lifestyle

Nestárnoucí tělo pro ženy všeho věku

Spread the love
Share

nestarnouci-telo

Tajemství této knihy tkví v několika pohodlných fíglech pro vaše tělo. S přibývajícím věkem – a to tady mluvíme o zlomu někdy kolem pětatřicítky – totiž začíná naše tělo fungovat jinak. Mění se metabolismus, začínají jinak reagovat svaly, kosti a když se dál budeme ve starých kolejích hnát za ideály krásy, uženeme si akorát tak anorexii a zhuntované tělo, v lepším případě jojo efekty a pocit, že s tím se už fakt nic nedá dělat.

Můžeme hřešit!

Stoprocentně! Na povolení hříchů je tato kniha postavena!

„Vlastně jsou povoleny i hříchy, ba dokonce se s nimi počítá. Každý občas provede nějaký ten stravovací prohřešek. Než byste se jím ale nechala strhnout k lenosti a výčitkám svědomí, naplánujte si den bez pravidel na svatbu, oslavu nebo grilování s přáteli. Ale vybírejte si poctivě a neplánujte si víc než jeden takový den za týden. Tak si budete moci užívat, aniž byste se následující den cítila provinile.“

Je ovšem logické, že tyto hříchy samozřejmě nemůžete dělat každý den. Ale je sympatické, od obou autorek, že ač přísně a důsledně vyžadují dodržování základních bodů jejich plánu, tak nechávají velké mantinely pro individuální potřeby a pro výjimečné situace.

svacinka-free-image-pixabay

Další věcí, která mne přesvědčila o úžasnosti této knihy je to, že obě autorky, obě specialistky na výživu a zdravý životní styl, ačkoliv každá z trošičku jiných úhlů, samy na sobě zbořily některé pevně dané mýty, které dodnes kolují, například ten o nutné snídani! Nebo o nutnosti svačinek! A že z toho měly špatné profesní svědomí, jenže poslední výzkumy začínají dávat za pravdu jim. Nepopiratelným faktem také je, že výživa a trendy v ní jsou prostě čirá komerce. A například všemi těmi svačinkovými kampaněmi stojí výrobci cereálií. Jak jinak prodávat cereálie než tím, že přesvědčíme lidi o nutnosti je jíst pro zdraví. Opak je pravdou.

Spousta dobrých vychytávek

Dobře v této knize pochopíte, jak lidské tělo funguje. Jak na něj působí nejrůznější typy pohybu (protože to se během přibývajících let v jednotlivých dekádách života mění), jak zpracovává potravu i jak v něm pracují například hormony. A ve výsledku jsem neměla pocit, že by to bylo něco tak strašně děsivého, snad k tomu přispěl lehký styl autorek, se kterým svou knihu napsaly, snad občas zmínka o nějaké té celebritě, která vše odlehčila a patří zrovna k těm, které stárnou do zralosti. Třeba Gillian Anderson se podělila o svůj šok ze stárnutí rukou, ach jak jsem jí v té chvíli rozuměla a zrovna u ní musím uznat, že čím je starší, tím je krásnější.

A tak jsem se do toho dala, popravdě, sice jen polovičatě, ale i bez cvičení jsem se dostala do fajn stavu, ve kterém jsem spokojená: Samozřejmě, kdybych cvičila, tak budu ještě spokojenější, takže aktivnější čtenářky a byť jen víkendové sportovkyně mohou z této knihy vytěžit naprosté maximum! A někdo využije jen drobnosti, drobné tipy, kterých tu je hodně! I ty FUNGUJÍ!

Zakázané svačinky a snídaně na zvážení!

Úspěchem u mne je nesvačinkování, čímž má tělo čas zregenerovat… a také ráno jíst až tehdy, až budu mít hlad. 

