Helena Herynková,  Knihy,  Kultura

Sbírka motýlů a dívek

Ulovit si dívku místo krásného motýla. Donutit ji, aby svého sběratele milovala. A když první pokus selže, vždycky je tu možnost chytit další exemplář.

sberatel_3d_onehotbook

Frederick žije poklidný až nudný život a jeho jediným rozptýlením je sbírka motýlů, jejich chytání, pozorování, množení a preparování. Pak si najde novou zábavu, sleduje sličnou studentku umění Mirandu. Rád by ji oslovil a možná i pozval na schůzku, ale kolem dívky se stále točí její přátelé, proti nimž nemá Frederick šanci. Když získá výhrou v loterii finanční nezávislost a zdánlivou sílu, rozhodne se svůj sen zrealizovat.

Po mnoha detailních přípravách unese Mirandu a zavře ji ve sklepě odlehlého domu. A představuje si, že po určité době sama dobrovolně podlehne jeho kouzlu a začne jej milovat. Českého čtenáři dobře známý John Fowles rozehrává ve své prvotině Sběratel nebezpečnou a smrtící hru na kočku s myší, v níž není vítězů ani poražených, jen živých a mrtvých. Novou šťávu dodala Fowlesově thrilleru audiopodoba z vydavatelství OneHotBook.

Příběh únosce a oběti skvostně rozehrávají Jaroslav Plesl jako Frederick a Lucie Pernetová v roli Mirandy. Při poslechu postupně zjišťujete, že předem dané role se zhusta mění a posluchač si není zcela jist, kdo je vlastně útočník a kdo nevinná oběť. Plesl i Pernetová jsou ve svých úlohách tak přesvědčiví, že velmi snadno zapomenete, že posloucháte pouhý knižní thriller a ve vyprávění o skutečném zločinu. Možná budete mít dokonce chuť Fredericka i Mirandu čas od času profackovat, aby už se konečně z té noční můry probrali.

jaroslav_plesllucie_pernetova_sberatel2_onehotbook

Sběratel je velmi komorním dramatem o nesourodém vztahu dvou lidí, který přeroste v opravdový boj v holý život. Kdo, a jestli vůbec někdo, nakonec vyhraje, už odhalovat nebudeme. Jen upozorňujeme, že nechat se od zajímavého muže pozvat na sbírku motýlů už po doposlechnutí Fowlesova thrilleru přestane být hloupým klišé k smíchu.

Nejnovější příspěvky na webu:
[srp srp srp_number_post_option=’2′ srp_thumbnail_wdg_width=’120′

srp_thumbnail_wdg_height=’120′ srp_wdg_excerpt_length_mode=’words’]

Share
Share
error: Obsah je chráněný autorskými právy