Kultura,  Tiskové zprávy

Dvořákova Praha nabídne Zimermana, Repina, Mehtu, Izraelskou filharmonii i téměř zapomenutá díla geniálního skladatele

Krystian Zimerman

Nebývalou koncentraci světových orchestrů a hvězdných sólistů nabídne letos mezinárodní hudební festival Dvořákova Praha oslavující již sedmým rokem génia české hudby. Od 8. do 22. září zavítají do Prahy věhlasná hudební tělesa jako Izraelská filharmonie v čele se Zubinem Mehtou, Velký symfonický orchestr P. I. Čajkovského s Vladimirem Fedosejevem nebo elitní výběr členů Vídeňské a Berlínské filharmonie, Komorní orchestr Vídeň-Berlín. Sólistům vévodí klavírista Krystian Zimerman, podle mnohých nejvýznamnější klavírista současnosti, který v Praze nevystoupil dlouhých 33 let, či fenomenální houslový virtuóz Vadim Repin.

Výsostné postavení má rezidenční orchestr Dvořákovy Prahy Česká filharmonie v čele s Jiřím Bělohlávkem, který do série Dvořák Collection přispěje vzorovým provedením 3., 5. a 7. symfonie Antonína Dvořáka a provedením všech tří instrumentálních koncertů, přičemž houslový koncert v podání Josefa Špačka festival Dvořákova Praha v Roce české hudby slavnostně otevře. Poprvé je kuratelou komorního programu pověřen významný interpret, jímž je letos violoncellista Jiří Bárta, který přizval ke spolupráci věhlasné hráče od Vadima Repina po Kvarteto Ebène.

Program Dvořákovy Prahy zdobí jak ikonické skladby Antonína Dvořáka, tak skladby uváděné zřídka nebo vůbec. Své místo v programu mají Dvořákovy vzory i jeho pokračovatelé, velikáni světové hudby od 17. po 20. století. Dojde i na skutečnou dramaturgickou lahůdku: novodobou premiéru Dvořákovy první opery Alfred v koncertní verzi.

Sedmý ročník festivalu Dvořákova Praha letos již nese rukopis uměleckého ředitele Marka Vrabce, který přichází s řadou novinek. „Dvořákova Praha chce dělat čest svému jménu, být festivalem světovým, a přece výsostně českým. Vedle velkých světových hvězd proto věnujeme péči celému skladatelovu odkazu, čehož je skvělým důkazem letošní provedení opery Alfred, které bude jistě velkou událostí…,“ uvádí k aktuálnímu ročníku Marek Vrabec. Vznikla také exkluzivní programová řada Dvořák Collection I, v rámci které letos v podání České filharmonie, Velkého symfonického orchestru P. I. Čajkovského a souboru Musica Florea budou uvedena všechna lichá čísla symfonií Antonína Dvořáka, 1., 3., 5., 7. a 9. v chronologickém pořadí.Zcela mimořádnou nejen festivalovou událostí bude novodobá premiéra koncertní verze Dvořákovy operní prvotiny Alfred v původní německé verzi v nastudování Symfonického orchestru Českého rozhlasu pod taktovkou Heiko Matthiase Förstera a Českého filharmonického sboru Brno a sólistů.

Zubin Mehta

Před festivalové publikum předstoupí hned několik světových orchestrů. Za událost festivalu i sezony lze považovat závěrečný koncert Izraelské filharmonie dirigované Zubinem Mehtou. Vysokou úroveň má rovněž Polský národní rozhlasový symfonický orchestr, jehož koncert činí hvězdným účast fenomenálního pianisty Kristiana Zimermana. Zkrátka nepřijdou ani vyznavači vokálního umění – do Prahy zamíří prestižní a cappella soubor Ars Nova Copenhagen, který se poslední festivalovou neděli postará o spirituální zklidnění po festivalovém hodokvasu před závěrečným koncertem Izraelské filharmonie.

