Share

Drama o slepotě zjevné i té skryté. Drama o zázraku, o touze změnit, zlepšit, život milované bytosti. Drama o cestě do pekel dlážděné jen a jen dobrými úmysly. Takto, ve zkratce, by se dala popsat MOLLY SWEENEY, jedna ze slavných her severoirského dramatika Briana Friela.

Foto: www.mestskadivadlaprazska.cz

Molly (Dana Batulková) oslepla jako dítě, a i přes počáteční pocit ztráty se se svým stavem vyrovná a stane se samostatnou a spokojenou dospělou ženou s vysoce vyvinutým vnitřním zrakem. Spokojenou však jen do té doby, než ji její manžel Frank (Vasil Fridrich) postupně dotlačí k operaci, jež by jí mohla navrátit zrak. Molly by ráda zůstala svá a nadále se se světem seznamovala hmatem, ale Frank možnosti zázraku natolik věří, že mu nakonec podléhá.
Dr. Rice (Aleš Procházka) Molly od operace všemožně odrazuje, ale jeho i Frankovy úmysly jsou přeci tak čisté a nesobecké… Zda Molly prozře a její život nabere nový, lepší a kvalitnější směr, to už vám samozřejmě neprozradím, zajděte se podívat do divadla Rokoko.

Foto: www.mestskadivadlaprazska.cz

Brian Friel, jeden z nejvýznamnějších žijících dramatiků současnosti, se s velkou oblibou toulá nejskrytějšími zákoutími lidské duše a nejinak je tomu i v dramatu Molly Sweeney. Je nevidomý člověk skutečně chudák a jeho svět je o něco ošizen? Nebo jsou na tom hůře ti, jež postihla nekonečná zaslepenost? A můžeme neslyšet názory a touhy druhého, jen proto, že nás nevidí? Nad tím vším se zamýšlí Mollyin příběh, jenž Friel napsal na motivy skutečné události, popsané ve studii neurologa Olivera Sackse.

Molly Sweeney je dialogem a zároveň monologem tří postav, a stává se tak nevšední hereckou příležitostí pro tři herce. Dana Batulková v roli Molly doslova září. Její hrdinka vyzařuje křehkost, nevinnost a touhu stát se pro svého muže lepší ženou. I přesto, že zprvu podléhá, ponechá si až do konce svůj zvláštní pohled na svět. Vasil Fridrich vtiskl Frankovi ctižádost a lásku k Molly, zároveň však také víru, že někde za kopcem čeká na nás všechny lepší život. Trojici doplňuje dr. Rice Aleše Procházky. I když použití slovesa „doplňuje“ není zcela přesné. Procházkův vnitřní klid, spojený se strachem o úspěch vlastní i pacientův, dělá z Rice lékaře, jímž byste se bez obav nechali léčit i vy.

Foto: www.mestskadivadlaprazska.cz

Inscenace je rovněž okořeněna dramaturgickým zpracováním. Všichni tři protagonisté jsou totiž stále na scéně a máte tak možnost je sledovat, i když právě nemluví.

Molly Sweeney je jímavým představením, umocněným hudbou Vladivojny La Chii, které vám ještě dlouho po návštěvě divadlo Rokoko zůstane pod kůží. A možná, že kousek Mollyiny duše s vámi zůstane už navždy.

 

MOLLY SWEENEY, Brian Friel
Hrají: Dana Batulková, Vasil Fridrich, Aleš Procházka
Výprava: Adam Pitra
Hudba: Vladivojna La Chia
Režie: Ondřej Zajíc

Divadlo Rokoko, www.mestskadivadlaprazska.cz

 

 

Nejnovější příspěvky na webu:

[srp srp srp_number_post_option=’2′ srp_thumbnail_wdg_width=’120′ srp_thumbnail_wdg_height=’120′ srp_wdg_excerpt_length_mode=’words‘]