Helena Herynková,  Knihy,  Kultura,  Tipy na výlet

Vydejte se s knihou mezi pražská strašidla!

Spread the love
Share

Léto láká k vycházkám a potulování voňavou a vyhřátou Prahou, proto vám dnes nabízíme netradiční tip za pomoci jedné z knih Nakladatelství Metafora – MAGICKÁ PRAHA: QR PRŮVODCE. Knížka je průvodcem vpravdě neotřelým, neboť nabízí výlety po stopách pražských strašidel. Abyste se ochladili, zavedeme vás za strašidly kolem Vltavy.

Historický měřič času a výšky hladiny vody ve Vltavě na náplavce

Na Františku působí vzdělaný vodník Jindřich

Pan Jindřich je moudrý a sečtělý vodník, má nejrozsáhlejší vodníkovskou knihovnu na světě. Shromažďuje a uchovává totiž duše stovek našich i světových spisovatelů a básníků. A jak k nim přišel? Jako každý sběratel vyměňuje exempláře s cizokrajnými vodníky, případně je od nich nakupuje na mezinárodních veletrzích světových vodníků.

Patří mezi nejvzdělanější světové vodníky. Často si se svými dušičkami povídá a mnohý turista ho již slyšel recitovat úryvky z děl českých i světových velikánů.
Na Františku, Praha 1

Vltava pod vyšehradskou skálou

Pod vyšehradskou skálou bydlí pan Pivoda

Je to vodník, samozřejmě. A všichni ho tu znají. Bydlí ve vodě pod přívozem, rád chodívá do hospod v okolí, hraje karty nebo si zaskočí na kuželky. Místní s ním vycházejí přátelsky a pan Pivoda se těší velké vážnosti. To proto, že tento vodník přesně ví, kdy voda stoupá, kdy klesá a kdy po Vltavě potáhnou lososi.

Možná na něj také v některé z místních hospod potkáte, v hubertusu a máčejícího si nohy pod stolem ve vaničce. A hospodští vědí, proč to dělají, protože v roce 2002 nejednoho místního podnikatele pan Pivoda včas varoval před velkou povodní.
Rašínovo nábřeží, Praha 2

Večerní atmosféra Karlova mostu

Bílá paní na Karlově mostě

Při stavbě mostu uzavřel jeden z jeho předních stavitelů smlouvu s ďáblem. Stavba se zdržela a jen s ďáblovou pomocí byla dokončena včas a ke spokojenosti krále. Ďábel si jako však jako úplatu na staviteli vymínil duši toho, kdo na hotový most vkročí jako první.

Stavitel si vymyslel léčku s kohoutem, jehož chtěl nastrčit jako prvního „chodce“ po novém mostě. Ďábel však není žádný trouba a lest prohlédl. Zašel za stavitelovou ženou a našeptal jí, že její muž utrpěl úraz a potřebuje pomoc. Nešťastná paní vyběhla za manželem, na most došlápla jako první a po pár krocích zmizela.

Krátce nato se na mostě začala objevovat zoufale naříkající bílá postava, kterou můžete potkat ještě dnes.

Čerpáno z knihy MAGICKÁ PRAHA: QR PRŮVODCE
vydalo nakl. Metafora, v roce 2014
www.metafora.cz

 

Nejnovější příspěvky na webu:

[srp srp srp_number_post_option=’2′ srp_thumbnail_wdg_width=’120′ srp_thumbnail_wdg_height=’120′ srp_wdg_excerpt_length_mode=’words’]

 

Share
error: Obsah je chráněný autorskými právy