Spread the love

Celoživotní přátelství autorské dvojice Jiřího Voskovce a Jana Wericha už bylo zpracováno v mnoha knihách i audionahrávkách. Supraphon však vydal bezmála raritní nahrávku posledního setkání Voskovce a Wericha ve Vídni roku 1974, o kterou byste rozhodně neměli přijít. Oba přátelé si v deseti okruzích povídají o všem, co v tu dobu považovali za důležité.

Na velmi autentické nahrávce trvající více jak dvě a půl hodiny, se dozvíte, jak se Werich s Voskovcem seznámili, o školních radovánkách i lumpárnách, vzpomínají na staré přátele. Zabrousí ale také na relativně vážnější témata, jako třeba důvody, proč Werich nesměl v určitých letech tvořit, vystupovat v divadle ani televizi a dokonce se ani nelisovaly desky s jeho nahrávkami.

Poslední forbína, poslední společné osobní setkání dvou velkých umělců slova a přesně padnoucího humoru. Povídání, překotné vyměňování a doplňování vzájemných zážitků. Při poslechu si budete připadat, jako byste s Voskovcem a Werichem seděli v obýváku a fascinovaně sledovali tok jejich vyprávění.

Záznam byl ponechán opravdu autentický, řekněme syrový, i se všemi technickými nedokonalostmi. Umělci byli například několikrát přerušeni docházející magnetofonovou páskou, ale vůbec se nenechávají vyvést z míry a pokračují v povídání, jako by seděli v kavárně a přerušil je číšník s kávou. A dokonce jsem měla v jednu chvíli pocit, že Jiří Voskovec si pochutnával na něčem dobrém na zub, ale rozhodně mu to nebránilo plynule reagovat na Werichovy dotazy.

Tato syrovost činí ze záznamu posledního setkání V+W vskutku jedinečný zážitek, možnost nahlédnout za oponu jejich vztahu a vzpomenout na staré časy. Voskovec a Werich svou „poslední forbínu“ jistě nahrávali s určitým vědomím (stejně jako udržovali kvalitu vzájemné korespondence), že by se mohla v budoucnu stát předmětem veřejného zájmu. A podle mě je to moc dobře, protože nám tak na slavné klauny zůstala další krásná vzpomínka.

 

VOSKOVEC+WERICH: POSLEDNÍ FORBÍNA, setkání ve Vídni 1974
vydal Supraphon v roce 2012
www.supraphon.cz

 

Nejnovější příspěvky na webu:

[srp srp srp_number_post_option=’2′ srp_thumbnail_wdg_width=’120′ srp_thumbnail_wdg_height=’120′ srp_wdg_excerpt_length_mode=’words‘]