Helena Herynková,  Knihy,  Kultura

Zakousněte se dásní do milostné poezie

Spread the love
Share

Přečíst si básničku bezdůvodně, jen pro radost. Kdy jste to naposled udělali? Možná si už ani nevzpomenete. Zrovna dnes bych vám však chtěla představit knížku plnou krásných básniček. A všechny si zaslouží, aby je četli jen a jen z radosti. Autor Pavel Sobek svou básnickou prvotinu SBÍRKA MILOSTNÝCH DÁSNÍ věnoval „všem 7 miliardám srdcí, která se na Zemi neustále pachtí s láskou“.

Bezmála čtyři desítky básniček si po prvním přečtení téměř okamžitě zamilujete. Není divu, vždyť se jedná o poezii milostnou. A stejně jako má láska tisíc podob, jsou také Sobkovy básně různorodé. Jedno je ale spojuje. Všechny básnické kousky ze Sbírky milostných dásní jsou rozverné a vtipné. Dokonce i když píše o vážných věcech, jako je zrada a rozchod, donutí nás Sobek alespoň k drobnému pousmání.

Některé básničky jsou báječně rozněžnělé, jiné zase hravé, jednoduše nebudete vědět, kterou si dříve vybrat. Mně se asi nejvíce líbí Piano, protože nabádá k dělání věcí beze smyslu. A život, stejně jako lásku, byste někdy prostě měli nechat plynout a jen si užívat.

Proto se nechte zlákat, otevřete růžovou sbírku dásní a udělejte dnes něco jen tak. Třeba kupte někomu piano!

Rád bych ti koupil piano.
Nebyl by to však dárek za ano.
Věřit, že koupí si tě koupím,
jevil bych se sám sobě značně hloupým.

Udělal bych to jen tak, pro radost.
Že vím, že jsi, a to je dost.
Můžeš si klidně myslet: „To je blázen“,
mně se však vůbec nechce z nebe na zem.

SBÍRKA MILOSTNÝCH DÁSNÍ, Pavel Sobek
vydalo nakl. No Limits, v roce 2014, www.nolimitsart.cz

 Helena Herynková

Nejnovější příspěvky na webu:

[srp srp srp_number_post_option=’2′ srp_thumbnail_wdg_width=’120′ srp_thumbnail_wdg_height=’120′ srp_wdg_excerpt_length_mode=’words’]

Share
error: Obsah je chráněný autorskými právy