Glosy,  Knihy,  Kultura,  Tiskové zprávy

Kultovní Duně už je padesát!

Spread the love
Share

U příležitosti blížícího se 50. výroční od prvního vydání sci-fi románu Duna Franka Herberta vydává nakladatelství Baronet limitovanou edici této knihy. Kniha v dárkovém boxu, jejíž tištěný náklad činí 1500 ks, bude k dispozici ve všech knihkupectvích od 30. října 2014. Román vyšel poprvé v roce 1965, získal několik literárních cen (např. Nebula) a měl u čtenářů omračující ohlas. Podle románu vznikl o dvě desetiletí později i film, který natočil známý režisér David Lynch.

První díl šestidílného sci-fi eposu vypráví o pouštní planetě Arrakis s naprostým nedostatkem vody a jediným známým nalezištěm zvláštního koření, které má moc prodloužit lidský život a poskytuje člověku mimořádné psychické schopnosti. Frank Herbert svůj příběh rozvinul v pěti pokračováních.

Kultovní sci-fi sága Duny, kterou mnozí znají z některé její filmové adaptace, se rodila nesnadno. Její první díl, román Duna, který později proslavil jednoho z dnes již klasiků SF literatury, Franka Herberta, vyšel v roce 1963 v časopise Analog pod názvem Svět Duny. Tehdy vyšla ovšem jen jeho část. Díky obrovskému ohlasu u čtenářů napsal autor vzápětí pokračování příběhu Prorok Duny. Pro knižní vydání (1965) obě části spojil a výstižně a stručně nazval Duna. Duna získala roku 1966 cenu Hugo a za tentýž rok i cenu Nebula, tehdy udělenou vůbec poprvé.

Frank Herbert své dílo rozšiřoval a vytvořil tak předobraz nové epiky v žánru science fiction. V letech 1969 až 1981 vyšlo dalších pět pokračování ságy popisujících boje o ovládnutí Arrakisu. Až předčasná autorova smrt ukončila i osudy hrdinů ságy, jejichž pokračování však zůstalo otevřeno. Přesto jeho smrtí příběhy o Duně nekončí.

Frankův syn Brian, spolu s dalším vynikajícím SF autorem Kevinem J. Andersonem, převzal jeho úkol a k neutuchající potěše příznivců a díky jejich zájmu rozšířil ságu o další díly. Právě od těchto autorů vychází v  Baronetu druhý díl trilogie – novinka s názvem Mentati Duny. Tato kniha navazuje na první díl Sesterstvo Duny.

Brian Herbert a Kevin J.Anderson spolupracují již od poloviny roku 1990.Kevin J.Anderson tehdy navrhl Brianu Herbertovi, aby byla sága Duna dokončena. Jelikož v poznámkách Franka Herberta objevili body popisující další části románu, rozhodli se v díle pokračovat.

Šestisvazková sága Duna amerického spisovatele Franka Herberta patří do zlatého fondu světového science fiction.

 

Nejnovější příspěvky na webu:

[srp srp srp_number_post_option=’2′ srp_thumbnail_wdg_width=’120′ srp_thumbnail_wdg_height=’120′ srp_wdg_excerpt_length_mode=’words’]

Share
error: Obsah je chráněný autorskými právy