Share

Žena, která svým zpěvem trýznila přátele a snad i samotnou hudbu. Dáma, jež si podmanila celou Carnegie Hall. Florence Foster Jenkinsová si splnila svůj sen a zanechala hlubokou stopu v dějinách opery.

large

Florence nedostala do vínku hudební sluch ani talent. Zato se narodila s velkou touhou uspět, stát se operní pěvkyní, a především nechat se milovat publikem. Tato dcera bohatého podnikatele týrala celou svou rodinu falešným zpěvem tak dlouho, až její otec zatrhnul financování hudebního vzdělání. Florence se nevzdala, kvůli splnění svého snu se dokonce i nešťastně vdala.

Když její otec zemřel (a manžel se s ní rozvedl), vrhla se znovu plně do studia. Založila a financovala z dědictví dámský klub, v němž pravidelně vystupovala a našla zde i první obdivovatelky. Nakolik byly upřímné, to už ví jen historie. Tyto první domnělé úspěchy a zdvořilostní potlesky ji ponoukaly k dalším a dalším koncertům. I přes naprosto chybnou intonaci a špatný rytmus však věřila, že svým posluchačům rozdává radost a čiré umění. Světe, div se, postupně si publikum opravdu získala a začalo ji zbožňovat nefalšovaně.

Houževnatá dáma nikdy nedala na kritiku a dál směřovala k nesmrtelnosti. Tu si zajistila v 76 letech, když vystoupila v beznadějně vyprodané Carnegie Hall. Florence Foster Jenkinsová se nevzdala svého snu a její snaha ji dovedla až na operní vrchol.

„Mohou o mně říkat, že jsem neuměla zpívat, ale nemohou říkat, že jsem nezpívala.“
– nápis na náhrobku F. F. Jenkinsové

Její příběh se stal dokonce námětem pro divadelní hru s názvem Je úchvatná, kterou mohou zhlédnout na jevištích i čeští diváci. V letošním roce se Florence a její příšerný zpěv dostaly i na filmové plátno. V novém vydání, doplněný o filmové fotografie, vychází také životopis Božská Florence, z pera publicisty Jaspera Reese.

Kniha popisuje podrobně Florencin životní příběh, jenž může být inspirací všem, kteří v životě po něčem prahnou. Biografii skvěle dokreslují dobové fotografie z Florencina života. Životní osud této neuvěřitelné osobnosti a zprvu samozvané celebrity zůstává i nadále důkazem, že člověk nemá nikdy vzdávat svá přání a sny. I když jim třeba nikdo jiný nevěří.

Pokud Florence Foster Jenkinsovou neznáte, životopis Božská Florencenakladatelství Kristián je tou pravou volbou.

Nejnovější příspěvky na webu:

Festival Animánie při slavnostním zakončení rozdal Animáničky

Festival Animánie při slavnostním zakončení rozdal Animáničky

17. Listopad 2019

14. ročník Mezinárodního festivalu animovaných filmů Animánie dnes končí, mezinárodní porota rozdala 10 festivalových cen Animániček a 10 čestných uznání. Porotci Lucie Sunková (CZ), Luděk Horký (CZ) a Hrvoje Selec (HR) vybírali z rekordního počtu 203 krátkých animovaných filmů, které do soutěže přihlásili děti a mladí tvůrci do 26 let z celého světa. Svoji cenu udělovali diváci i studentská porota. Animánie začala ve čtvrtek 14. 11. a čtyři festivalové dny byly doslova nabité projekcemi, workshopy, setkáními s tvůrci či debatami. V prostorách plzeňského centra Moving station se za čtyři dny vystřídalo více než 1200 návštěvníků festivalu. Animánie je největší mezinárodní soutěžní přehlídkou mladých animátorů v České republice. „Moc nás těší, že počet soutěžních filmů rok od roku

Po Hrdinech přicházejí Učenci!

Po Hrdinech přicházejí Učenci!

17. Listopad 2019

S pokračováním úspěšného humoristického románu přichází Petr Luňák Nakladatelství Dokořán vydává Učence, volné pokračování humoristického románu Hrdinové od Petra Luňáka a Marka Pečenky. Knihu napsal nyní pouze Petr Luňák. Jak sám s nadsázkou říká: „Po krásném dobrodružství s Markem Pečenkou nad románem Hrdinové jsem se vydal na spisovatelskou stezku sám a po večerech i nocích sepsal volné pokračování pod názvem Učenci.“ Hlavní hrdina Richard Míča je nyní již mladý nadějný pedagog a vědec, který tráví svůj jednotvárný život psaním článků o kontrafaktuální historii a úloze náhody v dějinách, až se jednoho dne objeví trochu výstřední profesor jedné z amerických univerzit… Učenci mají typické rysy univerzitního románu a v mnohém připomínají