Share

Ukončete nástup, dveře se zavírají, příští stanice ZOO. Takové nebo podobné hlášení slyšely děti, které na stanici bezmála žily, tisíckrát. Známý příběh patnáctileté Christiany F. se nyní vrací na divadelních prknech.

Plakát inscenace

Plakát inscenace

Christiana se přistěhovala do Berlína jako šestiletá. Rodinné zázemí neutěšené, na sídlišti možnost vyžití veškerá žádná, tak musela jít hledat kamarády dál od domova. Našla přátele, a kromě nich taky svět různých drog. Pozvolna a postupně zapadla do partičky a bohužel také propadla heroinu. Christiana nebyla jediná, podobný příběhy prožily v 70. letech minulého století ve zdí rozděleném Berlíně stovky dětí. Stanice metra u berlínské ZOO se stala jejich styčným bodem, druhým domovem a pro mnohé i pracovním místem. Řada z nich si totiž na drogy a živobytí vydělávala prostitucí a v metru lovili sexuchtivé zákazníky.

Veronika Soumarová jako Christiana (archiv divadla)

Veronika Soumarová jako Christiana (archiv divadla)

Příběh Christiany obletěl celý svět, když ji vyzpovídali dva novináři. Ze životního osudu se stala kniha, posléze vznikl také film. Od minulé sezóny máte šanci zhlédnout My děti ze stanice ZOO také jako inscenaci v režii Michala Skočovskéhoústeckém Činoherním studiu. Převést křehký, a přesto drsný příběh dětských hrdinů do divadelní podoby není snadný úkol, v Ústí se to tvůrcům však povedlo.

Hlavní role vypravěčky Christiany se ujala Veronika Soumarová. Soumarová dala své hrdince přesnou míru dětské naivity, která se postupně mění v dospělou skepsi, starost a posléze i beznaděj. Na Christianě nejvíc poznáte, že hrdinové hry byli původně nevinnými dětmi, ale život je velmi hrubě poučil a nechal rychle dospět. Soumarová také umně rozlišuje pasáže děje a místa, kdy na chvíli vystoupí z role, aby se stala pouhou vypravěčkou, glosátorkou. Divák je tak chvílemi vytržen z příběhu, aby do něj byl záhy vržen s daleko větší vervou.

Jan Jankovský, Veronika Soumarová a Achab Haidler (archiv divadla)

Jan Jankovský, Veronika Soumarová a Achab Haidler (archiv divadla)

Christianě jsou skvělými partnery představitelé jejího milého Detlefa (Lukáš Černoch) a přátel Bernda (Jan Jankovský) a Axela (Václav Hanzl). Jankovský a Hanzlem se výborně, a o to děsivěji, proměňují v drogově závislé trosky, ale přesto nezapomínají zůstávat rytíři v lesklé zbroji a často se stávají Christianinými ochránci. Občas se divák i zamyslí nad tím, že Christiana si mohla místo Detlefa vybrat mnohem charismatičtějšího Bernda a třeba by oba dopadli lépe.

Achab Haidler se skvěle stává Christianiným starším já, aby suše a věcně komentoval její osudy po skončení knihy/hry. Tereza Volánková a Linda Svobodová dotvářejí „dětskou partičku“, jejich hrdinky se sice tváří jako kamarádky, ale pro dávku by svým nejbližším klidně vrazily nůž do zad. Posledním článkem ze stanice ZOO je Matúš Bukovčan, jenž ve hře ztvární hned několik postav, každou jako jedinečnou osobnost.

Jan Jankovský a Václav Hanzl v rolích Christianiných přátel (archiv divadla)

Jan Jankovský a Václav Hanzl v rolích Christianiných přátel (archiv divadla)

Mimo kvalitních hereckých výkonů dotváří prostředí také dobová, ale i autorská hudba z dílny Ondřeje Švandrlíka. Nechte se pozvat k příběhu, z něhož běhá mráz po zádech, příběhu, který se skutečně stal a o to víc vás zasáhne. Během sledování se ve vás vystřídá celá škála emocí, pobavenost se střídá s hrůzou, naděje kráčí v patách se zhroucením, radost často následuje zármutek ze selhání či smrti. My děti ze stanice ZOO jsou inscenací, která se vám hluboko zaryje pod kůži, aby kolovala vaší krví, jako Christianě droga.

Christiane F.: My děti ze stanice ZOO // trailer 2 from Činoherní studio on Vimeo.

www.cinoherak.cz

Nejnovější příspěvky na webu:

Festival Animánie při slavnostním zakončení rozdal Animáničky

Festival Animánie při slavnostním zakončení rozdal Animáničky

17. Listopad 2019

14. ročník Mezinárodního festivalu animovaných filmů Animánie dnes končí, mezinárodní porota rozdala 10 festivalových cen Animániček a 10 čestných uznání. Porotci Lucie Sunková (CZ), Luděk Horký (CZ) a Hrvoje Selec (HR) vybírali z rekordního počtu 203 krátkých animovaných filmů, které do soutěže přihlásili děti a mladí tvůrci do 26 let z celého světa. Svoji cenu udělovali diváci i studentská porota. Animánie začala ve čtvrtek 14. 11. a čtyři festivalové dny byly doslova nabité projekcemi, workshopy, setkáními s tvůrci či debatami. V prostorách plzeňského centra Moving station se za čtyři dny vystřídalo více než 1200 návštěvníků festivalu. Animánie je největší mezinárodní soutěžní přehlídkou mladých animátorů v České republice. „Moc nás těší, že počet soutěžních filmů rok od roku

Po Hrdinech přicházejí Učenci!

Po Hrdinech přicházejí Učenci!

17. Listopad 2019

S pokračováním úspěšného humoristického románu přichází Petr Luňák Nakladatelství Dokořán vydává Učence, volné pokračování humoristického románu Hrdinové od Petra Luňáka a Marka Pečenky. Knihu napsal nyní pouze Petr Luňák. Jak sám s nadsázkou říká: „Po krásném dobrodružství s Markem Pečenkou nad románem Hrdinové jsem se vydal na spisovatelskou stezku sám a po večerech i nocích sepsal volné pokračování pod názvem Učenci.“ Hlavní hrdina Richard Míča je nyní již mladý nadějný pedagog a vědec, který tráví svůj jednotvárný život psaním článků o kontrafaktuální historii a úloze náhody v dějinách, až se jednoho dne objeví trochu výstřední profesor jedné z amerických univerzit… Učenci mají typické rysy univerzitního románu a v mnohém připomínají