Knihy

Dramatická rekonstrukce Trockého života v nové knize Trockij, pád revolucionáře.

Share

Trockij se narodil v židovské rodině roku 1879 jako Lev Davidovič Bronštejn. Bertrand M. Patenaude se pouští v Pádu revolucionáře do mnoha otázek. Kniha je psaná jako čtivý román s mnoha ověřenými fakty. Nalézáme odpovědi na otázky, kdo byl faktickým vůdcem VŘSR, kdo dal první revoluční povel, jaké byly vztahy mezi Trockim, Leninem a Stalinem. Čteme o vzájemné nevraživosti a podkopávání autority.

Berthrand M. Patenaude, Trockij, Pád revolucionáře. Paseka, 2011.

Trockij byl nejdůležitější Leninův spojenec, ačkoliv je zpočátku rozdělovaly odlišné názory. A Lenin s ním počítal jako se svým nástupcem.

Deweyho ale nepřesvědčil: „Zajímalo by mě, proč se domníváte, že se diktatura proletariátu v jakékoliv zemi nezvrhne v diktaturu sekretariátu.“ „Velmi dobře formulováno,“ poznamenal Trockij, ale pointu dotazu neuznal. Stalinova diktatura, pravil, je důsledkem zaostalosti a izolovanosti ruského státu. Diktatuře proletariátu by se dařilo mnohem lépe v rozvinutějších a méně izolovaných zemích. (49)

Potíže v carském Rusku nastaly v důsledku první světové války, které muselo přijmout zdrcující porážku. Přidala se hospodářská krize, padla monarchie a bolševici se dostali k moci. Ti podepsali nevýhodnou smlouvu s Německem o míru. V širém Rusku bouřily nepokoje, které chtěly svrhnout novou moc. Legie 35 000 československých vojáků se přidala na stranu bělogvardějců. Rusko psalo děsivou historii, ovládal ho hladomor a strach.

Rudá armáda a Mexiko

Trockij dostal důležitý úkol. Sestavit z rolníků Rudou armádu. Podařilo se mu sjednotit nejdisciplinovanější armádu na světě. Stalin ho však vyloučil z KSSS a vyhnal ze země. Žádný stát ho však  nesměl  přijmout pod svá ochranitelská křídla. Až teprve mexický prezident na žádost Fridy Kahlo a jejího muže Diega Rivery, kteří oba byli mexickými komunisty a velkými obdivovateli Trockého, udělil Stalinovu odpůrci azyl a nový domov.

Zdroj: wikipedie

V květnu 1940 píše Trockij pro nakladatelství Harper & Brothers Stalinův životopis. Píše o muži, který mu zničil kariéru, povraždil jeho rodinu, rozprášil své příznivce, vedl vykonstruované procesy, věznil lidi v lágrech, posílal tisíce lidí na smrt.

Světem se začaly šířit zprávy o brutalitách sovětského režimu. Sám Trockij naléhal, aby byl předveden před soud a prokázalo se, že je nevinný.

Proces začal v dubnu 1937. O osm měsíců později vyzněl soudem verdikt: Trockij je nevinen a procesy v SSSR jsou vykonstruované.

Ale svět zajímají více události ve Španělsku, které podporuje Itálie a Německo. Do Mexika se rovněž zvyšuje příliv komunistických uprchlíků a rostou obavy o bezpečnost ruského komunisty. Vnitřní vztahy mezi přáteli také zažívají kritické období.

Trockij nebyl nikde v bezpečí. Stalin vydal rozkaz, že musí být zavražděn. Přesto byl Trockij  stále aktivní. Přečetl si Mein Kampf, varoval před nástupem fašismu a předpověděl podpis smlouvy mezi Stalinem a Hitlerem.

V únoru 1940 sepsal závěť. Jeho zdravotní stav se zhoršil. Nicméně poslednímu atentátu neunikl.

„Sovětský svaz bude existovat a rozvíjet se jako nová společenská základna vytvořená Říjnovou revolucí,“ prohlásil Trockij po příjezdu do Mexika v roce 1937 a předpovídal, že rodiště socialismu „zplodí skutečně demokratický režim a stane se největším zprostředkovatelem míru a společenského zrovnoprávnění lidstva.“ (320)

Najatý vrah dostal dvacet let za vraždu. Po propuštění pobýval v Mexiku, v bývalém Československu a po té zemřel v Moskvě.

 Kniha je naprosto brilantní a výborně čtivá. Vřele ji doporučuji každému, kdo chce hlouběji vstoupit do života a soukromí historicky tak významné osobnosti, jakou byl právě Lev Davidovič Trockij. Stručné výše uvedené resumé vám může nastínit jen některá fakta. Více jak 300 stránková kniha vás však pohltí a nepustí.

KJARA

Píši do několika médií a chci udělat maximum pro www.superrodina.cz, která by se měla stát jedním z nejčtenějších médií na českém internetu. Věřím, že i mnozí čtenáři se rádi budou spolupodílet na tvorbě tohoto specifického média.

Share
error: Obsah je chráněný autorskými právy