Share

Číst knihy o jiných knihách je něco, co obvykle neděláme. Proč číst o tom, co přečetl někdo jiný, když se mohu sám ponořit do příběhů originálních? Sdílím tento obecně platný názor, ale když se mi dostala do ruky Patřičná čítanka, změnila jsem jej po několika kapitolkách.

patricna-obalka

Martin Patřičný je velkým milovníkem voňavého dřeva, ale také stejně voňavých knih. Čtenáři jeho krásné práce možná znají z četných výstav, své stálé místo si našel i na knižních veletrzích. Napsal a vydal již několik knih o dřevě i o sobě, uspořádal celou řadu „dřevěných večerů“ – večerů besedních, vyprávěcích, naplněných poezií i živou hudbou.

Martin Patřičný se podepisuje

Nejnovější kniha Martina Patřičného však není o dřevě jako takovém, ani o Martinu Patřičném. A přeci trochu ano. Patřičná čítanka je knížkou plnou knížek, osobních postřehů autora a především krásných vzpomínek na čas strávený objevováním četby a čtením. Patřičný postupuje pěkně logicky a po smyslu, svou čítanku začíná nejlepšími začátky oblíbených knih, pak svěřuje své milované dětské knihy a kovbojky. V dalších kapitolách se vyznává z dalších a dalších knižních lásek, které spojuje roztodivnými tématy.

Patřičná čítanka je velmi osobní zpovědí čtenáře, který se dělí s ostatními čtenáři o své poklady. Autor vtipně a trefně glosuje svůj výběr, čímž dodává knize ještě větší osobitosti. „Řekni mi, co čteš, já ti řeknu, jaký jsi,“ zní staré dobré přísloví. Martin Patřičný mu dostává beze zbytku a v čítance vyjmenovává jednu krásnější knihu za druhou, navíc s vlastním příběhem.

Martin Patřičný na obálce časopisu Naše rodina

Martin Patřičný na obálce časopisu Naše rodina

Množství zmíněných titulů a hrdinů je jedním z úskalí čítanky. Nejeden méně odolný čtenář bude okamžitě zaplaven nezkrotnou touhou vyrazit do knihovny a všechny zmíněné kousky bezodkladně přelouskat. Což Martina Patřičného jistě potěší, neboť svou čítanku napsal, aby se podělil o zážitky ze čtení a otevřel vášnivým čtenářům možná netušené obzory.

Každý, jenž miluje čtení, se jistě s patřičnou chutí zakousne i do Patřičné čítanky. „Čítanka je vlastně příběhem čtenáře“, jak říká v úvodu sám autor. Takže nasliňte prst na obracení stránek, vyndejte záložku a jdeme na to. Knihy skryté mezi stránkami se již třesou, ať je někdo začne pročítat.

PATŘIČNÁ ČÍTANKA, Martin Patřičný
Vydalo nakladatelství Jonathan Livingston, v roce 2014
www.jonathanlivingston.cz

Nejnovější příspěvky na webu:

Festival Animánie při slavnostním zakončení rozdal Animáničky

Festival Animánie při slavnostním zakončení rozdal Animáničky

17. Listopad 2019

14. ročník Mezinárodního festivalu animovaných filmů Animánie dnes končí, mezinárodní porota rozdala 10 festivalových cen Animániček a 10 čestných uznání. Porotci Lucie Sunková (CZ), Luděk Horký (CZ) a Hrvoje Selec (HR) vybírali z rekordního počtu 203 krátkých animovaných filmů, které do soutěže přihlásili děti a mladí tvůrci do 26 let z celého světa. Svoji cenu udělovali diváci i studentská porota. Animánie začala ve čtvrtek 14. 11. a čtyři festivalové dny byly doslova nabité projekcemi, workshopy, setkáními s tvůrci či debatami. V prostorách plzeňského centra Moving station se za čtyři dny vystřídalo více než 1200 návštěvníků festivalu. Animánie je největší mezinárodní soutěžní přehlídkou mladých animátorů v České republice. „Moc nás těší, že počet soutěžních filmů rok od roku

Po Hrdinech přicházejí Učenci!

Po Hrdinech přicházejí Učenci!

17. Listopad 2019

S pokračováním úspěšného humoristického románu přichází Petr Luňák Nakladatelství Dokořán vydává Učence, volné pokračování humoristického románu Hrdinové od Petra Luňáka a Marka Pečenky. Knihu napsal nyní pouze Petr Luňák. Jak sám s nadsázkou říká: „Po krásném dobrodružství s Markem Pečenkou nad románem Hrdinové jsem se vydal na spisovatelskou stezku sám a po večerech i nocích sepsal volné pokračování pod názvem Učenci.“ Hlavní hrdina Richard Míča je nyní již mladý nadějný pedagog a vědec, který tráví svůj jednotvárný život psaním článků o kontrafaktuální historii a úloze náhody v dějinách, až se jednoho dne objeví trochu výstřední profesor jedné z amerických univerzit… Učenci mají typické rysy univerzitního románu a v mnohém připomínají