Knihy

Zazpívejme si o Vánocích. U vánočního stromečku, v kostele nebo jen tak pro zábavu

Spread the love
Share

Většina z nás v adventním čase poslouchá koledy. Zpívá si je pro sebe, s rodinou či přáteli. Zpívají se ve vzdělávacích institucích, na ulicích nebo v obchodních centrech. Zpívají se všude a stále. Když se pečlivě zaposloucháme, uvědomíme si, že jde o čisté křesťanské texty. A i když možná nejsme věřící, se na koledy těšíme a milujeme je. Nějak nás sbližují. Dokonce i o tom Štědrém dnu se jdeme podívat do kostela.

Vánoční koledy zkrátka k adventu patří a jsou považovány více méně za lidové. Ale kolik jich vlastně známe? Osmdesát určitě ne!

Knižní nakladatelství GRADA letos před Vánoci vydalo velmi pěknou, ale i bohatě ilustrovanou publikaci „ADVENTNÍ ZPĚVY A VÁNOČNÍ KOLEDY“, kterou upravil Stanislav Jelínek. Obsahuje celkem 100 vánočních písní, které jsou rozděleny do dvou částí.  Každý z těchto oddílů obsahuje písně abecedně seřazené, takže se v nich dá velmi rychle hledat (pokud víme, jak se písnička jmenuje).

První část se jmenuje ADVENTNÍ ZPĚVY. Jde o texty dvaceti staročeských rorátních zpěvů (specifická podoba mše v období adventu, typické je pro ně střídání chorálního zpěvu a vícehlasných písní v komentářích).  Některé z těchto zpěvů jsou velice vzácné, jelikož byly naposledy vydány v kancionálové verzi v roce 1929. Jiné dokonce pocházejí již ze 14. století (doby Karla IV.)

Nacházejí se zde zpěvy, jako jsou například „Anděl Páně; Děkujemeť, ó Bože náš; Kriste Ježíši; Panno blahoslavená; Pán nebeský; Všichni praví milovníci Boží; Zdráva budiž Maria“ a spousty dalších.

Druhá část obsahuje národní VÁNOČNÍ KOLEDY. Jsou zde uspořádány koledy velmi oblíbené a známé, ale i méně známé. Celkem jich je neuvěřitelných osmdesát. A u většiny z nich najdeme krásné doprovodné ilustrace a perokresby.

Kniha je připravena tak, aby mohla sloužit jako zpěvník pro čtyřhlasý sbor nebo pro instrumentální interpretaci.

V závěru je uveden přehled akordů vhodný k doprovodům melodií. Jsou zde obsaženy všechny názvy písní s akordy a číslem stránky, kde jednotlivé písně najdeme. Lze ho využít mimo jiné i jako obsah pro lepší a rychlejší orientaci.

Knihu mohu doporučit zejména hudebním odborníkům, např. učitelům a učitelkám v mateřských a na základních školách, ale i každé rodině, která si jen ráda o vánocích zazpívá a nemusí ani umět hrát na nějaký hudební nástroj.

  • Název: Adventní zpěvy a vánoční koledy
  • Podtitul: 100 vánočních písní
  • Autor:  upravil Jelínek Stanislav
  • Počet stran: 144 stran
  • Vydání:                Grada, 2012
  • ISBN:    978-80-247-4404-9
  • Cena: 299 Kč

Lucie Fusková

Píši do několika médií a chci udělat maximum pro www.superrodina.cz, která by se měla stát jedním z nejčtenějších médií na českém internetu. Věřím, že i mnozí čtenáři se rádi budou spolupodílet na tvorbě tohoto specifického média.

Share
error: Obsah je chráněný autorskými právy