Helena Herynková,  Kultura

Hlídat a být hlídán

 

 

Ocitáme se v New Yorku, deset let po útoku na Dvojčata. Město už zase žije normálním životem, dokonce se staví nové Světové obchodní centrum – 1WTC. Nikdo však netuší, co se rodí v jeho útrobách a co mají v plánu tři umělci…

Nějak takto by se stručně dala uvést kniha německého autora Friedricha von Borriese, Projekt 1WTC, kterou přináší nakladatelství Paseka. Hlavní hrdina zde není jeden, ale hned několik. Tom má vytvořit v základech nově vznikajícího Centra výslechový areál, který má sloužit k výslechům teroristů. Jennifer, galeristka a Tomova milá, se spolu s avantgardním umělcem Mikaelem Mikaelem a tajemnou hackerkou Syanou pouští do nebezpečného uměleckého projektu. Chtějí postupně zmapovat všechny systémy kontroly obyvatelstva a kamerové systémy, které po New Yorku jsou. A tímto kontroverzním krokem poukázat na pomalu oklešťovanou lidskou svobodu. Syana je navíc autorkou počítačové hry, při jejímž hraní můžete zasahovat do reality a měnit ji.

Příběhy těchto čtyř lidí se plynule prolínají a ovlivňují tak, že si čtenář vůbec nemůže být jist, jak kniha vlastně dopadne. A my vám to samozřejmě také neprozradíme, abyste nepřišli o zážitek.

Projekt 1WTC by se dal asi nejlépe zařadit do žánru „politický thriller“, i když to není zcela jednoznačné. Největší zajímavostí autorovy románové prvotiny je styl, jaký von Borries pro napsání použil. Čtenáři je totiž příběh předkládán jako dokument či spíše pseudodokument. Ale kdoví, co všechno by se mohlo stát, nebo se možná už děje, že? Protože tuhle knihu můžete vzít jako prostý a zcela vymyšlený román, nebo se při čtení zamyslet i nad tím, jakou sílu má umění, navíc politicky cílené. Otázkou zůstává, jak radikální musí umění být, aby bylo politické… A taky, jak moc svobodní se můžeme cítit v našich každodenních životech.

Autor vyučuje teorii designu a kurátorství na vysoké škole v Hamburku, takže může naplno využít svých poznatků z uměleckého prostředí a znalosti myšlení umělců rozhodnutých apelovat na spoluobčany. Musím říct, že právě různé maličkosti dělají z obyčejného románu zajímavé čtení, od kterého se vám nebude chtít odejít.

A nezapomeňte, že „fikce je nejlepším maskováním reality“, jak říká autor. Takže, nikdy si nemůžete být ničím jisti…

 

PROJEKT 1WTC, Friedrich von Borries

vydalo nakl. Paseka v roce 2013

www.paseka.cz

 

Helena Herynková

 

Nejnovější příspěvky na webu:

[srp srp srp_number_post_option=’2′ srp_thumbnail_wdg_width=’120′ srp_thumbnail_wdg_height=’120′ srp_wdg_excerpt_length_mode=’words’]

 

Share
Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Hlídat a být hlídán

Píši do několika médií a chci udělat maximum pro www.superrodina.cz, která by se měla stát jedním z nejčtenějších médií na českém internetu. Věřím, že i mnozí čtenáři se rádi budou spolupodílet na tvorbě tohoto specifického média.

Share
error: Obsah je chráněný autorskými právy