Hobby,  Recepty

Sladké recepty: banánové kuličky, perníková chaloupka a piškotové úly

Banánové kuličky

Chcete letos na Vánoce vyzkoušet něco netradičního? Potom zkuste výborné banánové kuličky.

Banány rozkrájíme na kolečka, mezi dva piškoty vložíme po jednom kolečku a opatrně přitiskneme k sobě. Tento polotovar pak namáčíme v rozpuštěné čokoládě (nebo čokoládové polevě) napíchneme na párátka jako jednohubku a necháme ztuhnout.

Povrch můžeme ještě dle uvážení přizdobit (kandovaným ovocem, oříšky, lentilkami nebo můžeme posypat barevnou cukrovou rýží). Velice jednoduchá příprava, finančně nenáročná a děti to milují.

Ingredience:

Banán 3 ks
Čokoláda 1 ks
Piškoty 1 balení

Perníková chaloupka

Chcete, aby Vaše Vánoce letos byly opravdu pohádkové? Potom si upečte perníkovou chaloupku, ze které mohou Vaše děti loupat perníčky.

Nejprve se vypracuje těsto a rozválí se na tenčí plát – asi 3 mm. Válet se musí na cukru moučka, nemusí se potírat vejcem, peče se na pečícím papíru – jde krásně sloupnout a díl nepraskne – asi 7 min. na 200 °C (podle trouby).

Díly se po vychladnutí můžou hned lepit polevou. Cukr na polevu musí být přesátý, aby neucpal pytlík. Bílek se nešlehá, protože by pak hmota byla moc křehká, jen rozmícháme. Zakápne se citrónovou šťávou nebo octem. Cukru podle odhadu, hmota musí být lepivá, aby díly držely u sebe. Když je cukru moc, tak už zase nelepí a nejde zdobit, sáček se trhá.

Vezměte obyčejný igelitový sáček a ustříhněte růžek, aby vznikla malinká dírka. Lepší jsou pevnější sáčky. Rampouchy se dělají tak, že si na okraj střechy uděláte „bobek“ z hmoty a pak ho protáhnete.

Rozměry chaloupky: Podložka 1ks 24×18 cm, boky 2ks 18×8 cm, střecha 2ks 22×10 cm, štít 2ks 12×8 cm, trojúhelník má strany 8,5×8,5×12 cm a nahoře svírají pravý úhel, dveře 1 ks 4×6,5 cm, okna 4 ks 2,5×3,5 cm. Komín si vyrobte podle vlastní potřeby. Dobrou chuť.

Ingredience:

Citronová šťáva 1 lžička
Cukr moučka 200 g
Jedlá soda 1,5 lžiček
Máslo 100 g
Med 200 g
Mouka hladká 1 kg
Perníkové koření 1,5 lžiček
Vejce 4 ks

Piškotové úly

Vánoce už jsou za dveřmi a Vy stále hledáte inspiraci na cukroví? Máme pro Vás čtenářský tip na oblíbené piškotové úly.

Dětské piškoty nastrouháme (můžeme použít i mixér a piškoty rozmixovat) a dáme na stůl. Přidáme 14 dkg cukru, 16 dkg změklého másla, kakao a 4 lžíce rumu. Ze všech ingrediencí vypracujeme těsto. Z těsta zhotovíme malé šišky, které vtlačíme do formičky vysypané práškovým cukrem a postupně tak vytvoříme kopečky cukroví.

Piškotové úlky se plní krémem. Vlašské ořechy vyloupeme a jádra pomeleme. Změklé máslo (8 dkg) našleháme s cukrem (1 lžíce) do pěny, do které postupně zašleháme rum (1 lžíce) a mleté ořechy. Vznikne nám máslový krém, kterým naplníme připravené úlky. Takto hotové kopečky úlků postupně přitlačíme na dětské piškoty.

Hotové cukrovinky necháme ztuhnout a podáváme.

Recepty na další vánoční recepty naleznete na webové stránce www.tradicnirecepty.cz.

Ingredience:

Cukr moučka 140 lžíce

Kakao 2 lžíce
Máslo 240 g
Piškoty 160 g
Rum 5 lžíce
Vlašské ořechy 3/4 hrnku

TZ text/foto: Jiří Poláček, www.tradicnirecepty.cz

Share

Píši do několika médií a chci udělat maximum pro www.superrodina.cz, která by se měla stát jedním z nejčtenějších médií na českém internetu. Věřím, že i mnozí čtenáři se rádi budou spolupodílet na tvorbě tohoto specifického média.

Share
error: Obsah je chráněný autorskými právy