Share

Vrcholící předvolební boj může prvnímu muži Spojených států přinést nečekané obtíže, obzvlášť zjistí-li, že prohrává na celé čáře. Jak se ze šlamastiky dostat? Možná postačí požehnat krocanům před Dnem díkůvzdání… Výborná svěží komedie Davida Mameta sází na současný humor a paroduje některé z problémů naší doby.

Zdeněk Velen a Vasil Fridrich (foto Anna Fixová)

Zdeněk Velen a Vasil Fridrich (foto Anna Fixová)

V Oválné pracovně, v relativním bezpečí, vymýšlí Charles Smith (Vasil Fridrich), jak by se udržel ve funkci. Prozatím to vypadá, že je proti němu celý svět a rozhodně prezidentem nezůstane. Co hůř, možná si jeho žena Cathy nebude moci nechat ani pohovku, kterou nechala sama potáhnout. Jistě, že Charlesovi na srdci neleží ani tak o to, co bude dál s jeho státem a občany, chce si jen zařídit příjemný „důchod“ a sehnat co nejvíc peněz. S jeho smělým plánem udržet se u moci a korýtka mu zdatně pomáhá jeho pobočník Archem Brown (Zdeněk Velen) a, neméně odvážně, autorka projevů Clarice Bernsteinová (Diana Šoltýsová).

Vasil Fridrich v "Oválné" pracovně (foto Anna Fixová)

Vasil Fridrich v „Oválné“ pracovně (foto Anna Fixová)

Za dveřmi je Den díkůzdání, lesba, puritán, chovatel krocanů, dva krocani a televizní štáb… na telefonu Írán, Izrael, podrazák Berry a žena, roztrpčená ztrátou pohovky. Se všemi těmito míčky rozehrává David Mamet svou zcela politicky i genderově zcela nekorektní hru na vládnutí a spravedlnost.

Diana Šoltýsová a Lukáš Král (foto Anna Fixová)

Diana Šoltýsová a Lukáš Král (foto Anna Fixová)

Vyprávěním celého děje inscenace November bych připravila diváky o spoustu vtipů a nečekaných vyústění. November v režii Jiřího Bábka je komedií plnou skvělého slovního humoru, vtipů mnohdy na hranici černého humoru, z nichž budete plakat smíchy a toužit, abyste měli šanci si je poznamenat. Herci se do svých rolí vtělili snadno a jemně, souhra mezi Vasilem Fridrichem a Zdeňkem Velenem je dokonalá. Umně vrší jednu vrstvu zápletky na druhou, aby ji nakonec báječně rozpletly do překvapivého konce. Diana Šoltýsová exceluje v úloze lehce militantní, ale zato velmi nastydlé Bertsteinové, a stojí za to všímat si jejího výrazu i ve chvílích, kdy není přímo v centru dění. Bernsteinová neskutečně irituje puritánského chovatele krocanů. Toho ztvárnil Jaroslav Someš tak přesvědčivě, že byste mu s klidem svěřili do péče jakoukoliv drůbež. Jak do celého děje zasáhne militantní Indián Lukáše Krále, to již nechám zahaleno tajemstvím.

Jaroslav Someš jako ochránce krocanů (foto Anna Fixová)

Jaroslav Someš jako ochránce krocanů (foto Anna Fixová)

Každý něco chce, a ne všem bude vyhověno. Vždycky je něco za něco, a především musí mít z obchodu prospěch prezident. A divák se nad tím vším královsky baví.

NOVEMBER, David Mamet
uváděno v Komorní činohře, divadlo Troníček, www.komornicinohra.cz

 

 

Nejnovější příspěvky na webu:

[srp srp srp_number_post_option=’2′ srp_thumbnail_wdg_width=’120′ srp_thumbnail_wdg_height=’120′ srp_wdg_excerpt_length_mode=’words‘]