Share

Racek A. P. Čechova je divadlem na divadle, komedie o umění a umělcích – spisovatelích a herečkách. Ale proč, o čem a pro koho se doopravdy hrálo? „Buď se zasměješ, nebo zastřelíš. A největší téma Racka je ‚pro koho’. Tvořit i žít.“, odpovídá na tuto otázku Lucie Ferenzová. Kompletní odpověď však přinese až samotná inscenace, jejíž premiéru chystají v pražském Divadle D21 již na tento pátek, 27. února.

Pozvánka na premiéru Racka

Pozvánka na premiéru Racka

Anton Pavlovič Čechov patří mezi hojně inscenované autory na našich jevištích. Hloubka jeho dramat, myšlenkový přesah a častá zádumčivost titulních postav je prostě naším duším blízká. Čechov však svá dramata i přes tragický obsah zamýšlel jako komedie. „Je nutné,“ napsal autor, „aby na jevišti bylo všechno právě tak složité a právě tak jednoduché jako v životě.“ A to platí i pro jeho hru Racek, která však u českých inscenátorů nepatří mezi ty nejoblíbenější. Přitom její obsah je jevištnímu ztvárnění tolik blízký, vždyť o čem lepším hrát, než o tom, co každý umělec dnes a denně prožívá?

Vzhledem k tématu letošní sezóny Divadla D21, s podtitulem Umělec – vizionář nebo parazit, byl Racek jasnou volbou. „Mohl by to klidně být podtitul Čechovova Racka, který je nejjednodušeji řečeno o lásce, smrti a umění“, říká o vztahu hry a tématu sezóny režisérka Lucie Ferenzová. „Jednu z hlavních postav, Arkadinu, hraje Hana Mathauserová, která je zároveň ředitelka divadla a o „provozu umění“ v našich poměrech by mohla vyprávět hodiny. Ta hra je podle mě průřez tím, jak člověk plný ideálů a snů spadne do reality, nemá peníze, úspěch je nejasný, trápí se s láskou, je nešťastný a všechno, co tvoří, ať už píše, režíruje, hraje divadlo nebo třeba dělá hudbu, musí dennodenně podrobovat otázce, jestli to má smysl a jaký. Někdy je to fakt na palici, ale někdy je to opojně svobodné, zábavné a krásné. Proto to asi všichni děláme. Čechov byl jeden z prvních absurdních dramatiků.“, pokračuje Lucie.

Důležitou složkou inscenace je také scénická hudba, jejímž autorem je tentokrát David Hlaváč, hudební komponista a hráč na klávesové nástroje s bezmála patologickou vášní k divadlu. V Divadle D21 již vytvořil hudbu k inscenaci Gulliverovy cesty. Je mimo jiné členem kapely Střídmí kulisáci v kulisách višní.

Racek poprvé vlétne do Divadla D21 již tento pátek, 27. února 2015.

RACEK, A. P. Čechov
www.divadlod21.cz

 

 

Nejnovější příspěvky na webu:

[srp srp srp_number_post_option=’2′ srp_thumbnail_wdg_width=’120′ srp_thumbnail_wdg_height=’120′ srp_wdg_excerpt_length_mode=’words‘]