Share

Možná to je před vánočními svátky dobré téma. Emocionální hlad bude kulminovat a záchvaty žravosti? Znáte to? Pak vás jistě zaujme tato kniha, které přesně analyzuje co vám chybí, když bažíte po nějaké potravině či pochutině. Pak zjistíte, že dávat někomu k svátku bonboniéru, možná není úplně zdravý nápad.

Nemám ráda lidi, co mi dávají čokoládu. Těžko jim už mnoho let vysvětluju, že po čokoládě mívám migrénu. Ale prosímtě…  No bóže…

A tak už mlčím, bonboniéru předám dál (ó, jak jsem hnusná) nebo po čase vyhodím (není to ještě horší)… ale někdy. Někdy ji prostě a sprostě sežeru. Nezůstává však u pouhého decentního si vychutnání, ale jde o pravý záchvat nefalšovaného emocionálního hladu.

Konkrétně čokoládě se tu autorka věnuje hodně, protože je to velmi častý terč útoku. Je tu dopodrobna vysvětleno, proč tělo žádá právě čokoládu a kdy. Je tu i test, kde si ověříte míru závislosti.  Více lásky a vzrušení prý potřebuju… ve zkratce.

„Jakoukoliv neustálou touhou po jídle se také často jako červená nit táhne potřeba „nasytit duši.“

Píše autorka na jednom místě celé knihy a mě tím dává rozřešení problému. Ano, většina z nás má naprosto neuspokojenou duši. Ať proto, že žijeme v nefunkčním vztahu nebo máme vysilující frustrující zaměstnaní, ve kterém nevidíme smysl.  Tělo potom ztrácí svou duši a jako první pomoc tu autorka doporučuje samozřejmě uvědomění si tohoto problému, jeho analýzu a vyhledání skupin podobně stižených lidí, hovory o smyslu života, diskuzní kluby, skupiny, vyhledávat duchovně laděnou literaturu a hlavně – vytvořit si svoji oázu samoty. Vyloučit ze svého okolí alespoň na čas negativní lidi a dát oddech sami sobě.

To prý pomůže.

A to je jen jedno řešení a jeden aspekt. V knize jich ale najdete celé desítky. Všechny jsou tak trefné a úderné, že se od této knihy jen tak neodtrhnete. Propojení a moudrost těla i duše jsou obdivuhodná a signály, které takto naše tělo vysílá, jsou neomylné.  Přehledné tabulky, přesná vysvětlení a cesty ven – to jsou neocenitelné atributy této knihy.

Takže pozor, milé dámy, na ožíračku vánočního stromku…

Vydalo nakladatelství Synergie Publishing, 2012, www.synergiepublishing.com

Renata Petříčková