Knihy

Jak dopadl souboj o Super knihu? Podívejte se na výsledky.

Spread the love
Share

Magazín Superrodina.cz je relativně mladý. Po zkušenostech v internetovém prostředí, kde s nadšením „něco“ vznikne a po třech měsících zanikne, však Superrodina má podstatně lépe našlápnuto. Existuje „už“ 16 měsíců jako nekomerční projekt, na kterém se podílí několik nadšenců, kteří přinesli čtenářům mnoho set příspěvků. Nejčastěji z oblasti nejnovějších knižních titulů – ať už jsou to recenze, ukázky z publikací, informace o autogramiádách, či jiné články ke knihám; dále témata ohledně vaření, domácích prací, zdraví a homeopatie.

Velmi si vážíme vaší přízně. Motivuje nás to pokračovat – vždyť všechno na tomto webu děláme skutečně pro “zábavu”. Ve svém volném čase a bez finanční odměny. Největším přínosem pro nás je váš pozitivní ohlas, zajímavé komentáře, podněty, obrázky a fotografie a recenzní výtisky, které nám zasílá řada nakladatelství:

ALBATROS, COOBOO, MOTTO, EDIKA, GRADA, PASEKA, METAFORA, DOKOŘÁN, JAS, CPRESS, PLUS, X. Y. Z., FRAGMENT, ALPRESS.

Přečetli jsme řadu knih a podstatná většina z nich byla úžasná, nádherná, inspirující, úchvatná, strávili jsme s nimi spoustu skvělých okamžiků.

A tak jsme se rozhodli, že by jistě bylo oboustranně přínosné, pro vás i pro nás, kdybychom z té „hromady“ knih vybrali ty, jež se nám nejvíce líbily, a zeptali se samotných čtenářů, kterou z nich by oni vybrali za nejlepší ve své dané kategorii.

Upřímně, byla to fuška. Místy nám připadalo strašně nespravedlivé některé tituly dát stranou, ale bylo nutné vytřídit z té velké škály jen dva, tři, čtyři tituly do každé kategorie.

Odbornou porotu tvořily ženy, které nejčastěji píší do magazínu a jejichž volba by nemohla být střetem zájmů ve výběru nominované publikace (odbornou porotu nemohla tvořit osoba, jejíž autorská kniha byla nominována na Super knihu, nebo je majitelkou nakladatelství, jehož kniha se dostala do nominace)

Zájem o tuto anketu byl nebývalý. Děkujeme tímto všem čtenářům, kteří se zapojili. Pro celou redakci bylo naprosto vzrušující pozorovat, jak se jednotlivá procenta hýbou jedním i druhým směrem. Každá jsme měly svého favorita, jemuž jsme držely palce. Někdy to vyšlo, jindy ne. Protože už nezáleželo na nás, ale jen na vás, milí čtenáři.

A jak jste rozhodli?

V kategorii Dětská kniha zvítězila JIŽNÍ LOUKA od ASTRID LINDGRENOVÉ (nakladatelství Albatros).

Jižní louka jsou nádherné melodramatické příběhy malých dětí z dob dávných časů. V šedivém světě žijí lidé a hledají štěstí. Právě hladové, mnohdy i opuštěné děti chtějí lepší život – plný barev a lásky. Jsou to jiné pohádky než takové, jež se nabízí současnému malému čtenáři. Žádní superhrdinové, jen malé hladové děti, často ještě třesoucí se zimou. Tolik touží po pohlazení a po plném žaludku. Dojemné pohádky současným dětem ukážou mnohem více, než možná původně zamýšlely. Vždyť máme relativně všeho dostatek. (Ano, existují sociální rozdíly, které i dnešní děti mnohdy silně deprimují. Ale o čem to je? Kdo má jakou značkovou hračku, oblečení…? Ale žádné z nich netrpí hlady, není mu doma zima, nemusí tvrdě pracovat a odpočívat až ve škole). Jižní louka je o uvědomění si hodnot, které máme, a co si opravdu zasloužíme. Skromnost a radost z dělby by neměly být vlastnostmi ze zaprášených starých knih. Zmlsané jazýčky by si měly uvědomit, jak se dobře mají; umět poděkovat za jídlo a rozdávat radost a lásku svým nejbližším.

V kategorii Beletrie pro dospělé vyhrála na plné čáře kniha FIMBUL od KATEŘINY HEJLOVÉ (nakladatelství JaS).

