonna nadšeně přijímá, protože se mu právě vůbec nic nedaří a dobrá práce by mohla vše napravit. Háček je ovšem v tom, že Zítřek vlastně nikdy nepřijde. Deník je totiž jen fiktivní podnik, kterým se chce podivný tajný majitel – komtur – dostat do elitní společnosti vydavatelů. O komturově spiknutí vědí jen Simei a Colonna a tato informace se jim možná šeredně nevyplatí. Děj románu je zasazen do roku 1992 a čtenář má možnost sledovat probíhající světové události s vědomím, že už ví, jak dopadly. Může si tak připadat jako jeden z redaktorů připravujících další nulté číslo deníku.

Jak dopadne „zkušební“ rok nového deníku? Přijde vůbec zítřek? Kdo chce zabít papeže a jak do všeho zapadá ztroskotanec Colonna? Otevřete nejnovější Nulté číslo a nechte se pozvat do redakce plné svérázných postaviček, které budete milovat a podezírat zároveň.

IMG_20151102_075538

Nulté číslo je znatelně tenčí než obvyklé Ecovy romány a jeho příznivci budou možná na první pohled trochu zklamaní, protože si neužijí čtení tak dlouho. Nadchne je však vytříbené vypravěčské umění, jímž Umberto Eco tradičně vyniká. Pečlivě vystavěný příběh, napínavý děj, i hlavní hrdina, jemuž budete chtít fandit. To jsou hlavní přednosti novinky Nulté číslo. Eco opět dokazuje, že umí vzletně a zábavně vyprávět, a udržet čtenáře v nekonečném napětí. Nulté číslo je svižný a svěží román, který neodložíte do poslední stránky, nepustíte ho z ruky, dokud se dveře redakce nezavřou.

NULTÉ ČÍSLO, Umberto Eco
Vydal nakladatelství Argo, v roce 2015
www.argo.cz

Nejnovější příspěvky na webu:

Festival Animánie při slavnostním zakončení rozdal Animáničky

Festival Animánie při slavnostním zakončení rozdal Animáničky

17. Listopad 2019

14. ročník Mezinárodního festivalu animovaných filmů Animánie dnes končí, mezinárodní porota rozdala 10 festivalových cen Animániček a 10 čestných uznání. Porotci Lucie Sunková (CZ), Luděk Horký (CZ) a Hrvoje Selec (HR) vybírali z rekordního počtu 203 krátkých animovaných filmů, které do soutěže přihlásili děti a mladí tvůrci do 26 let z celého světa. Svoji cenu udělovali diváci i studentská porota. Animánie začala ve čtvrtek 14. 11. a čtyři festivalové dny byly doslova nabité projekcemi, workshopy, setkáními s tvůrci či debatami. V prostorách plzeňského centra Moving station se za čtyři dny vystřídalo více než 1200 návštěvníků festivalu. Animánie je největší mezinárodní soutěžní přehlídkou mladých animátorů v České republice. „Moc nás těší, že počet soutěžních filmů rok od roku

Po Hrdinech přicházejí Učenci!

Po Hrdinech přicházejí Učenci!

17. Listopad 2019

S pokračováním úspěšného humoristického románu přichází Petr Luňák Nakladatelství Dokořán vydává Učence, volné pokračování humoristického románu Hrdinové od Petra Luňáka a Marka Pečenky. Knihu napsal nyní pouze Petr Luňák. Jak sám s nadsázkou říká: „Po krásném dobrodružství s Markem Pečenkou nad románem Hrdinové jsem se vydal na spisovatelskou stezku sám a po večerech i nocích sepsal volné pokračování pod názvem Učenci.“ Hlavní hrdina Richard Míča je nyní již mladý nadějný pedagog a vědec, který tráví svůj jednotvárný život psaním článků o kontrafaktuální historii a úloze náhody v dějinách, až se jednoho dne objeví trochu výstřední profesor jedné z amerických univerzit… Učenci mají typické rysy univerzitního románu a v mnohém připomínají