Spread the love

Norskou novelu Čím jdu rychleji, tím jsem menší přečtete za jedno volné odpoledne. Přesnější by možná bylo, zhltnete. Útlá novela vpravdě kapesního formátu ale klame tělem. Sice ji za odpoledne zhltnete, ale rozhodně vám v hlavě zůstane mnohem déle.

Mathea je stařenka velmi vysokého neurčitého věku, která už nečeká na nic. Vlastně čeká, na tu poslední návštěvnici, jež dorazí ke všem. Každá sanitka, co projíždí kolem, nutně znamená konec, každá jede pro ni. Mathea tráví notnou část dne čtením smutečních oznámení v novinách a děsí se toho, že mezi nimi objeví to svoje. To samozřejmě není možné, Mathea už dávno nemá nikoho, kdo by smuteční oznámení zadal.

Stařenka, ohnutá věkem, a přesto nezlomená osudem, se loučí se životem rozhodnuta nezanechat žádnou stopu. Nebo přeci jen? Co když se v posledních okamžicích člověk vzepře a dá o sobě vědět? Bude ho vůbec ještě někdo poslouchat?

Malá knížka plná velkých myšlenek vás možná překvapí, chvílemi rozhořčí, ale především ve vaší duši nastolí příjemný klid či dokonce smíření.

Čím rychleji jdu, tím více se vzdaluji od života a jsem menší. Proto po sobě chci zanechat stopu, památku, díky níž budou lidi vědět, že jsem tu byla. Výše zmíněné tvrzení považuji za hlavní a nejkrásnější myšlenku celé novely.

Literární debut z pera začínající autorky Kjersti Annesdatter Skomsvoldová byl v roce 2009 oceněn prestižní literární cenou Tarjei Vesaase pro nejlepší prvotinu roku. Kniha byla přeložena do více než dvaceti jazyků.

Ponořte se do hlubin příběhu jako do ticha oceánu a nechte se kolébat. Stejně jako konejší klidná vodní hladina, potěší vás i útlá norská novela Čím jdu rychleji, tím jsem menší, kterou vydalo vydalo nakladatelství Argo.

 

ČÍM JDU RYCHLEJI, TÍM JSEM MENŠÍ,  Kjersti Annesdatter Skomsvoldová
vydalo nakl. Argo, v roce 2014
www.argo.cz

 

Nejnovější příspěvky na webu:

[srp srp srp_number_post_option=’2′ srp_thumbnail_wdg_width=’120′ srp_thumbnail_wdg_height=’120′ srp_wdg_excerpt_length_mode=’words‘]