Share

Když je vám smutno na duši, když máte pocit, že zprávy kteréhokoli média už nemůžete snést, protože na vás chrlí jednu odsouzeníhodnou informaci za druhou, pusťte se do čtení. Ale dobře si vybírejte, protože i román vás může hodit do ještě větších chmur.

Já jsem takové smutné období, kdy jsem měla pocit, že už toho všeho je dost a nejlepší by bylo nevylézat z pelíšku, si „osladila“ útlou knížkou malého formátu a velikého obsahu. Jmenuje se Fousek do kapsy a jsou v ní autorovy epigramy a aforismy z let 1969 až 2012.

Určitě mnohé z textů budete znát. Josef Fousek je častokrát prezentoval třeba v autorských blocích v divadle Semafor v pořadu Miloslava Šimka, v klubech, na rozhlasových vlnách. Přestože některé z nich už mají „svá léta“, pořád jsou aktuální, pořád jsou k věci. A neustále pobaví, protože jsou vlastně optimistické. Josef Fousek totiž umí svou satirou potěšit, pobavit a zahřát mysl.

Peprné Fouskovy verše, satirické šlehy proti nešvarům – jak velké politiky, tak malosti v nás, někdy pěkně švihají a nic nenechají bez „poznámky“. Prásknou, zachvějí se, rozjasní líc a nahodí šedou kůru mozkovou k zamyšlení.

O útlé knížce, která se skutečně vejde tak akorát do kapsy (kabelky, baťůžku) snad víc psát nemusím, ani to asi nejde. Nejlepší je, přečíst si – třeba malou ukázku a pak celou knížku – nebo si pana Fouska poslechnout na vlnách Českého rozhlasu Plzeň, kde má svůj pravidelný pořad, který opravdu stojí za to.

HUMOR JE LÉK
Humor je bible pro skeptiky
Že naděje se neztrácí
V čas, kdy se nám v noci zdává
Že stanou se z nás žebráci

„I kočí je řídící pracovník, ale produkty svého sekretariátu si musí uklízet sám.“

VESELÝ POPĚVEK
Já jsem blbec
Ty jsi blbec
Hrome sakrament
Jediný, kdo za nás myslí
Je náš parlament

„Politici a umělci často mluví o lásce k prostému lidu. První potřebují hlasy a druzí peníze.“

POVZDECH
Kdyby bylo moře
Kolem koce Říp
Bylo by nám Čechům
Zcela jistě líp

„Každá kniha má poslední stranu. Bohužel ve společnosti vznikají stále nové.“

PŘÁNÍ NA ZÁVĚR
I když mám sil stále méně
Neztrácím svou víru
Že se jednou mocní páni
Sejdou s dýmkou míru

Ještě na okraj – Fouskovy postřehy doplňují jeho působivé černobílé fotografie “ze života“, které dávají knize Fousek do kapsy opravdu „ten správný šmrnc“.

Vydal Knižní klub 2013

Zdroj foto: www.bux.cz a foto Josefa Fouska s Alešem Cibulkou z křtu knihy Cibulka v pyžamu (JaS)

 Jana Semelková

Nejnovější příspěvky na webu:

[srp srp srp_number_post_option=’2′ srp_thumbnail_wdg_width=’120′ srp_thumbnail_wdg_height=’120′ srp_wdg_excerpt_length_mode=’words’]