Glosy

Hledání, nalézání, bída a pořádný kus pocitu štěstí – Just Kids od Patti Smith

Narodil se 4. listopadu 1946 a ještě než Robert Mapplethorpe v břenu 1989 zemřel na AIDS, slíbila mu Patti, že napíše knihu o jejich komplikovaném životě – o časech, kdy ještě nebyli slavnými umělci, ale jen dětmi, které milovaly umění. O životě naplněném velkým přátelstvím, hledáním a poznáváním.

Patti Smith, Just Kids, Jsou to jen děti. Nakladatelství Dokořán, 2011.

Tohle byly nejhorší dny našeho společného života. Už si nepamatuju, jak jsme se dostali do Allertonu. Bylo to strašné místo, tmavé a zanedbané, se špinavými okny vedoucími do hlučné ulice. Robert mi dal dvacet dolarů, které vydělal stěhováním klavírů; většina z toho padla na zálohu za pokoj. Koupila jsem krabici mléka, chleba a arašídové máslo, ale on jíst nemohl. Seděla jsem tam a dívala se, jak se potí a třese na železné posteli. Pružiny letité matrace propichovaly flekaté prostěradlo. Smrdělo to tam močí a hubícími prostředky, tapety se odlepovaly jako mrtvá kůže v létě. (79)
Patti se narodila do katolické rodiny jako první ze tří dětí. Psal se rok 1946. Z dětství si pamatuje stěhování z Chicaga a jak dospělí hodně kouřili a pili pampeliškové víno a děti si vesele hrály.

Byla hubená, drobná, ráda tančila. Psala básně, malovala a jako každý adolescent milovala rock-n-roll. Snila o tom, že potká umělce, kterého bude milovat, podporovat a společně tvořit. Místo toho otěhotněla se sedmnáctiletým klukem, ale rozhodla se, že dá dítě k adopci. Nebyla pro mateřství ještě zralá a rozhodně nechtěla zatěžovat rodinu.

Její mládí se stalo toulavým hledáním. Odjíždí do New Yorku jen s pár hadříky a penězi na cestu. Přespává v parcích, má hlad a hledá si práci. Nakonec uspěje v knihkupectví, odkud pozná Roberta. A s ním i ten bohémský umělecký život. Zdá se, že se sen naplňuje. Absolutní bída je opojena láskou. Předčítala své lásce ze svých oblíbených knih autorů Rimbauda, Verlaina, Nitzscheho a dalších.

Na scénu vstupují známá jména té doby – Janis Joplin, Brian Jones, Jimi Hendrix. Milují Warhola.

Oba, Robert a Patti, jsou silně propojeni: umělecky i citově, jeden druhého povzbuzují. Působí dojmem jedné celistvé bytosti. Malují obrazy, ale výstavy se dočkají mnohem později. Patti píše básně, hraje v divadle, pracuje v obchodě. Robert hledá příležitostné práce, občas si zakouří trávu nebo si dá LSD. Z nouze prostituuje a možná právě tady se nakazil.

Peněz ale mají stále málo. Robert inspiruje Patti k předčítání jejich básní na veřejnosti a Patti sklízí velký úspěch. Píše texty pro Janis Joplin, avšak ta už je nestihne přezpívat kvůli předčasné smrti. Milovaný Robert se ztrácí vnitřním rozporu kvůli pravé sexuální orientaci. Ale drama stále nekončí.

Byla jsem neobvykle veselá, vůbec jsem necítila smutek. Měla jsem pocit, že snad tiše vystoupí z mlhy a zaťuká mi na rameno. Přišlo mi správné, že je pohřben v Paříži. Začalo pořádně lít. Chtěla jsem odejít, protože už jsem byla celá promočená, ale cítila jsem se najednou jako vrostlá do země. Měla jsem neblahé tušení, že jestli neuteču, tak zkamením, stane se ze mě socha vyzbrojená hyacinty.  (199)
Celý děj knížky je živý, i když období hippie historicky vyprchalo, přesto v duši „květinových dětí“ stále zůstává. Čtete knížku a plujete časem. Pokud jste zažili toto období ve svém mládí, omládnete. V uších vám drnčí nezkrotná kytara Jimiho Hendrixe a vzpomínky na Woodstock tak, jak jen se mohly přes železnou oponu k nám dostat.

Kniha je rovněž tahákem pro teenagery: je popisem hledání a naplňování života, chudoby, seberealizace, vzpoury i naděje. Toho, co teenageři a hippie mají společného.

Just Kids je titulem, o kterém budete přemítat ještě před spaním a cestou do práce nebo do školy. Budete si říkat: proč? A zároveň budete chtít být volní…

 

%%wpcs-1651%%-date%%id%%

Share

Píši do několika médií a chci udělat maximum pro www.superrodina.cz, která by se měla stát jedním z nejčtenějších médií na českém internetu. Věřím, že i mnozí čtenáři se rádi budou spolupodílet na tvorbě tohoto specifického média.

Share
error: Obsah je chráněný autorskými právy