„Zapomeňte na „nabíjení si baterek“ před cvičením a „dobíjení“ po cvičení. Z konceptu, po cvičení potřebujete pro přežití extra karbohydráty, vyvstal celý průmysl energetických tyčinek, nápojů a svačinek. Ale tyto myšlenky jsou zastaralé a rozhodně nejsou vhodné k cvičení, které najdete v této knize. Jelikož naše cvičení nikdy netrvají déle než 45 minut, naprosto vám postačí dobře a pravidelně jíst.

Zkuste si jednou za týden cvičit na lačno – před snídaní. Nebo pokud vám více vyhovuje večerní cvičení, nejezte alespoň 4 hodiny před ním. Pomůže vám to přeprogramovat své tělo do tuky spalujícího módu a pro mě osobně je to i osvěžující.“

beh-free-image-pixabay

Položte si nyní otázku, zdali vám bývá po svačinkách dobře. Mě tedy moc ne, připadám si plná, nespokojená. Sice jsem možná uspokojila nějakou prázdnotu, možná ten pocit hladu byl jen žízeň, ale ve skutečnosti to moje tělo nepotřebovalo. Jedla duše. Výborně jsem si u této knihy porovnala i pocity svého těla, což je základní předpoklad, abychom začaly intuitivně vnímat i jeho potřeby, které se s přibývajícím věkem mění. A zjistila jsem, že nejlépe mi je, když snídám až tehdy, když mám hlad.

„Bořit nesmyslné výživové mýty, pomoci tak lidem vést jednodušší a zdravější život a díky této knize dosáhnout nestárnoucího těla, je skvělý pocit. Například občasné vynechání jídla nevadí, sama to praktikuji. Během čtyřiadvacetihodinového cyklu našeho života nezáleží na tom, kdy své kalorie spolykáte – je nevýznamné, jestli je to během snídaně, oběda nebo večeře, ale záleží na celkovém množství jídla, které zkonzumujete. Přináším vám nyní souhrn svých vlastních vědomostí a zkušeností. Sama jsem jejich aplikací nestárnoucího těla již dosáhla, nyní je řada na vás.“

dorticek-free-image-pixabay

Tak s tímhle se nedá než souhlasit! Autorky bourají mýty, ale předkládají nejen v knize propracovaný výživový, ale i cvičební plán, rady pro boje s kritickými chvilkami a také spoustu prostoru pro různé hříchy a samostatné cesty. A jak říkám já sama – nemusíte dodržet všechno, často výsledek přinese jen použití některých tipů.

O autorkách:

Peta Bee je reportérkou v oblasti zdraví a cvičení. Píše pro The Times, Sunday Times a Irish Examiner. Je editorkou v Athletics Weekly a Running Monthly. Díky svému vzdělání ve sportovní vědě a výživě ráda ověřuje v praxi nejnovější vědecké trendy. Její práce získala mnoho cen, je dvojnásobnou držitelkou výroční ceny pro novináře na volné noze od Medical Journalist’s Association. Objevuje se často v televizi a rádiu a je autorkou nebo spoluatorkou sedmi knih včetně Fast Exercise, bestselleru z roku 2014, který napsala společně s Dr. Michaelem Mosleyem a The Ice Diet.

Dr. Sarah Schenker je registrovanou výživovou poradkyní v oboru výživy a akreditací pro poradenství ve stravování sportovců. Je členkou British Dietetic Association, The Nutrition Society a The Association for Nutrition. Sarah byla přispěvatelkou do bestselleru Fast Diet Recipe Book a pravidelně píše do novin a časopisů jako Daily Mail, Top Santé, Reveal a Glamour. Objevuje se v pořadech jako This Morning, Watchdog a na BBC rádiu. Také pracovala jak výživový poradce pro několik fotbalových klubů Premier League.

Vydalo nakladatelství IFP Publishing,  2016

Renata Petříčková

Nejnovější příspěvky na webu:

[srp srp srp_number_post_option=’2′ srp_thumbnail_wdg_width=’120′ srp_thumbnail_wdg_height=’120′ srp_wdg_excerpt_length_mode=’words’]

Share
error: Obsah je chráněný autorskými právy