Share

Číst knihy o jiných knihách je něco, co obvykle neděláme. Proč číst o tom, co přečetl někdo jiný, když se mohu sám ponořit do příběhů originálních? Sdílím tento obecně platný názor, ale když se mi dostala do ruky Patřičná čítanka, změnila jsem jej po několika kapitolkách.

patricna-obalka

Martin Patřičný je velkým milovníkem voňavého dřeva, ale také stejně voňavých knih. Čtenáři jeho krásné práce možná znají z četných výstav, své stálé místo si našel i na knižních veletrzích. Napsal a vydal již několik knih o dřevě i o sobě, uspořádal celou řadu „dřevěných večerů“ – večerů besedních, vyprávěcích, naplněných poezií i živou hudbou.

Martin Patřičný se podepisuje

Nejnovější kniha Martina Patřičného však není o dřevě jako takovém, ani o Martinu Patřičném. A přeci trochu ano. Patřičná čítanka je knížkou plnou knížek, osobních postřehů autora a především krásných vzpomínek na čas strávený objevováním četby a čtením. Patřičný postupuje pěkně logicky a po smyslu, svou čítanku začíná nejlepšími začátky oblíbených knih, pak svěřuje své milované dětské knihy a kovbojky. V dalších kapitolách se vyznává z dalších a dalších knižních lásek, které spojuje roztodivnými tématy.

Patřičná čítanka je velmi osobní zpovědí čtenáře, který se dělí s ostatními čtenáři o své poklady. Autor vtipně a trefně glosuje svůj výběr, čímž dodává knize ještě větší osobitosti. „Řekni mi, co čteš, já ti řeknu, jaký jsi,“ zní staré dobré přísloví. Martin Patřičný mu dostává beze zbytku a v čítance vyjmenovává jednu krásnější knihu za druhou, navíc s vlastním příběhem.

Martin Patřičný na obálce časopisu Naše rodina

Martin Patřičný na obálce časopisu Naše rodina

Množství zmíněných titulů a hrdinů je jedním z úskalí čítanky. Nejeden méně odolný čtenář bude okamžitě zaplaven nezkrotnou touhou vyrazit do knihovny a všechny zmíněné kousky bezodkladně přelouskat. Což Martina Patřičného jistě potěší, neboť svou čítanku napsal, aby se podělil o zážitky ze čtení a otevřel vášnivým čtenářům možná netušené obzory.

Každý, jenž miluje čtení, se jistě s patřičnou chutí zakousne i do Patřičné čítanky. „Čítanka je vlastně příběhem čtenáře“, jak říká v úvodu sám autor. Takže nasliňte prst na obracení stránek, vyndejte záložku a jdeme na to. Knihy skryté mezi stránkami se již třesou, ať je někdo začne pročítat.

PATŘIČNÁ ČÍTANKA, Martin Patřičný
Vydalo nakladatelství Jonathan Livingston, v roce 2014
www.jonathanlivingston.cz

Nejnovější příspěvky na webu:

[srp srp srp_number_post_option=’2′ srp_thumbnail_wdg_width=’120′ srp_thumbnail_wdg_height=’120′ srp_wdg_excerpt_length_mode=’words‘]