Glosy

WWF uvedla nový seznam 208 objevených živočichů, mezi nimi i “kýchající opičky”

Spread the love
Share

Světový fond na ochranu přírody (WWF) nyní vydal novou zprávu nazvanou “Wild Mekong”. Jedná se o souhrn 208 druhů různých dosud neznámých živočichů a rostlin, kteří byli v v minulém roce objeveni v okolí řeky Mekong.

Romantická řeka protéká celou Kambodžou, putuje do Laosu a Myanmaru, Thajska, Vietnamu a Číny, oplývá jedinečnou přírodní krásou a v jejím okolí žije nespočet z nejrozmanitějších a ohrožených druhů rostlin a živočichů na naší planetě.

Desátá největší řeka na světě

Mekong je největší jihovýchodní Asie a patří k nejvýznamnějším světovým řekám. Co do délky je desátá nejdelší na světě. Měří zhruba 4350 km. Pramení na Tibetské náhorní planině v nadmořské výšce 5000 metrů; místní jí říkají Dzaču, v Číně už má jméno Lancang. V Kambodži vytváří obrovský 21 metrů vysoký vodopád Kon. Z Vietnamu ústí do Jihočínského moře a tvoří bažinatou deltu o rozloze 70 000 kilometrů čtverečních.

New species discovered every two days in the Mekong from WWF on Vimeo.

Zástupci Laosu, Kambodži, Vietnamu a Thajska trvají na tom, aby na tak specifické a důležité řece nestála žádná přehrada kvůli ochraně migrace ryb. Čína však vystavěla již čtyři přehrady a další čtyři má v plánu.

A tak nejspíš vznikne i další nová přehrada v Laosu, která by měla zásobovat elektřinou rovněž Thajsko. Po zjištění dopadů na životní prostředí komise proti projektu nic nenamítala.

objevení živočichové v roce 2010živočichové WWF 2010

Klonované ještěrky

Mekong však je také místem, kam se sjíždí mnoho vědců, aby studovali rozmanitost přírody. Jen za minulý rok zde bylo identifikováno na 145 rostlin, 28 plazů, 25 ryb, 7 obojživelníků, 2 savců a 1 pták. Jsou to často jen lokální úseky, kde se dané přírodní úkazy objevují. A pochopitelně i v malém množství.

Některé druhy jsou ohroženy z důvodu lovu, ničení biotopů a změn klimatu.

K mnoha výše vyčteným kusům pak například jeden druh z objevených ještěrek jsou pouze samičky. Rozmnožují se klonováním. Vědec prý dokonce spatřil tuto vzácnou ještěrku ještě živou v kleci v místní restauraci, čekající na nějakého hosta.

Kýchající opičky

V hlubokých lesích zase žijí „legrační“ opice s malými zahnutými nosy. Báchorka o primátech, kteří jsou vidět hlavně za deště, nabyla reálné podoby teprve v říjnu loňského roku, kdy se je konečně podařilo vyfotit.

V místním dialektu se říká opicím Mey nwoah, což znamená doslova „opice s obrácenou tváří“. Díky svému nosíku pak za deště vydávají kýchavé zvuky. Domorodci uvádějí, že za deště sedí opička s hlavou dolů a skrývá svou tvář mezi koleny, aby jí nepršelo do nosu.

Pro vypátrání této zvláštní opičky byl zapojen tým pode vedením švýcarského primatologa Thomase Geissmana a Ngwe Lwin. Latinské jméno dostal Rhinopithecus strykeri – na počest filantropa Jona Strykera.

Týmu se podařilo setkat se sedmi živými exempláři, včetně mláděte, ale to jim před stisknutím spouště fotoaparátu stydlivě uteklo.

 

Zdroj: wikipedia, WWF

Píši do několika médií a chci udělat maximum pro www.superrodina.cz, která by se měla stát jedním z nejčtenějších médií na českém internetu. Věřím, že i mnozí čtenáři se rádi budou spolupodílet na tvorbě tohoto specifického média.

Share
error: Obsah je chráněný autorskými právy