Spread the love

Sofia, Julia a Emmi jsou zcela obyčejné ženy, toužící po spokojeném a klidném životě. Taky hledají své místo na světě a chtějí si splnit sny. Chtělo by se říct, že o takových třech obyčejných, nezajímavých ženách přece nemůže vzniknout svěží a dokonale vystavěná komedie. Přesto je opak pravdou, protože komedie Chaos, kterou hrají v Komorní činohře, přesně taková je.

Foto: Jiří Zainer

Chaos, hra finského režiséra, dramatika, herce a pedagoga Mikyho Myllyaha je druhou částí dramatické trilogie a osciluje mezi komedií a fraškou. Možná by se dalo také říci, že se jedná o komedii stejně složitou i jednoduchou zároveň, přesně jako ženská mysl. Chaos je totiž komedií o ženách a především pro ženy (a jejich vnímavé muže).

Tři ženy, tři kamarádky, tři hlasy. To, co je rozděluje, je zároveň pojí. V jednu chvíli se jim kompletně rozsype život a donutí je přemýšlet nad vlastním osudem. A divák se nad jejich životními příběhy s chutí baví. Sofia (Ivana Machalová) pracuje jako učitelka na základní škole, touží se stát ředitelkou, aby konečně v očích své matky uspěla. Jenže je nejistá a trpí nízkým sebevědomím. Je šťastně vdaná a má dvě děti. Julia (Monika Zoubková) je terapeutkou, svobodná, bezdětná a právě to by docela ráda změnila. Vystupuje velmi sebevědomě a cílevědomě, uvnitř však skrývá všechny své strachy. Její sestra Emmi (Diana Šoltýsová) píše články pro různé magazíny, má dcerku a manžela, a tak trochu nezvládá svůj hektický život.

Foto: Jiří Zainer

Život je chaos a hrdinky to často poznají na vlastní kůži. Přesto však v žádném případě neztrácejí dobrou náladu a naději, že se všechno zase zlepší. Mika Myllyaho napsal skvělou komedii, kterou ocení každá žena. Protože, ruku na srdce, každá někdy zažila ten sžíravý pocit, že je všechno špatně. Ne všechny se ale umějí podívat na temné stránky svého života s takovým humorem a nadhledem jako hrdinky Chaosu.

Všechny tři herečky v režii Jiřího Bábka dokonale obsáhly své hrdinky, divačky se v nich přímo najdou, budou toužit po přátelství s nimi, a muži zatouží po takové partnerce. Herečky se střídají ve vyprávění a rozkrývají tak postupně svůj příběh. Divákovi je tak jejich osud dávkován po kapkách a je to jedině dobře. Kdybychom totiž dostali celou dávku naráz, možná by nejeden divák odešel s potrhanou bránicí. Ivana Machalová hraje svou Sofii jako pravou učitelku, lehce vystresovanou, možná i pomatenou, ale přesto velmi sympatickou dámu. Monika Zoubková dala své Julii sebevědomé vystupování, přitažlivost a něžnost. Něžně, ale zato trvale, zmatené Emmi Diany Šoltýsové nechybí sexappeal a přirozený vtip, díky němuž zamete s nejednou nesnází. Samozřejmě, že se v životě tří kamarádek (a sester) vyskytují i další lidé, ale na jevišti zvládnou tři herečky sehrát všechny aktéry vyprávění. Do mužských rolí se nejčastěji pouští Diana Šoltýsová a je v nich dokonalá.

Diana Šoltýsová, foto: Jiří Zainer

Divadelní inscenace Chaos rovněž potěší krásným hudebním doprovodem z dílny Zdeňka Dočekala, jenž dokonale dokresluje dění na jevišti. Sofia, Julia a Emmi jsou sice obyčejné, ale Chaos rozhodně obyčejný není. I když to dlouho vypadá, že nic není správně, stanou se všechny tři dámy nakonec skutečnými a dokonalými hrdinkami svých životů a divák, spokojený a s bolavou bránicí, může v klidu odejít domů.

CHAOS, MIKA MYLLAYHO
Hrají: Ivana Machalová, Monika Zoubková, Diana Šoltýsová
Hudební doprovod: Zdeněk Dočekal
Režie: Jiří Bábek
Komorní činohra, www.komornicinohra.cz

 

Nejnovější příspěvky na webu:

[srp srp srp_number_post_option=’2′ srp_thumbnail_wdg_width=’120′ srp_thumbnail_wdg_height=’120′ srp_wdg_excerpt_length_mode=’words‘]