Divadlo,  Glosy,  Kultura,  lifestyle,  Tipy na výlet,  Tiskové zprávy

Tak trochu nekorektní adaptace starého dobrého Beaumarchaise

Spread the love
Share

Česká premiéra crazy komedie úspěšného skotského dramatika Daniela C. Jacksona. Pod vedením režiséra Tomáše Svobody dá soubor činohry Národního divadla Brno nahlédnout do prostředí současné banky. Diváci se mohou těšit nejen na aktuální adaptaci Beaumarchaisovy komedie s pořádnou porcí nekorektního humoru, ale také na několik známých i méně známých songů, které v podání herců NdB z jeviště zazní.

figarka_proverka_Web-8267

Činohra Národního divadla Brno uzavírá sezonu s úsměvem. 19. 6. 2015 v 19.00 uvede českou premiéru crazy komedie Figarova svatba úspěšného skotského dramatika Daniela C. Jacksona. Tato nekorektní adaptace Beaumarchaisovy zápletkové předlohy se odehrává v současném bankovním prostředí a zároveň ho velmi vtipně kritizuje. Je proložena písněmi, z nichž některé budou divákům dobře známé.

Pod vedením úspěšného divadelního, televizního i filmového režiséra (např. film Hodinový manžel) Tomáše Svobody rozehraje soubor činohry NdB hravý příběh plný zábavných intrik, převleků i nečekaných odhalení.

figarka_proverka_Web-8135

„D. C. Jackson, autor oceňovaného „Mého romantického příběhu“, patří bezesporu k nejzajímavějším a nejzábavnějším mladým evropským dramatikům. Slavnou Beaumarchaisovu předlohu převádí do současnosti, a činí tak velmi ironicky, se smyslem pro nečekané a originální pointování notoricky známých situací, vysvětluje dramaturgyně Ilona Smejkalová důvod, proč Jacksonův text vybrala a nastiňuje další děj: Figaro a Suzanne plánují svatbu a fúzi svého podniku s velkou bankou, kterou vedou Sir Randall Badyin a jeho manželka Rosine. Stejně jako v předloze i zde brání štěstí mladých milenců několik intrik: Randall je sukničkář a rád by ještě získal i Suzanne, Rosinina osobní asistentka Margery zase kdysi půjčila Figarovi základní kapitál a teď se domáhá žertem slíbeného sňatku. Nechybí samozřejmě ani bláznivá láska Cherubína, tedy ukrajinského emigranta Pavla, k Rosině.

Režisér Svoboda o svém tvůrčím záměru říká: „Těším se, že Figarova svatba bude nezřízená legrace. Chtěl bych, aby se stala takovou ztřeštěnou komedií, jako byla filmová Bláznivá střela. Prostě úlet, který nebude zatížen nějakým rozkrýváním hlubokých témat, kdy se to, o čem to celé vlastně je, dozvíte až z recenzí nebo ze seminářů divadelní vědy.“

figarka_proverka_Web-8822

Druhý dramaturg inscenace Martin Sládeček k tomu dodává: I přes kritičnost této chytré komedie směrem k bankovnímu prostředí se její děj nese ve znamení nezřízené radosti ze života. Právě tu jsme chtěli na závěr sezony přenést z jeviště do hlediště. Skladatel Jiří Hájek přidal mj. řadu songů a posílil ji tak ještě hudebním šarmem a vtipem. Věříme, že tato kombinace diváky zaujme.

A v čem se Jacksonova Figarova svatba vlastně od té Beaumarchaisovy liší? Martin Sládeček popisuje:  Jackson si ponechává zápletkový děj a přebírá i onu crazy atmosféru původní Figarovy svatby, která je naznačena už v názvu Beaumarchaisovy komedie Bláznivý den aneb Figarova svatba. Ať už se ve svatební den Figara a Suzanne děje cokoli, je to bláznivé. Jiné je samozřejmě prostředí. V tomto případě je jím skotská banka. Mírně pozměněný je závěr, který bych ale divákům nerad dopředu prozrazoval.

Přijměte i vy pozvání do crazy světa Figara Fergusona – mladého podnikavce s romantickým srdcem marketingového stážisty a mužným tělem burzovního spekulanta!

Premiéra proběhne za přítomnosti samotného autora.

Nejnovější příspěvky na webu:

[srp srp srp_number_post_option=’2′ srp_thumbnail_wdg_width=’120′ srp_thumbnail_wdg_height=’120′ srp_wdg_excerpt_length_mode=’words’]

Share
error: Obsah je chráněný autorskými právy