Share

Již od zítřka můžete vyrazit na DAS FILMFEST, tematicky i žánrově pestrou filmovou mozaiku reprezentující to nejzajímavější z aktuální tvorby Německa, Rakouska a Švýcarska. Čtyři desítky filmů uvedou od 15. do 19. října pražská kina Lucerna a Atlas, do Brna pak festival zavítá od 20. do 23. října a vedle tradičního kina Art bude letos němčina znít i z pláten kina Scala.

Slavnostní zahájení ve středu 15. října bude patřit dramatu z prostředí tzv. límečkové elity Čas kanibalů, jejž přijede divákům osobně představit autor scénáře Stefan Weigl.

Čas kanibalů

Ústředním tématem letošního ročníku je ODHALENÍ. Vedle zahajovacího snímku se návštěvníci mohou těšit také na ostře sledovaný snímek Křížová cesta režiséra Dietricha Brüggemanna. V sekci s příznačným názvem RETROSPEKTIVA: HANEKE nabídne sedmero snímků průřez filmografií tohoto oscarového režiséra a celou sérii doplní nejnovější dokument z roku 2013 Michael H., profese: režisér.

Foto (c) Richard Dumas

Výjimečnou kolekci nejlepších dokumentů z Německa, Rakouska a Švýcarska představí i letos sekce DIE DOKU. Současné a aktuální téma zpracovává dokument Moskevské procesy . Snímek, v jehož středu stojí procesy s umělci a aktivisty z let 2005/6 a proces s Pussy Riot, přináší silné svědectví o současném Rusku Vladimira Putina. Historii jedné z ikon moderní architektury přiblíží dokument Vila Tugendhat a do minulosti zavede diváky i snímek Brundibár, připomínající legendární dětskou operu uváděnou za války v koncentračním táboře v Terezíně.

Sekce DAS FILMFEST SPEZIAL představí vedle kritikou ceněného dramatu Temné údolí i další výjimečné filmy. Program nabídne mimo jiné německého kandidáta na Oscara pro nejlepší neanglicky mluvený film – Milované sestry – nebo  filmovou adaptaci stejnojmenného knižního bestselleru Noční vlak do Lisabonu.

Bohatý festivalový program doplní i hosté z řad filmových tvůrců. Cenami ověnčenou filmovou adaptaci stejnojmenného románu Temné údolí, jež se bude za Rakousko ucházet i o Oscara, přijede uvést představitelka hlavní ženské role Paula Beer. Pozvání na DAS FILMFEST přijal i další z významných hereckých hostů, rakouská herečka Susanne Wuest. V Lucerně představí snímek na pomezí hororu a autorského filmu Dobrou, mámo, v němž se ujala hlavní role.

Na dobrodružnou cestu do druhé poloviny 19. století pozve návštěvníky Edgar Reitz, režisér výpravného historického eposu Druhý domov – kronika touhy. Zcela odlišný svět otevře festivalovému publiku švýcarský režisér a scenárista Men Lareida. Ten na DAS FILMFESTU představí svůj filmový debut Viktoria  – o důstojnosti a chamtivosti ukazující bez sentimentu a zbytečného patosu realitu prostituce v sociálně vyloučených komunitách. Milostný příběh prolamující tabu Poslední tanec doprovodí svou účastí rakouský režisér Houchang Allahyari.

Vstupenky na festivalové snímky jsou v prodeji ve festivalových kinech. Všechny filmy jsou uváděny s českými titulky, většina snímků je opatřena i anglickými titulky. Součástí festivalu jsou již tradičně oblíbená dopolední promítání pro školy.

Hlavními pořadateli festivalu jsou Goethe-Institut, Rakouské kulturní fórum v Praze a Švýcarské velvyslanectví v České republice.

DAS FILMFEST
15. – 19. října 2014
www.dasfilmfest.cz

 

Nejnovější příspěvky na webu:

[srp srp srp_number_post_option=’2′ srp_thumbnail_wdg_width=’120′ srp_thumbnail_wdg_height=’120′ srp_wdg_excerpt_length_mode=’words‘]