Share

Tuto sobotu, tedy 15. listopadu, se uskuteční druhý ročník Noci divadel. Cílem projektu, jenž je pořádán Institutem umění – Divadelním ústavem (IDU), je nabídnout české veřejnosti srovnatelné kulturní vyžití jako projekty zaměřené na jiné kulturní obory – například Noc literatury či Muzejní noc. Projekt touží zviditelnit nejen jednotlivé divadelní scény, ale především české divadlo jako takové, v povědomí diváků.

Počátky Noci divadel, velké divadelní slavnosti, můžeme hledat v Chorvatsku. Zakladatelem projektu je Dětské divadlo Dubrava, které společně s Divadlem Šibenik uvedlo debutovou Noc Kazališta dne v říjnu 2008. O dva roky později zamířila akce poprvé za hranice Chorvatska a proměnila se na European Theatre Night. První European Theatre Night proběhla kromě Chorvatska také v Bosně a Hercegovině, Černé Hoře a na Slovensku. V dalších letech probíhala téměř v celé Evropě. Poprvé v roce 2013 otevřela také česká divadla své prostory a během dopoledních, večerních a nočních hodin připravila pro diváky různorodý program: představení pro děti i pro dospělé, autorská čtení, workshopy a semináře, koncerty, projekce filmů a inscenací, prohlídky zákulisí a mnoho dalších nejen divadelních zážitků.

Celá akce je symbolicky propojena společným potleskem, který se v 19:00 rozléhá všemi zúčastněnými divadly po celé Evropě. Poté už následují rozličné programy, většinou se jedná o speciality, které pro tuto noc připravují jednotlivá divadla. V České republice se účastní hned několik měst, takže si můžete vybrat z opravdu rozsáhlého programu. Mnoho divadel navíc zve své diváky na Noc divadel zdarma, tedy s volným vstupem.

Nebudu vám rozhodně vypisovat celý program, protože je pohodlně k nalezení na stránkách Noci divadel. Ale ráda bych se s vámi podělila o nabídku divadel, která zaujala mě… Například ve Švandově divadle na pražském Smíchově lákají na Crash u potoka, komediální variaci na téma láska, za speciální vstupné ve výši 50,-.

Klicperovo divadlo v Hradci Králové oproti tomu připravilo celý komponovaný večer, otevře brány divadla celé široké veřejnosti. Návštěvníky čeká prohlídka interiéru divadla, komentovaná herci, výstava kostýmů a rekvizit, beseda se zajímavými hosty, koncert kapely Mastix, autogramiáda s herci a možnost vyfotit se s nimi na tzv. selfie pointu. Pro výherce soutěže na divadelním webu bude připravena půlnoční prohlídka divadla s Václavem Klimentem Klicperou! Navíc si mohou diváci během celé Noci divadel zakoupit vstupenky na představení nebo něco pod stromeček pro své blízké ze speciální dárkové řady a při autogramiádě nechat své dárky rovnou podepsat od hradeckých herců.

Mladé pražské Divadlo D21 z Vinohrad zve rovněž na speciální program. Pro své diváky připravili zážitkové prohlídky zákulisí divadla, podle jejich slov „výpravu do míst, kam lidská noha ještě nevkročila (umělci se nepočítají)“, a navíc během dne a noci odehrají hned tři představení pro malé i velké. Malí diváci se mohou těšit na pohádku o Pejskovi a Kočičce, ti větší pak na představení Kryl a Sekáč dědeček.

A na závěr si vás dovolím pozvat na pražský Žižkov. Žižkovské divadlo Járy Cimrmana připravilo pro všechny své diváky nejen speciální divadelní a hudební program, také rovněž prohlídku prostor, běžně při divadelních představení nepřístupných. Diváci se dozví i mnoho zajímavého o historii Žižkovského domu, ve němž divadlo sídlí. Do Noci divadel se na Žižkově zapojí všechny soubory, které se v divadle střídají. Můžete se těšit na písně v podání herců Divadla Járy Cimrmana, autogramiádu a fotografování s herci. Soubor 3D company láká na nejnovější inscenaci Frida K. a také na tajemné překvapení, které si pro své diváky připravili. Divadlo Aqualung jistě pobaví návštěvníky svými hudebními vystoupeními. Dokonce můžete s Aqualungem pokřtít i jejich nové CD. A na závěr zahraje skupina Aquajazz.

Jste-li nejen vášnivým divadelním divákem, ale také cyklistou, tak vězte, že novinkou 2. ročníku Noci divadel v ČR je spolupráce s iniciativou Auto*Mat, která si klade za cíl podporovat veřejnou, pěší a cyklistickou dopravu a zasadit se o zvýšení kvality života a pohybu ve městě. Noc divadel proto nabídne 5 tras cyklojízd, jejichž součástí bude návštěva významných pražských divadel. Jednotlivá divadla a soubory si v rámci trasy cyklojízdy připravila pro cyklisty speciální program, jako například komentované prohlídky, workshopy, improvizované inscenace nebo scénická čtení.

Sobota 15. listopadu bude tedy žní pro milovníky dobrého divadla i speciálních zážitků, proto neváhejte a vydejte se za hranice běžných divadelních zážitků… Noc divadel se již vloni stala fenoménem divadelního podzimu a letos hodlá minulý ročník rozhodně ještě překonat.

NOC DIVADEL, 2. ročník
15. listopadu 2014
www.nocdivadel.cz
www.idu.cz
www.europeantheatrenight.com

 

Nejnovější příspěvky na webu:

[srp srp srp_number_post_option=’2′ srp_thumbnail_wdg_width=’120′ srp_thumbnail_wdg_height=’120′ srp_wdg_excerpt_length_mode=’words‘]