Share

Nakladatelství Dokořán a Argo spojila síly, aby vydala opus magnum představitelky objektivismu Ayn Randové. Kniha byla přeložena do více než 20 jazyků a jen v USA se doposud prodalo 8,5 milionů výtisků. Na začátku 90. let se podle jednoho průzkumu veřejného mínění stala po bibli druhou knihou, která nejvíce ovlivňuje život Američanů.

Americká spisovatelka a filozofka ruského původu Ayn Randová se do historie zapsala především jako autorka filozofie objektivismu, k němuž patří etický egoismus či racionální sledování vlastního zájmu. Značnou část svého života věnovala prezentaci a šíření své filozofie v řadě knih a článků. Patří k nim rozsáhlý román Atlasova vzpoura (1957), jenž se stal jakousi biblí kreativních lidí.

Právě podnikatelé a tvůrci jsou ti, kteří jako řecký titán Atlas nesou na ramenou svět, zatímco kolektivistický a parazitující stát vykořisťuje jejich nadání a pracovní nasazení.  Atlasova vzpoura na rozdíl od mnoha jiných děl neukazuje byznysmeny jako chamtivou a vykořisťující skupinu, ale jako menšinu, svádějící v kolektivistickém prostředí boj se státní mocí. Příběh se odehrává v USA, kde politici chystají zákon, nařizující vynálezcům a podnikatelům, aby plody své práce předali širokým masám. Jenže tvůrčí lidé začínají mizet, aby si společnost konečně uvědomila, kam se dostane bez těch, kdo ji nosí na ramenou, kdo lidem dává práci. Daleko tedy ne.

Román Atlasova vzpoura měl původně vyjít pod názvem The Strike (Stávka). Leč v knize nestávkují dělníci, ale majitelé továren, vědci, vynálezci a umělci. Následně se ukáže, že hroutící se společnost není schopná se bez nich obejít. Autorka problém současného světa nevidí v konfliktu chudých a bohatých, ale člověka a státu, lidských práv a diktatury. Své filozofické postoje ilustruje beletristickou formou a v díle využívá postupy science-fiction i detektivky a nechybí zde ani velká osudová láska.

V posledních letech dosáhly státní regulace a veřejné výdaje v USA rekordních rozměrů v poválečné historii země. Mnozí Američané jsou rozhořčeni nad rostoucím vměšováním státu do svých životů a hledají odpovědi na otázku, co se s Amerikou děje. Díky tomu je dílo Ayn Randové stále aktuální. Doposud se zde Atlasovy vzpoury prodalo 8,5 milionů výtisků a v posledních letech jsou prodeje dokonce vyšší (150 výtisků ročně) než v době prvního vydání.

Na motivy románu vznikly po ekonomické krizi dva filmy, první díl byl natočen v roce 2011, druhý o rok později a třetí bude mít premiéru letos.

Opus magnum z pera Ayn Randové je vpravdě velkým dílem, český překlad čítá celých 1112 stran.

 

Nejnovější příspěvky na webu:

[srp srp srp_number_post_option=’2′ srp_thumbnail_wdg_width=’120′ srp_thumbnail_wdg_height=’120′ srp_wdg_excerpt_length_mode=’words‘]