Share

Příběh plný chutí, vůní, napětí i životní moudrosti. Vyprávění na pomezí cestopisu, kulinářského románu a bezmála detektivky. Když hlavní hrdina poprvé uviděl kousek sýra Páramo de Guzmán, netušil, jak moc ovlivní jeho i další životní osudy. Pravidla sýrárny jsou knihou, u které dostanete chuť objevovat.

Do knihy se zakousnete jako do chutného sýra.

Do knihy se zakousnete jako do chutného sýra.

Novinář Michael po studiích redigoval články pro reklamní zpravodaj Zingermanova lahůdkářství, snil o novinářské kariéře a také o tom, jak jednou projede celý svět a jiný redaktor bude nedočkavě hltat jeho slova. O deset let později se již jako usazený žurnalista a otec rozpomenul na dávný sen vyřešit záhadu kastilského sýra, o němž četl v jedné z reportáží pro zpravodaj. Rozhodne se splnit tehdejší předsevzetí a za pomoci přítele Carlose se vydává na cestu za kouskem sýra, o kterém tak dlouho snil.

Jaké je jeho rozčarování, když složitě zjistí, že Ambrosio, výrobce onoho jedinečného sýru Páramo de Guzmán, už se sýrařstvím skončil a odmítá říci proč. Michael se však nevzdává a postupně si získává důvěru Ambrosia i jeho rodiny, aby odhalil velké tajemství skryté v hrdé kastilské vesnici za líbivými vinicemi a poklidem místních.

Pravidla sýrárny jsou druhou knihou amerického novináře a spisovatele Michaela Paternitiho. Těžko říci, co z příběhu se Michaelovi opravdu přihodilo a co si přimyslel. I kdyby nebylo pravdou ani jedno písmenko, čtenář to autorovi s chutí odpustí. Pravidla sýrárny jsou totiž tak chutným, voňavým a zábavným čtením, že po chvíli přestanete přemýšlet nad pravdou a fabulací a cele se ponoříte do rozvětveného příběhu.

Nevšední výprava do světa hrdých Kastilců, kteří trousí životní moudrost jen tak, mezi hlty vína, výlet do časů, kdy dobře se najíst a napít ještě něco znamenalo, do doby, kdy lidé tvrdě pracovali, ale uměli si rovněž užít života plnými doušky. Michael Paterniti navíc doplnil své vyprávění o celou řadu historických fakt a poznámek pod čarou, které román ještě ozvláštňují.

sýrárna

Zjistí nakonec Michael, jak to bylo s historií sýra a proč jej Ambrosio přestal vyrábět? A jak celá záležitost ovlivní jeho vlastní život a vztahy? Pozná, jaké to je, žít jako pravý Kastilec? To a mnohem víc prozradí román Pravidla sýrárny, který vydalo nakladatelství Jota.

Připravte se na čtení plné chutí, lásky, života, ale i nenávisti až za hrob. A především se připravte na to, že při čtení dostanete chuť na sýr, dobré víno, salám i domácí chléb. Možná vás také posedne touha odpoutat se od všednosti každodenního života a chuť vydat se na cestu stejně, jako se to stalo Michaelovi díky podivuhodnému kousku sýra, vyrobeného s láskou.

PRAVIDLA SÝRÁRNY, Michael Paterniti
Vydalo nakladatelství Jota, v roce 2015
www.jota.cz

Nejnovější příspěvky na webu:

Odhalte s námi nová tajemství Prahy

Odhalte s námi nová tajemství Prahy

21. Listopad 2019

„Město vidím veliké, jehož sláva hvězd se bude dotýkat. Tam v lese je místo, třicet honů odtud vzdálí, Vltava řeka je obíhá. To na půlnoc ohrazuje potok Brusnice hlubokým ouvalem, na polední pak straně skalnatá hora vedle lesa Strahova. Tam, když přijdete, najdete člověka prostřed lesa, an tesá práh domu. I nazvete hrad, jejž vystavíte, Prahou.“ Takto znělo proroctví kněžny Libuše. Kde však má Praha své kořeny? Tok nenápadné Brusnice vytváří údolí, ve kterém stojí nejmalebnější pražská čtvrť Nový Svět. Brusnice po většinu své délky teče v pražské kanalizaci. Její pramen se nazývá Vojtěška a nachází se na zahradě břevnovského kláštera kousek od

Nové vydání francouzských lidových písní, tentokrát s notovými záznamy a CD skupiny Chairé

Nové vydání francouzských lidových písní, tentokrát s notovými záznamy a CD skupiny Chairé

21. Listopad 2019

Výbor francouzských lidových písní s libozvučným názvem Zpěvy sladké Francie si v českých knihovnách nalezl své místo už dávno. Mistrovský překlad Hanuše Jelínka, který texty vybral a uspořádal, oslovuje české čtenáře a posluchače napříč několika generacemi. Do svého repertoáru je zařadila i řada hudebníků. Sbírky Zpěvy sladké Francie a Nové zpěvy sladké Francie přinášejí lidové písně s širokou tematikou. Najdeme zde písně z dvorského prostředí, písně milostné i vyloženě žertovné či naopak truchlivé. Asi nejznámější reprezentantkou sbírky je píseň „Dezertér“, ve které voják kvůli nešťastné lásce spáchá vraždu, za kterou má být popraven. Své srdce káže poslat dívce, kterou miloval. Poslední vydání Zpěvů sladké Francie