V tomto ročním období, kdy značné množství země je pokryto sněhem, je možná i nejpříhodnější doba pro čtení Fimbulu. Jedná se o útlou knížku, která se sice čte rychle, ale velmi dlouho zůstává v mysli. Má totiž tu moc, že se musíte k ní v myšlenkách vracet. A právě zimní období k tomu evokuje nejvíce.

Zde si dovolím použít svá slova z jednoho příspěvku:

Ke stylisticky a myšlenkově nejsilnějším knihám bych za poslední dobu rozhodně zařadila Fimbul od Kateřiny Hejlové. Jako byste ani nečetli „mýtický“ příběh zasazený do současných reálií. Přichází „konec“ světa, ale copak můžeme vědět, že je právě tady? Žádná minuta v sobě nemá vytetovanou svou skutečnou časoprostorovou podstatu. Hodnotit ji můžeme, až když se dostala do minulosti. Přítomnost prožíváme, minulost hodnotíme. Nejen mezilidské vztahy chladnou v kruté zimě, zvané Fimbul. Díky této knize jsem si pak začala číst nějaké věci o severské mytologii.

V kategorii Beletrie pro mládež zvítězil MARCELO VE SKUTEČNÉM SVĚTĚ od FRANCISCO X. STORKA, (nakladatelství CooBoo).

V této kategorii se hlasovalo „jen“ o knihy z nakladatelství CooBoo, protože právě beletrie pro mládež z CooBoo se nám líbila nejvíce. Marcelo je kouzelný mladý muž: má Aspergerův syndrom, který je jakýmsi sociálním handicapem v konfrontaci s vnějším světem. Jenže Marcelo je právě díky této nemoci „čistší“. Ani si neuvědomuje, co máme. Jaké máme „štěstí“ oproti Marcelovi a přesto dokážeme být tak manipulativní, nespravedliví, zlí vůči okolnímu světu. Marcelo přistupuje k ostatním s jistou dávkou dětské otevřenosti, naivity, je upřímný. V očích většinové společnosti se to může zdát „směšné“, „hloupé“, ale hloupými jsme jen my sami. Marcelo ve skutečném světě je opravdu úžasná kniha – není to jen o Marcelovi, ale i o nás. Až si ji přečtete, budete mít pocit, že jistou dávku Asperegerova syndromu bychom si zasloužili všichni, abychom byli k sobě otevřenější, přátelštější a méně cyničtí.

V kategorii Hobby, ruční práce zvítězil PAPÍR od AYAKO BRODEKOVÉ a B. W. BROWNOVÉ (nakladatelství Metafora)

Nakladatelství Metafora je vůbec úspěšným a populárním nakladatelstvím, vydávajícím publikace k různým ručním dovednostem. Pokud rádi něco tvoříte, s jejich knížkami se rozhodně nudit nebudete. Zahrnují celou škálu nápadů a právě publikace PAPÍR vás provede různými technikami, jak s tímto levným a dostupným materiálem naložit. Zkusíte klasické origami, budete vytvářet plastické modely, papírové sochy, qulling, tkaní, koláže apod. Kniha je plná kvaliltních fotografií a výstižných návodů a šablon. Práce s papírem patří v současné době k jedněm z nejpopulárnějších – a o tom svědčí i vítězství této knihy. A také u nás doma jistá její opotřebovanost. Takovou zajímavou a inspirující knihu musíme mít totiž u nás na polici snadno a rychle po ruce. Často nás zaměstnává o víkendových odpoledních, když hledáme tvůrčí ruční nápady.

V kategorii Odborná/faktografická kniha zvítězil STRACH Z BARBARŮ od TZVETANA TODOROVA (nakladatelství Paseka)

Tato kniha patří přesně k těm publikacím, kterou bychom měli všichni povinně číst. Todorov zde popisuje situaci ve Francii; zabývá se muslimskou imigrací a vzájemnou koexistencí majoritní a minoritní společnosti. Tohle téma však není pro nás vůbec vzdálené. Ba naopak. Jsme součástí EU a i do naší země přicházejí přistěhovalci z jiných koutů světa. Jsme schopni plnohodnotně společně žít? Jak se stavíme vůči „cizímu“? Co naše předsudky? Obhajoby „naší kultury“? Todorov říká: “Žít ve své kultuře a nemuset se za to stydět je právě tak legitimní jako svou původní kulturu opustit a osvojit si jinou: obě zmíněné situace nám umožňují uvědomovat si vlastní existenci a zachovat si důstojnost.” (76)

V kategorii Přírodopisné knihy/cestopisy zvítězilo VE STÍNU BAOBABŮ od JAROSLAVA MAREŠE (nakladatelství Motto).

