Knihy

Rahan a Sluneční doupě, francouzská komiksová klasika na českých pultech.

Spread the love
Share

R. Lécureux, A. Chéret, Rahan a Sluneční doupě. Albatros 2012.

Český čtenář neměl mnoho příležitostí seznámit se s Rahanem, byť seriál zažil již svou největší kultovní slávu před několika desítkami let. Pravěký hyper svalnatec, syn zavátých věků, s rozevlátými plavými vlasy, jemuž někteří z cizích kmenů přezdívali „žlutovlasý“ neohroženě vstupoval do různých nebezpečích časů dávno minulých.

Na krku se mu blyští tesáky z náhrdelníku statečných. Ještě jako chlapec slíbil svému otci Kraovi, který zesnul již v počátcích komiksu, že nikdy nezabije toho, kdo chodí „vzpřímeně“. Rahan je jakýmsi archaickým Tarzanem, jenž je v interakci s přírodou, jíž se snaží co nejvíce porozumět, seznámit se s cizími kmeny, ke kterým přichází vždy v míru, a pochopitelně hájí spravedlnost.

Tento “žlutovlasý” muž vysokých morálních kvalit patří mezi kultovní francouzské komiksy. Svazek vyšel v originále již v roce 1999. Byl to první šedesátistránkový příběh, jenž byl publikovaný k třicátému výročí od vytvoření jeho postavy. Nakladatelství Albatros připravuje ještě další kultovní díly –  Rahan a rozpolcená hora a Rahan a jeho synové.

V tomto komiksovém sešitě vede Rahanovu cestu touha zjistit, kam slunce zapadá, kde je jeho domov. Proplouvá nebezpečnými krajinami a zápasí s nestvůrami, až dorazí k neznámému ostrovu, s jehož obyvateli prožije hlavní příběh.

Navzdory dávným věkům, kdy příroda nebyla vždy klidným útočištěm a člověk se snadno stával kořistí predátorů, ale i jiných lidí – komiksových záporných postav – je Rahan vždy kladným hrdinou. Není divochem, jenž by zabíjel ze msty. K jeho bezchybnému charakteru pak přináleží „pohádková“ krása a toto splynutí dokonalosti je typické také pro další nad-hrdiny tohoto kresleného příběhu. Jako třeba pro Taraki, s níž by mohl Rahan tvořit dokonalý pár, ale…

S hladce oholenou tváří, s vlasy, které se nikdy nezacuchají, symbolizuje mládí a lidskou „civilizaci“(přinejmenším ve svých počátcích) oproti vousatým starcům (moudrost), je oděn jen do látky, jež zakrývá jeho intimní části (skromnost), a náhrdelníku, jehož každý tesák symbolizuje určitou vlastnost (odvahu, věrnost, velkomyslnost, vytrvalost a moudrost) oproti kožešinami a zlatem oděným nepřátelům (neřesti).

Během třiceti let vzniklo více než sto osmdesát příběhů s více jak 3500 ilustrovanými stránkami.  Krátká vyprávění sestávala zhruba z 11 stran a ty delší již zabraly několik desítek stran. První příběh vyšel v roce 1969. A pravěký hrdina se dočkal i svého animovaného zpracování. Na YouTube můžete nalézt několik francouzských ochutnávek, na internetu pak Rahanovy stránky i v jiných jazycích.

Před třinácti lety to již vypadalo, že příběhy autorů R. Lécureux a A. Chéret skončily. R. Lécureux zemřel v roce 1999 po těžké nemoci  a milovníkům Rahanova komiksu tak zůstal v rukách tehdy poslední vydaný díl –  Rahan – Le mariage de Rahan (v českém vydání právě Rahan a Sluneční doupě). Dědic však vzal otěže do svých rukou a o rok později vydal další díl – jež v českém vydání získává název Rozpolcená hora, a po té Rahan a jeho synové.

V komiksovém světě plných samých superhrdinů, supertechniky a kontaktů s mimozemskými civilizacemi se Rahan stává příjemnou oddechovkou, kde klasický hrdina dokáže skolit nepřítele bez čar a kouzel, pouze svou vlastní fyzickou silou a chytrostí.

Píši do několika médií a chci udělat maximum pro www.superrodina.cz, která by se měla stát jedním z nejčtenějších médií na českém internetu. Věřím, že i mnozí čtenáři se rádi budou spolupodílet na tvorbě tohoto specifického média.

Share
error: Obsah je chráněný autorskými právy