Glosy

Stávka internetu – Tisková zpráva “Pirátů” ze dne 17. ledna 2012

V reakci na zákony, které v současné době projednává americký kongres, ve středu 18. 1. proběhne globální stávka Internetu [1]. Tisíce webů budou na protest proti SOPA (Stop Online Piracy Act) [2] a PIPA (Protect „Intellectual Property“ Act) [3] mimo provoz. Do protestu se zapojí Wikipedia, internetoví giganti Reddit, Mozilla i Pirátské strany na celém světě.

Hlavním cílem obou zákonů (jsou si velmi podobné, s tím rozdílem, že jeden navrhuje senát a druhý sněmovna reprezentantů) je zavést mechanizmy, které umožní tvrdou státní represi v prostředí Internetu. V jejich důsledku by ovšem zanikla řada principů, které dodnes umožňovaly poskytování internetových služeb.

Jedná se především o:

  • Konec ochrany „bezpečného přístavu“ – provozovatelé služeb dosud nenesli právní odpovědnost za chování svých zákazníků. Přijetím nové legislativy by například Wikipedie začala být odpovědná za články, které píšou její uživatelé.
  • Státem nařízená cenzura – SOPA a PIPA by vytvořily blacklist stránek, které musí všichni američtí poskytovatelé internetového připojení blokovat. Amerika by tedy zavedla podobný firewall jako Čína a popřela svobodu slova.
  • Zabavování domén – v důsledku navrhovaných zákonů by začala americká administrativa zabavovat nejen domény pirátských webů (to už se dnes do určité míry děje), ale také všech stránek, které s nimi spolupracují (například na ně odkazují).

Česká pirátská strana se do stávky zapojí z několika důvodů:

  • Chceme podpořit Pirátské strany v USA, které se protestu účastní, a upozornit na globální dopad legislativy (bojujeme proti škodlivé obchodně trestní dohodě ACTA [8]).
  • Protože v USA leží podstatná část internetové infrastruktury (servery i služby) – nemůžeme předstírat, že na nás změna tamních zákonů nebude mít faktický a právní dopad.
  • Protože zákony typu SOPA a PIPA se nyní objevují na celém světě. Španělsko zavedlo cenzuru Internetu v lednu [4], ve Francii platí digitální gilotina HADOPI a její třikrát a dost [5], Nizozemsko začalo 11. ledna blokovat The Pirate Bay [6] a čeští Piráti museli během jediného roku zastavovat cenzurní snahy dokonce dvakrát [7] (dva velmi podobné návrhy přišli z dílny TOP 09 a VV).

„Wikipedisté z celého světa dnes vyjádřili svůj nesouhlas s touto zničující legislativou,“ říká Jimmy Wales, zakladatel Wikipedie. „Je to mimořádná akce, do které se naše komunita pustila, a ačkoli litujeme každé sekundy, kdy bude Wikipedie nedostupná, jednoduše nemůžeme ignorovat, že SOPA a PIPA ohrožují svobodu slova v USA i jinde a zavádějí odstrašující precedent cenzury Internetu pro celý svět.“ [9]

Vedoucí zahraničního odboru Pirátské strany, Tomáš Vymazal, vyzývá všechny české weby, aby se do protestu zapojily: „Internet nezná hranice, a tato hrozba se proto týká nás všech. Ukažme, že nám není potlačování lidských práv a svobod lhostejné ani na bohatém západě. Připojme se ke stávce proti SOPA a PIPA.“

Odkazy:
[1] Stávka proti SOPA a PIPA – http://sopastrike.com/
[2] SOPA – http://cs.wikipedia.org/wiki/Stop_Online_Piracy_Act
[3] PIPA – http://en.wikipedia.org/wiki/PROTECT_IP_Act
[4] Cenzura Španělsko – http://piratskenoviny.cz/?c_id=33517
[5] HADOPI – http://en.wikipedia.org/wiki/HADOPI_law
[6] Piratebay – http://en.wikipedia.org/wiki/The_Pirate_Bay#Netherlands
[7] Internet bez cenzury – http://www.internetbezcenzury.cz/
[8] ACTA – http://piratskenoviny.cz/?c_id=33494
[9] Tisková zpráva Wikimedia Foundation – http://wikimediafoundation.org/wiki/Press_releases/English_Wikipedia_to_go_dark

 

Prevzaté z: http://www.pirati.cz/tiskove-zpravy/pirati-se-pripojuji-k-internetove-stavce-proti-cenzure/

Tímto děkujeme za zprostředkování informací. Morálně jsme také proti tomuto zákonu, budeme se snažit přinášet co nejvíce informací k tématu cenzura na internetu.

Share

Píši do několika médií a chci udělat maximum pro www.superrodina.cz, která by se měla stát jedním z nejčtenějších médií na českém internetu. Věřím, že i mnozí čtenáři se rádi budou spolupodílet na tvorbě tohoto specifického média.

Share
error: Obsah je chráněný autorskými právy