Share

 

 

Skotský spisovatel Peter May nás pěkně navnadil Skálou (román vyšel vloni) a v románu Muž z ostrova Lewis pokračuje v napínavém odhalování osudů lidí spjatých s poněkud nehostinným ostrovem. Ten opravdu není k životu vlídný. Rašeliniště, po kterých sviští vítr, nikde ani strom, o práci nouze. Syrové podnebí, syrový svět, odolní až krutí lidé. Zdá se, že tady mají snad všichni neprodyšnou slupkou obalena srdce, vždyť skrývají jakýkoli projev emocí, aby ani náznakem neukázali své slabiny. Tady se narodil, odtud utekl do Edinburghu, sem se vrací bývalý detektiv Fin Macleod.

Poznali jsme ho v prvním díle trilogie. Vrátil se po vlastní tragické události, neznámý řidič srazil jeho syna a ženu na přechodu a syn nepřežil, aby pomohl objasnit záhadnou vraždu svého někdejšího spolužáka a taky trýznitele. Tenkrát netušil, že mu vyšetřování přinese i další objevy, že mu ukáže jeho vlastní minulost.

Život se s ním nemazlil, rodiče zemřeli při autohavárii, svérázná teta si k němu nikdy nenašla cestu, žila si po svém a jediné, co mohla pro malého Fina udělat, bylo: dát mu najíst a neplést se mu do života. Odešel studovat, ale ještě předtím se na ostrově cosi stalo, něco, co ho změnilo k nepoznání. I proto se tenkrát rozešel ze svou životní láskou Marsaili, proto ona zůstala na ostrově a on ani netušil, že čeká jeho dítě.

Dneska se vrací z Edinburghu, magické pouto rodného ostrova nepřetrhl, jak si myslel. Jako kdyby mu ostrov říkal: sem patříš napořád, jsi můj! Fin se rozhodne opravit dům po rodičích, a v klidu z protokolů vyčíst, kdo přejel jeho devítiletého syna, kdo mu ho vzal. V tomto rozpoložení se dostane k novému záhadnému vyšetřování. Na ostrově je objevena v rašelině mrtvola mladého nahého muže. Zprvu se zdá, že jde o nález starý staletí a jde o oběť rituální vraždy. Jenže vytetovaný Elvis Presley na předloktí mrtvoly hovoří o zcela jiných souvislostech. Pátrání se roztáčí a Fin nemůže zůstat bokem, zvlášť když DNA odhalí příbuzenský vztah oběti s otcem  Marsaili Tormodem. Jak ale zjistit pravdu, když ten trpí demencí a celý život tvrdil, že je jedináček. Čím víc se Fin a Marsaili dovídají, tím záhadnější se případ zdá, dokonce začíná být jasné, že po padesáti letech se všichni kolem nemocného starce dostávají do ohrožení života. Ale proč? A kdo je doopravdy Tormod Macdonald?

Opět silný příběh – obsahuje vše, co má dobrý román obsahovat: emoce, záhadu, napětí, křehké a nejasné rodinné vztahy. Po Skále tak May přichází s dalším odkrytím osudů Fina a jeho blízkých. Ukazuje nelehký život na životu moc nepřejícím souostroví Skotska dnes, a ještě horší v dobách minulých. Náboženské střety, jednání se sirotky, zločinecké gangy… Podivný, pro mnohé z nás možná nepochopitelný svět, přesto svět, který si místní nechtějí nechat vzít. Tady je lehké změnit identitu, tady se nikdo na nic neptá, tady se také mlčí, mlží, soudí podle jiných zákonů, než platí na pevnině. Tady je nejvyšší autoritou Bůh – s ním se srovnej, jemu se budeš zpovídat…

Skála dobře odstartovala Mayovu trilogii, Muž z ostrova Lewis poodhalil další záhady jednoho pohnutého osudu, ale víc podnítil zájem o pokračování. Čili, případ uzavřen, ale příběh běží dál. Výborně promyšlený a proporcionálně vyvážený román, s velmi působivým stylem vyprávění vzbuzuje zájem a touhu, dozvědět se všechno teď hned. Sama nevím, jak se třetího dílu trilogie v češtině dočkám, bude to velmi těžké čekání…

Peter May pochází z Glasgow, nyní žije ve Francii. Původně se živil jako novinář a byl jedním z nejúspěšnějších a nejplodnějších televizních scenáristů. V současné době píše romány. Šestidílná série „čínských“ thrillerů s mladým čínským komisařem Lim Yanem a americkou soudní lékařkou Margaret Campbellovou mu získala celosvětové renomé. V nakladatelství Host začne tato řada vycházet v roce 2015, k vydání připravujeme také autorův dosud nejnovější román Entry Island (Ostrov Entry, 2014). Za první díl trilogie z ostrova Lewis, mezinárodní bestseller Skála (2009; česky Host 2013), získal Peter May cenu Barry Award za nejlepší detektivku roku a řadu dalších ocenění, obdobně si vedl také druhý díl série Muž z ostrova Lewis (2012; česky Host 2014). Závěrečný román trilogie Šachové figurky se držel dvacet tři týdnů v žebříčku britských bestsellerů a v roce 2012 za něj May získal Prix Polar International.

Peter May: Muž z ostrova Lewis. Host, Brno, 2014, překlad Linda Kaprová

Foto, webové stránky nakladatelství

Jana Semelková

 

Nejnovější příspěvky na webu:

[srp srp srp_number_post_option=’2′ srp_thumbnail_wdg_width=’120′ srp_thumbnail_wdg_height=’120′ srp_wdg_excerpt_length_mode=’words‘]