Share

Ulovit si dívku místo krásného motýla. Donutit ji, aby svého sběratele milovala. A když první pokus selže, vždycky je tu možnost chytit další exemplář.

sberatel_3d_onehotbook

Frederick žije poklidný až nudný život a jeho jediným rozptýlením je sbírka motýlů, jejich chytání, pozorování, množení a preparování. Pak si najde novou zábavu, sleduje sličnou studentku umění Mirandu. Rád by ji oslovil a možná i pozval na schůzku, ale kolem dívky se stále točí její přátelé, proti nimž nemá Frederick šanci. Když získá výhrou v loterii finanční nezávislost a zdánlivou sílu, rozhodne se svůj sen zrealizovat.

Po mnoha detailních přípravách unese Mirandu a zavře ji ve sklepě odlehlého domu. A představuje si, že po určité době sama dobrovolně podlehne jeho kouzlu a začne jej milovat. Českého čtenáři dobře známý John Fowles rozehrává ve své prvotině Sběratel nebezpečnou a smrtící hru na kočku s myší, v níž není vítězů ani poražených, jen živých a mrtvých. Novou šťávu dodala Fowlesově thrilleru audiopodoba z vydavatelství OneHotBook.

Příběh únosce a oběti skvostně rozehrávají Jaroslav Plesl jako Frederick a Lucie Pernetová v roli Mirandy. Při poslechu postupně zjišťujete, že předem dané role se zhusta mění a posluchač si není zcela jist, kdo je vlastně útočník a kdo nevinná oběť. Plesl i Pernetová jsou ve svých úlohách tak přesvědčiví, že velmi snadno zapomenete, že posloucháte pouhý knižní thriller a ve vyprávění o skutečném zločinu. Možná budete mít dokonce chuť Fredericka i Mirandu čas od času profackovat, aby už se konečně z té noční můry probrali.

jaroslav_plesllucie_pernetova_sberatel2_onehotbook

Sběratel je velmi komorním dramatem o nesourodém vztahu dvou lidí, který přeroste v opravdový boj v holý život. Kdo, a jestli vůbec někdo, nakonec vyhraje, už odhalovat nebudeme. Jen upozorňujeme, že nechat se od zajímavého muže pozvat na sbírku motýlů už po doposlechnutí Fowlesova thrilleru přestane být hloupým klišé k smíchu.

Nejnovější příspěvky na webu:

Odhalte s námi nová tajemství Prahy

Odhalte s námi nová tajemství Prahy

21. Listopad 2019

„Město vidím veliké, jehož sláva hvězd se bude dotýkat. Tam v lese je místo, třicet honů odtud vzdálí, Vltava řeka je obíhá. To na půlnoc ohrazuje potok Brusnice hlubokým ouvalem, na polední pak straně skalnatá hora vedle lesa Strahova. Tam, když přijdete, najdete člověka prostřed lesa, an tesá práh domu. I nazvete hrad, jejž vystavíte, Prahou.“ Takto znělo proroctví kněžny Libuše. Kde však má Praha své kořeny? Tok nenápadné Brusnice vytváří údolí, ve kterém stojí nejmalebnější pražská čtvrť Nový Svět. Brusnice po většinu své délky teče v pražské kanalizaci. Její pramen se nazývá Vojtěška a nachází se na zahradě břevnovského kláštera kousek od

Nové vydání francouzských lidových písní, tentokrát s notovými záznamy a CD skupiny Chairé

Nové vydání francouzských lidových písní, tentokrát s notovými záznamy a CD skupiny Chairé

21. Listopad 2019

Výbor francouzských lidových písní s libozvučným názvem Zpěvy sladké Francie si v českých knihovnách nalezl své místo už dávno. Mistrovský překlad Hanuše Jelínka, který texty vybral a uspořádal, oslovuje české čtenáře a posluchače napříč několika generacemi. Do svého repertoáru je zařadila i řada hudebníků. Sbírky Zpěvy sladké Francie a Nové zpěvy sladké Francie přinášejí lidové písně s širokou tematikou. Najdeme zde písně z dvorského prostředí, písně milostné i vyloženě žertovné či naopak truchlivé. Asi nejznámější reprezentantkou sbírky je píseň „Dezertér“, ve které voják kvůli nešťastné lásce spáchá vraždu, za kterou má být popraven. Své srdce káže poslat dívce, kterou miloval. Poslední vydání Zpěvů sladké Francie