Nádherná publikace plná fotografií a ilustrací. Spolu s autorem se dostanete do tajemných míst kouzelné Afriky. Pootevře se vám škála magie místních společnosti, tajemství kolem svatyně džu-džu, dozvíte se, že se lze pomocí magie zbavit nepohodlné osoby či přičarovat lásku. A nejen to – s Jaroslavem Marešem poznáte místní – pro nás exotickou – faunu a floru. Po přečtení této knihy budete okouzleni i vyděšeni přírodními krásami a zvláštními lidskými schopnostmi a pospolitostmi bohaté Afriky. Afrika se stává – možná právě z pohodlí našich domovů – neuvěřitelnou a fascinující.

V kategorii Skutečný příběh/autobiografie zvítězila KLÁRA NAD PROPASTÍ od BEÁTY MATYÁŠOVÉ (nakladatelství Motto)

Pro někoho mateřská dovolená je šťastným údobím, pro jiné však pořádnou zkouškou trpělivosti a nervů. Klára nad propastí byla zařazena mezi skutečné příběhy kvůli své autentičnosti, vyvěrající z reálného světa. V této na první pohled jednoduché knížce se však snadno našla řada žen. Čtenářka Jana K. nám emailem napsala: „Když jsem četla tuhle knížku, měla jsem téměř pocit, že je to o mně. Tedy neskončila jsem jako Klára, ale opravdu jsem byla ze všeho pořádně ve stresu. Myslela jsem si, že si jdu na mateřskou odpočinout od pracovního napětí, a nakonec jsem měla pocit, že jsem v ještě větším kolotoči a tlaku (navíc Matýsek patřil k těm dětem, co od rána do večera jen řvou). Díky Kláře nad propastí jsem si uvědomila, že v tom nejsem sama. A abych řekla pravdu – zapojila jsem do všech věcí kolem domácnosti svého manžela a obě babičky a je mi fajn. Všichni si to užíváme a já už nešílím.“

V kategorii Nejlepší kniha zvítězila KLÁRA NAD PROPASTÍ od BEÁTY MATYÁŠOVÉ (nakladatelství Motto).

Klára nad propastí urputně bojovala s Fimbulem od K. Hejlové. Na první pohled bylo zřejmé, že obě knihy se čtenářům velice líbí. Jednu chvíli vedl Fimbul, vzápětí Klára nad propastí. Svědčí to o jediném – obě knihy opravdu stojí za přečtení.

Nakonec Klára nad propastí zvítězila s 54 %.  Recenzentka KJARA uvedla k této knize již v původním příspěvku:

Mnoho čtenářek se může najít v některých Klářiných životních událostech. Radosti i strasti, přehnaná péče. Zanedbávání sebe sama. Ano, Klára je přesně ten typ ženy, která se snaží vyjít každému vstříc, ale na sebe už nemá čas nebo ani chuť investovat něco do sebe. Musí se naučit mít se ráda, odpočinout si a pečovat i o sebe.

Mateřská „dovolená“ je jedním z nejsměšnějších sousloví. Mnoho žen si pokládá otázku: čím si mateřská zasloužila titul „dovolená“?

Je to úžasná kniha, mnoho jsem z ní četla ze sebe sama. A měla jsem více štěstí než Klára. Každý ale můžeme skončit nad propastí. Je však dobré nalézt cestu zpět. Když máte rodinu a přátele, kteří vám mohou pomoci.

Děkujeme tímto všem čtenářům, kteří se zúčastnili hlasování. A nakladatelstvím, že nám poskytli tak úžasné knihy. Už se těšíme na další ročník. Nultý zkušební ročník ukázal, že vás (a nás) tahle akce baví. V dalším ročníku se bude vybírat ze širšího rozpětí. Bude to mnohem náročnější. V průběhu následujícího roku nás také čekají ještě další jiné akce.

Krásné Vánoce a šťastný nový rok všem.

titulní obrázek legální fotografie z fotobanky www.pixmac.cz

Píši do několika médií a chci udělat maximum pro www.superrodina.cz, která by se měla stát jedním z nejčtenějších médií na českém internetu. Věřím, že i mnozí čtenáři se rádi budou spolupodílet na tvorbě tohoto specifického média.

Share
error: Obsah je chráněný autorskými právy