Spread the love

Máte-li chuť na drsný, klasický krimiromán, pak vás žádný případ nejlepšího detektiva na světě Elvise Colea z pera Roberta Craise nemůže zklamat. V každé knize se řeší něco nového – ale vždy jde o federální zločin, vždy se setkáme s lákavým prostředím, respektive s místy, kde neřest, podvody, vraždy tak nějak můžeme očekávat. Nechybí pouliční gangy, pašeráci lidí, vyděrači…

Elvis Cole se dobře orientuje ve světě amerického zločinu, občas se dostává na hranici zákonů, ale vždy elegantně vybruslí z léček a dostane zlotřilce před soud. Ve většině případů je právě on tím hlavním hrdinou, kterému kryje záda mlčenlivý přítel, bývalý mariňák a policista Joe Pike. V románu Ochránce si hrdinové vyměnili posty.

Bývalý policista, mariňák, žoldnéř s pestrou minulostí, prodejce střelných zbraní je tentokrát tím hlavním aktérem, jenž má zabránit vraždě nežádoucí svědkyně. Zápletka zdá se být naprosto jednoduchá: na jedné straně jsou záhadní pronásledovatelé mladé ženy, na straně druhé krutý, nelítostný, nesnesitelný a málomluvný Pike a Larkin, dívka ze zámožné rodiny. O ni tu jde především! Pike se snaží pro její ochranu využít všech svých zkušeností a fint, ale všechna jeho bezpečnostní opatření jsou tak nějak k ničemu. Nepřítel vždy velmi brzy zná místo, kde se s Larkin skývají. Někdo práská – je potřeba zjistit rychle kdo a proč?

Cole a Pike toho spolu prožili už hodně. Když se Cole probudil z kómatu, držel ho Pike za ruku.

Cole odložil vidličku a otočil se.

„Nelíbí se mi to. Nelíbí se mi, že jsi do něčeho zapletený, a ani nevíš do čeho. A ten Meesh. A federálové, se kterými ses nesetkal. Tvůj kámoš Flynn, kterého jsi neviděl dvacet let. Takhle nejsme zvyklí pracovat.“

Pike pořád ještě stál jako socha, jako by některé části příběhu halil stín.

„Co ty na to?“

„Nepřijel jsem za tebou jen pro pomoc. Jestli se ti lidi dozvědí, kdo jsem, budou se mě snažit vystopovat přes tebe.“

Z míst za černými skly vyzařoval nečekaný smutek.

„Mrzí mě to,“ dodal Pike.

Colea náhle zaplavil pocit trapnosti, a raději se vrátil k přípravě jídla.

„Jestli se tady ti šašci objeví, pěkně si to slíznou.“

Pike přikývl. (strana 71)

Joe i Elvis dobře vědí, že nejdůležitější je přežít. Také vědí, že je lepší být lovcem, než loveným. Proto společně pracují na tom, aby na začátku rozdané úlohy se brzy obrátily v jejich prospěch.

Vedle této hlavní zápletky sledujeme vnitřní souboj samotné Larkin – bohaté dědičky, která bojuje o přízeň vlastního otce. Má dojem, že je jím odstrkována. Přitom tolik touží po jeho objetí, uznání, lásce. Se stavem vztahu je nespokojena, a tak se chová, jak se chová – provokuje, ať už se to hodí nebo ne.

Robert Crais nezklamal. Také Ochránce je bravurní detektivní román, jehož děj se valí vpřed na plný plyn, abychom se co nejdříve dopídili pravdy. Autor nám předhazuje možné motivy, nechá nás nahlédnout pod pokličku vyšetřování z pohledu soukromého detektiva i federální policie, víme vždy vše, co vyšetřovatelé. Proto se zdá, že v cíli budeme natotata. Jenže pak se někde něco zvrtne, kdosi trošku uhne z předpokládané trasy a my musíme znovu zapnout své mozkové buňky, víc zaostřit, abychom vyšetřovatelům stačili v novém směru. Crais tím stupňuje gradaci příběhu, kterou ještě navyšuje břitkým, jiskrným stylem s notnou dávkou humoru a ironického nadhledu. Jeho romány jsou drsné, pro ránu se v nich daleko nejde. Vybírá si zajímavá prostředí, ukazuje fungování americké policie a justice, jejichž praktiky velmi dobře zná.

Na rozdíl od evropských severských detektivek, tady se nikde s ničím nepářeme, neutápíme se v bolavém nitru hrdinů, vyšetřovatelé mají, zdá se, i v těch nejobtížnějších chvilkách optimistickou náladu a působí maximálně suverénně. Robert Crais se jednoznačně zařadil k autorům tradiční drsné americké školy, která předpokládá dobrý námět, lákavé prostředí a jiskrný styl. V jeho románech ani jedno nechybí.

Název: Ochránce

Autor: Robert Crais

Překladatel: Viktor Faktor

Vydáno: 2008

Vydalo nakladatelství: Metafora

Zdroj foto: www.metafora.cz

 Jana Semelková

Nejnovější příspěvky na webu:

[srp srp srp_number_post_option=’2′ srp_thumbnail_wdg_width=’120′ srp_thumbnail_wdg_height=’120′ srp_wdg_excerpt_length_mode=’words‘]