Spread the love

adobe-kniha

Určitě není nad autentické momentky, které zaznamenávají skutečné příběhy v reálném čase. Co když se ale nepovedly? Jsou rozostřené, špatně osvětlené, nakřivo, do cesty se připletl kdosi cizí, nejsou korektně vycentrované, v prostoru se nachází rušivé věci… Nebo co když chceme něco docela jiného? Nejde jen o fotografii, ale o formulaci, o příběh, o grafickou kompozici, kterou bychom vyjádřili něco konkrétního? Prostě chceme víc než jen obrázek, vzniklý stisknutím spouště! Za naší vizí stojí touha vytvořit originální kus práce na profesionální úrovni, za nějž by se žádné grafické studio nemuselo stydět. Může to být koláž, lidé či příběh zasazený do jiného prostředí, úmyslná změna zevnějšku třeba v halloweenském duchu, cílená diskompozice, zdokonalení v rámci omlazujících korektur, přetransformování fotografie v obraz, jako by vymalovaný štětcem a tak dále. Nápadů může být nespočet.

Jenže jak na to? V prvé řadě potřebujete program. V nabídce jich je několik, můžete si prohlédnout možnosti freeware nebo shareware programy ke stažení, koupit si rovnou licencovanou verzi, popřípadě předem vyzkoušet cokoliv na trhu a teprve po té se rozhodnout o možné koupi. Nicméně bezpochyby k nejvíce propracovaným a prakticky dosud nepřekonaným patří už léta Adobe Photoshop.

Zpečetěný jazykem

Sama jsem na něm začínala a i když některé další programy využívají možnosti podobných prvků, prostě Photoshop už vstoupil do slovníku, zakořenil se a získal svou momentálně dominantní pozici. Neexistuje na světě tolik firem, který by ovlivnily slovní zásobu natolik, že jejich název se užívá v běžném jazyce ke konkrétnímu označení. Napadá mě v rychlosti snad jen firma Lux – když vysáváte koberec, spíš použijete označení, že „luxujete“, než že vysáváte. Stejně tak když upravujete fotky, ať v jakémkoliv software, každý zmíní Photoshop.

Dlouhá historie a radikální přelom

Má za sebou bohatou historii – vždyť první verze vyšla už v roce 1990 a od té doby je k dispozici již čtrnáctý upgrade, prodávaný pod označením CC (Creative Cloud). První CC verze byla představena už v roce 2012. Rozdíl oproti předchozím verzím Photoshopu je zejména ve formě financování. CC je prezentován jako služba a tudíž uživatelé platí za využívání tohoto software měsíčním poplatkem (v minulosti se platilo za produkt jako takový = pořídili jste si instalační CD, a tím veškeré investice končily). Svým způsobem to dramaticky zkomplikovalo přístup běžných uživatelů k užívání Adobe Photoshop. Tato nová politika je podle mého názoru ne zrovna dobře vymyšlená, jejím cílem je určitě omezit pirátské kopie: bez poplatku prostě nemůžete tvořit. Aktuálně je tedy jenom na konkurenci, jak toho využije ve svůj prospěch.

Co nás to tedy stojí? Záleží, kolik si toho chcete od Adobe pronajmout. Nejzákladnější verze vyjde na 144,33 EUR ročně. Ta bohatě stačí pro běžného uživatele.

ukazka-z-adobe

Příležitost užít si grafických možností Adobe Photoshop CC máme také zdarma – Adobe nabízí bezplatnou zkušební verzi. Připravte si své fotografie a nápady a manuál a můžete se pustit do tvoření.

Výhodou je také, že není zapotřebí využívat jen své vlastní fotografie. Vzhledem k tomu, že Adobe koupil v roce 2014 fotobanku Fotolia, uživatelé mohou z Photoshopu přepnout na webovou stránku Adobe Stock a stahovat z databáze více jak 40 milionů fotografií z této fotobanky. Nic ale není zadarmo.

Nicméně – startujeme. Nejprve si založte účet a stáhněte program zde.

Podívejte se do knížky

Podívejte se na ukázku

Adobe Photoshop CC nabízí výukový program (koupit si ho můžete například zde v arara.cz), který obsahuje praktickou učebnici od samotných tvůrců včetně DVD s výukovými lekcemi. Můžete být absolutní začátečník, nebo již mít nějaké zkušenosti s tímto programem, to není podstatné, stačí mít základní znalosti s prací na počítači. Kurz vás totiž provede krok za krokem na konkrétních příkladech, co všechno lze s fotografiemi dokázat. Není potřeba se učit všechno od začátku, vyberte si přesně taková témata, které potřebujete.  Stačí otevřít knížku a vytvořit si na disku adresář, kam budete kopírovat jednotlivé lekce.

Co se všechno naučíte?

Retušování fotografií – můžete zrestaurovat nepovedené fotografie, narovnat je, změnit kontrast, barvu, odstranit nežádoucí prvky (Připletl se vám někdo/něco do snímku? Odstraňte to, aniž byste narušili kontinuity obrázku)

a b

Zdokonalení momentky – korekce červených očí, zesvětlení snímku, rozostření pozadí, vytvoření panorámat, opravu deformací obrázku, přesunutí obsahu obrázku, kam uznáte za vhodné

Techniky vektorového kreslení – obkreslování tvaru z fotky, importování inteligentního objektu, přidání barvy a hloubky s použitím stylů vrstvy

Budete pracovat s kompozicemi, kreslit štětcem, míchat barvy (proč se nestat digitálním Picassem 🙂 ) a mnoho dalšího. Kompletní obsah publikace naleznete na konci tohoto článku. Učebnice nedokáže pojmout všechny možnosti Adobe Photoshop, další informace lze najít ve zdrojích tvůrců software, jako Nápověda komunity Adobe (Adobe Community Help), lze spustit tlačítkem F1. Nicméně to, co se naučíte z této knížky, bohatě postačuje pro práci běžného uživatele i grafika začátečníka na plný úvazek.

Než nekonečné brouzdání po internetu a mnohdy zoufalé pokusy a začátečnické chyby je daleko lepší mít po ruce jasné, konstruktivně popsané kroky, možnost hned si vyzkoušet teoretické postupy v rámci výukového programu. Z vlastní zkušenosti mohu říci, že ušetříte mnoho času, brouzdání po netu a nervů. Pokud budete houževnatí a cílevědomí v obém případě bude výsledek podobný, ale v tom druhém případě bohatě ušetříte čas a nervy. Publikace je propracovaná srozumitelně, připravena pro každého běžného uživatele, aby se s programem dokázal naučit pracovat  tak, že se za své výsledky rozhodně nebude stydět. Pokud chcete tedy jen upravit vlastní momentky, vylepšit fotografie, nebo aspirujete na grafika (jste například studentem daného oboru), pak by tento výukový program by měl patřit ke knihám, které by neměly chybět na vaší polici těsně nad computerem.

Kompletní obsah příručky níže:

obsah-1

Adobe Photoshop CC, Conrad Chavez, Andrew Faulkner, nakladatelství Computer Press, recezní výtisk poskytl www.arara.cz

MB

Nejnovější příspěvky na webu:

[srp srp srp_number_post_option=’2′ srp_thumbnail_wdg_width=’120′ srp_thumbnail_wdg_height=’120′ srp_wdg_excerpt_length_mode=’words‘]