Share

Když se podíváte na stránky Československé databáze filmů, zjistíte, že mezi registrovanými členy stránky a tudíž recenzenty Alois Nebel přílišnou oblibu nezískal. Úspěšnost filmu, který vstoupil do českých kin v září 2011, má k dnešnímu dni pouhých 65%. Nepomohl tomu ani hit Půlnoční, zpívaný Václavem Neckářem. Čím to, že černobílý snímek Tomáše Luňáka neoslovil lid, ale odbornou porotu? Přitom Alois Nebel putoval úspěšně do Benátek, Toronta, Londýna… a čerstvě získal na Maltě cenu za nejlepší animovaný film roku.

Shrneme-li to, pak fanoušci ČSFD na filmu obdivují techniku zpracování, animaci, kritizují děj, nejednou i přílišnou nákladovost snímku.

Copak to je za vlaječku na ČSFD?

(Nakonec – nebyla to přeci marná investice – když už pro nic, tak pro Maltu 😉 )

Mohlo by vás zajímat: Oficiální stránky a Facebook Aloise Nebela.

Naopak fanoušci Aloise Nebela nepřestávají s gratulacemi na Facebooku. Ale nejen ti, tleská téměř celý svět. Při každém Nebelovském pohybu ze stanice do stanice jiné části světa se o něm zmiňovala různá média. Jméno debutujícího režiséra Tomáše Luňáka určitě neupadne v zapomnění. Svět užasl nad technikou zpracování, černobílé retro a zlověstná šeď, melancholická atmosféra, střetávání minulosti s přítomností apod.

Vytvořit film metodou rotoskopie (kombinace kresleného a hraného filmu) než původně zamýšlený pouze animovaný film, nakonec vyzvedl Aloise Nebela na piedestal jedněch z nejlepších či nejdiskutovanějších filmů současnosti.

Příběh vychází z komiksu Jaroslava Rudiše a Jaromíra „99“ Švejdíka Alois Nebel, o výpravčím z železniční stanice Bílý Potok v Jeseníkách. Ve snímku hrají Miroslav Krobot, Karel Roden, Tereza Voříšková, Alois Švehlík, Ivan Trojan a další.