Spread the love

rok_vedomeho_zivota_obalka_web

„Často máme rádi to, co známe – a na tom i lpíme. Studie, které se zabývají zneužívanými dětmi, znovu a znovu ukazují, že tyto děti ke svým rodičům vzhlíží často s nekritickým obdivem a chtějí se k nim vrátit, i když je právě oni zneužívali nebo zanedbávali, a i když už mezitím žijí v nějakém náhradním mnohem láskyplnějším prostředí. Částečně to lze vysvětlit tím, čemu tyto děti uvěřily, totiž že jsou za své zneužívání samy odpovědné, a když se vrátí, mají tak v určitém smyslu možnost „to napravit“. Další částečné vysvětlení, proč lpíme na něčem, co je negativní a co nám škodí, spočívá v tom, že je nám to známé a známé věci nám poskytují určitou útěchu, ať jsou jakkoliv destruktivní. K tomu, co známe, se upínáme jako k záchrannému člunu.“

A k tomuto autor doporučuje si vybavit jednu situaci v životě, kdy jsme na něčem přestali lpět.  Vzdát v myšlenkách hold své odvaze, že jsme se dokázali něčeho pustit, ten pocit klidu „ve svém středu“. Musím říci, že Gay Hendricks si dal velkou práci s tím, aby vyhledal v celé té lidské složité, leč však na druhou stranu jednoduché, lidské psychologii těch 365 témat, pouček a rozmýšlení nad těmito tématy. Převedl je do praxe, oživil citáty slavných, a navádí nás k tomu, abychom se zamýšleli nad svým životem sami.

V úvodu jsem vzpomenula jen jednu. Dětským traumatům, rodičovství a především vlastnímu vyrovnávání se s traumaty dětství tu věnuje podměrně dost místa. Další místa zaujímají vztahy a seberozvoj, což je v podstatě také boj s vlastním nízkým sebevědomím, které jsme na sebe „nalepili“ někde v průběhu života.

Krátké, stručné, výstižné – nezabere to čas!

A pokud tu jsme všichni  nyní hezky na webu určeném pro rodiče, především maminky, pak musím vyzdvihnout jednu výhodu této knihy, která je vlastně motivačním kalendářem, blokem, učebnicí sebelásky či jak jinak to nazvat. Je to čtení pro každý den, čtení, které tak akorát stihnete při fofr vypití jedné kávy nebo před usnutím každý den. A vyplatí se to. Můžete se nad tématy, která autor načíná zamyslet a některá vás jistě osloví méně, jiná více, to podle toho, jaké problémy ve svém vlastním životě řešíte.

Ostatně, dozvíte se občas kde co… a zrovna těmihle náboji se v domácnostech stižených únavou z dětského šumu, ruchu, stresu a napětí, často doslova hemží…

„Pokládat dobré otázky

Otázky mají nesmírnou sílu, ale během každodenního vědomého života ji využívá jen málokdo. Mnoho z vás pokládá otázky, které ve skutečnosti žádnými otázkami nejsou – je to zastřená forma útoku nebo pokusu změnit druhého: „Budeš tu takhle sedět a koukat na televizi celý den?“, „Opravdu potřebuješ další takhle drahé boty?“ Pojďme se dnes skutečně ptát. Pokládejte ty nejlepší otázky, na jaké dokážete přijít. Neplýtvejte silou otázek na něco, na co už stejně znáte odpověď…“

A to je zrovna moje silně bolavé místo. V unavenosti jsem jedovatá. Jak muchomůrka. Člověk tím ale umoří sebe i druhé. Takže třeba právě toto si přečíst jen tak naslepo v této knize – určitě dobrá věc!

Číst naslepo – dobrý tip!

Když už jsem se o tom zmínila, ono čtení naslepo je také dobrou metodou, jak si uklidnit mysl, porovnat ji a jak třeba náhodně, intuitivně najít odpověď na svoji otázku. To s touto knihou můžete činit i několikrát za den. Přehledně, stručně, jasně poskládané přesně formulované vedení, témata a odstavce. Pro takové náhodné „zapichování“ tužky v knize se právě Rok vědomého života hodí  převelice.

A tak máte-li někoho, pro koho by se něco takového hodilo, zkuste to jako báječný dárek. Třeba k Vánocům. Je do od 1. ledna do 31. prosince, ale můžeme listovat a používat i řadu let. Proč ne? On takový kurz inspirativního a smysluplného života rozhodně není na rok. Je na celý život!

 OLYMPUS DIGITAL CAMERA

O autorovi:

Gay Hendricks je psycholog, spisovatel a odborník v oblasti osobního růstu a vztahů.  Se svou ženou Katie je autorem více než 35 knih v nichž využívá své bohaté zkušenosti profesora poradenské psychologie. Vede workshopy, publikuje a je hostem v mnoha televizních pořadech (Oprah…) a na rádiových stanicích.

Vydalo nakladatelství Synergie Publishing  SE, www.synergiepublishing.com, 2016

Renata Petříčková

Nejnovější příspěvky na webu:

[srp srp srp_number_post_option=’2′ srp_thumbnail_wdg_width=’120′ srp_thumbnail_wdg_height=’120′ srp_wdg_excerpt_length_mode=’words‘]