Další festivalovou novinkou je programová linie komorních koncertů, která byla letos svěřena Jiřímu Bártovi, jenž v roli kurátora pozval na Dvořákovu Prahu prestižní zahraniční i tuzemské ansámbly i výtečné sólisty. „Inspiroval jsem se atmosférou festivalů, jako je Verbier nebo Lockenhaus, komorní řada je vlastně festivalem uvnitř festivalu, intenzívním soustředěním mezinárodních osobností, jejichž dráhy se protnou na týdenním pražském pobytu, aby každý večer předvedly festivalovému publiku své umění. To společně s nápaditou dramaturgií Jiřího Bárty, prostředím Anežského kláštera a komorními hráči světového kalibru vytvoří mimořádnou atmosféru,” vysvětluje Marek Vrabec. Pozvání přijali například Kvarteto Ebène, jedinečný Komorní orchestr Vídeň-Berlín, Pavel Haas Quartet, Talichovo kvarteto či brilantní houslisté Vadim Repin a Chloë Hanslip, violista Antoine Tamestit a další.

V loňském roce úspěšně započatá série výprav Po stopách A.D. v předvečer zahájení festivalu letos pokračuje do Zlonic, kde zazní v podání orchestru Musica Florea málo hraná první Dvořákova symfonie zvaná „Zlonické zvony” a návštěvníci budou blíže obeznámeni se zlonickou kapitolou v životě mistra. Výlety do míst, kde žil a tvořil Antonín Dvořák, jsou festivalovou ouverturou, na které zní hudba v tzv. autentické interpretaci v co nejautentičtějším prostředí. Vloni to byla v kapli lužanského zámku Dvořákova „Lužanská” Mše D dur.

Festival Dvořákova Praha si je vědom své odpovědnosti vůči mladým talentům. Svůj Den D, debutový den na Dvořákově Praze zažijí tři mladí klavíristé, sestry Naughtonovy a Jan Lisiecki, kteří sice v Praze debutují, ale jejich dráha má v zahraničí již hvězdné parametry. Debutový den je současně Casual Friday Dvořákovy Prahy, který poskytuje mladému publiku příležitost zažít v neformálním oblečení festivalovou atmosféru za zvýhodněnou cenu. Festival nezapomíná ani na program pro nejmenší – druhou festivalovou sobotu nabídne hravé odpoledne, které vyvrcholí unikátním duem umělců Igudesman & Joo. Nejen pro rodinné publikum je určena další festivalová novinka, kterou je nedělní dopolední matiné lákající na hudbu W. A. Mozarta, J. Myslivečka a J. L. Dusíka i Sachrův dort.

Mezinárodní hudební festival Dvořákova Praha je dlouhodobě velkoryse podporován mecenášem kultury panem Karlem Komárkem a investiční skupinou KKCG. Karel Komárek říká: „Nekomerční hudební festival nejvyšších standardů nemůže bez finančních prostředků ze soukromých zdrojů existovat. Dlouhodobou podporu festivalu, jehož cílem je interpretace díla českého velikána Antonína Dvořáka, vnímám za svou občanskou povinnost i společenskou odpovědnost a součást podnikatelské filosofie a kultury celé skupiny KKCG.“

Hlavním festivalovým centrem je tradičně Rudolfinum. Nově pořadatelé publikum zavede do Anežského kláštera, kde se uskuteční některé koncerty komorní řady, či Týnského chrámu.

Předprodej vstupenek na všechny festivalové koncerty byl zahájen 18. března 2014. Vstupenky jsou dostupné online na www.dvorakovapraha.cz, ve festivalové prodejní síti nebo ve Vstupenkovém centru Dvořákovy Prahy na adrese Palackého 740/1, Praha 1. Je možné nakupovat a vyzvedávat vstupenky také v prodejní síti Sazka Ticket, Ticketpro a Eventim.

Festivalová pokladna v Rudolfinu (nám. Jana Palacha) bude otevřena od 18. srpna až do ukončení festivalu.

 

 TZ

Nejnovější příspěvky na webu:

[srp srp srp_number_post_option=’2′ srp_thumbnail_wdg_width=’120′ srp_thumbnail_wdg_height=’120′ srp_wdg_excerpt_length_mode=’words’]

Share
Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Dvořákova Praha nabídne Zimermana, Repina, Mehtu, Izraelskou filharmonii i téměř zapomenutá díla geniálního skladatele
Share
error: Obsah je chráněný autorskými právy