Share

Pes a jeho kamarádiNakladatelství Albatros ve spolupráci s nakladatelstvím B4U v těchto dnech vydává čtyři prostorová leporela Rudolfa Lukeše. Leporela ilustrátora Rudolfa Lukeše, která se ve světě těší velké oblibě již desítky let, vycházejí v Čechách vůbec poprvé. Hravé ilustrace doplněné vtipnými verši Michala Černíka představí dětem vždy čtyři zvířátka, jak domácí, tak exotická, a jejich zvyky a zvláštnosti.

Ilustrátor Rudolf Lukeš je zajímavou osobností s pohnutým osudem. Původním povoláním filmový architekt se narodil 20. dubna 1923. Po roce 1946 byl zaměstnán ve Filmovém studiu Barrandov, nejprve jako asistent, později jako samostatný filmový architekt. Na svém kontě má snímky jako Hrdinové mlčí, Housle a sen, Žiji mezi námi, Svědomí nebo Křížová trojka.

Pes a jeho kamaradi_páv

V roce 1948 se Rudolf Lukeš oženil s Alicí Ledererovou, na níž se kvůli jejímu otci Františku Ledererovi vztahovaly norimberské zákony. Matka ji skrývala pod jménem Taťána, dceru prohlásila účelově za nemanželskou. Tyto skutečnosti se kariéře mladého nadějného filmového architekta staly později osudnými.

Rudolf Lukeš (archiv rodiny)Rudolf Lukeš uprostřed rozdělané práce dostal po únorovém komunistickém převratu v roce 1948 zákaz činnosti a z Filmového studia Barrandov odešel. Řadu let pracoval jako písmomalíř v Národním technickém muzeu v Praze. Po roce 1960 uspěl s ilustracemi pro dětské knihy a prostorovými pohyblivými leporely v nakladatelství Artia. Jeho práce v cizině zaujala, obdivovala ji sama anglická královna Alžběta. Lukešova leporela vycházela například ve Velké Británie, Německu, Francii, Itálii, Španělsku či v Asii.

Tygr a jeho kamaradi_tygr

Nyní Albatros vydává reedici těchto výjimečných knih a leporela tak vycházejí vůbec poprvé v češtině, přestože vznikla před několika desetiletími. Knihy Pes a jeho kamarádi, Tygr a jeho kamarádi, Lev a jeho kamarádi a Želva a její kamarádi zároveň vyjdou ve Francii, Španělsku, Británii, v Číně a na Slovensku, na podzim se chystá Ruština a Švédština.