Helena Herynková,  Knihy,  Kultura

Životní vzlety a pády slavného filmaře

Share

Životní příběh režiséra a scénáristy Jana Němce by jistě vydal na více knih než jednu, dnes pro vás však máme výběr z jeho povídkové knihy Nepodávej ruku číšníkovi. Audionahrávku osmi stěžejních povídek z knihy vydal Supraphon a posluchači se mohou těšit na dokonalý přednes herce Karla Rodena.

Jan Němec, proslavený rovnou svým celovečerním debutem, snímkem Démanty noci, se nesmazatelně zapsal do dějin československé a české kinematografie. V roce 1974 byl nucen vycestovat a bezmála šestnáct let žil v Německu, Velké Británii a USA. Po návratu do vlasti, kde dodnes žije, natočil především řadu krátkých dokumentů. Přednáší na katedře režie dokumentárního filmu na FAMU.

To bylo krátké představení muže, jehož kniha Nepodávej ruku číšníkovi zaujala po svém vydání mnohého čtenáře. Stejnojmenná audionahrávka z nakl. Supraphon nyní předkládá posluchačům osm povídek, díky nimž máme možnost nahlédnout do různých etap autorova života. V příbězích se vrací ke starým přátelům, okupaci Československa, svým slavným ženám a také k americkému období svého dlouhého exilu.

Role vypravěče se zhostil s grácií sobě vlastní Karel Roden. Možná vás při poslechu audioknihy překvapí informace, že se herec s touto prací setkal úplně poprvé. Karel Roden Němcovy povídky interpretuje s velkou jistotou, hlasovým umem a dává vyniknout všem důležitým významům, aby ani méně pozornému posluchači neunikla žádná souvislost.

Hudební podkres a úvodní píseň dodal příjemné audioknize Oskar Petr. Režie audionahrávky se ujal sám autor, Jan Němec.

Zaposlouchejte se do libého hlasu Karla Rodena a propadněte se do let minulých…

Upoutávka a drobná ochutnávka z audioknihy ZDE.

 

NEPODÁVEJ RUKU ČÍŠNÍKOVI, Jan Němec
čte Karel Roden
vydalo nakl. Supraphon, v roce 2013
www.supraphon.cz

 

 

 

Nejnovější příspěvky na webu:

[srp srp srp_number_post_option=’2′ srp_thumbnail_wdg_width=’120′ srp_thumbnail_wdg_height=’120′ srp_wdg_excerpt_length_mode=’words’]

Share
error: Obsah je chráněný autorskými právy