Glosy

Hackeři napadli stránky FBI a významných mediálních společností

Share
Pomstra hackerů byla za blokování stránek Megaupload

Podle aktuální informace BBC se hackeři účinně pomstili za blokování pirátských stránek MegaUpload.

Hackeři se zaměřili na americkou vládu, zejména ministerstvo spravedlnosti, FBI, filmové sdružení (MPAA) a zmrazili jejich stránky. Americké ministerstvo spravedlnosti ve čtvrtek oznámilo, že pozastavuje stránky Megaupload kvůli jejich „pirátskému obsahu“. Čtyři zaměstnanci byli na žádost amerických orgánů zatčeni v Aucklandu na Novém Zélandě. Policie také zabavila peníze, auta a krátkou brokovnici u německého zakladatele stránek Kima Dotcoma (dříve známý jako Kim Schmitz). V pátek už stáli obvinění před soudem.

Jejich stránky měly 150 milionů uživatelů a 50 milionů denních návštěv.

Ve středu svět protestoval proti návrhům na internetovou cenzuru, která má podle navrhovatelů chránit autorská práva a den po té FBI zatýkala internetové piráty. Obě akce prý časově vyšly náhodně a nemají spolu žádnou spojitost. Obvinění proti Megaupload bylo prý vydáno již 5. ledna.
Hackerovská skupina Anonymous si však nenechala zásah FBI proti svým kolegům líbit a na Twitteru uvedla, že zahajuje největší útok na vládu a stránky hudebního průmyslu. Reakce na odstavení Megauploadu vedlo k útokům na deset webových stránek, včetně FBI, Universal Music a další.

Protipirátské zákony se podle navrhovatelů chtějí bránit nejvíce právě proti takovým stránkám, které umožňují stahovat kopie autorsky chráněných děl. Je to těžká rána pro média jako wikipedie či YouTube, které s čistými úmysly demonstrují, jelikož by mohly být stejným zákonem ohroženy jako velké pirátské servery.

Tímto se celý protest stal podivnou fraškou.

Skupina Anonymous svým zásahem porušila zákon. Ale hackeři věděli, že  jejich útok byl ilegální.

Někteří analytici se domnívají, že však útok hackerů mohl uživatele internetu zmást, že se jedná o souvislou akci proti SOPA a PIPA a že si tak zasažené stránky – paradoxně i FBI – samy „zcenzurovaly“ obsah jako demonstrující postoj proti vládním návrhům.

Píši do několika médií a chci udělat maximum pro www.superrodina.cz, která by se měla stát jedním z nejčtenějších médií na českém internetu. Věřím, že i mnozí čtenáři se rádi budou spolupodílet na tvorbě tohoto specifického média.

Share
error: Obsah je chráněný autorskými právy