Share

Na lesní samotě je zavražděn starý muž, ve městě Bergen mladá žena. Další mladá žena vrahovi unikla skokem z okna. Mohou spolu tyto tři činy souviset? A jak do všeho zapadá hromadný hrob plný ostatků pacientů psychiatrické léčebny, který byl právě kvůli tlaku veřejnosti otevřen?

Odpovědi na výše uvedené otázky najdete v norském krimi románu Prach jsi a v prach se obrátíš, z dílny ceněného autora Chrise Tvedta. Když se řekne norská krimi, drtivá většina českých čtenářů odvětí: Jo Nesbo. Na chladném severu se však skrývá více literárních mistrů a Chris Tvedt je toho živým důkazem. Bývalý právník, jenž debutoval krimi románem Nade vší pochybnost, a českému čtenáři se představil knihou Kruh smrti, se nyní vrací s další, nervy drásající detektivkou.

Když je Edvard Matre přivolán ke zmrzlému zavražděnému muži, ještě vůbec netuší, jak tenhle případ ovlivní jeho samotného. Edvardovu týmu se nedaří vraha vypátrat, a navíc jsou odvoláni, aby vyšetřili vraždu a pokus o vraždu v Bergenu. Edvard ani v nejmenší netouží Bergen navštívit, neboť na místo svého dětství nemá právě nejlepší vzpomínky.

Jak jsme v severské krimi zvyklí, není jedinou dějovou linií policejní vyšetřování. I v románu Prach jsi a v prach se obrátíš na čtenáře čeká mnohovrstevný příběh, plný nečekaných zvratů. Edvard a jeho tým s hrůzou zjišťují, že vyšetřované vraždy spolu souvisejí a oni pátrají s největší pravděpodobností po velmi nebezpečném sériovém zabijákovi. Navíc se ukáže, že v hromadném hrobě bylo nalezeno tělo Matreho biologické matky. Vyšetřovateli se tak zhroutí celý svět. Proč mu rodiče zatajili, že je adoptovaný? Jaké temné tajemství skrývá jeho minulost? A kdo zavraždil všechny oběti? Nejdůležitější otázkou stále zůstává, proč to vůbec udělal?

Chris Tvedt stvořil lehce puntičkářského, přesto však příjemného hrdinu. Čtenáři přímo půjdou s Edvardem po stopách zabijáka a se zatajeným dechem odhalí všechna další tajemství.

Kniha je napsána velmi čtivě, krátké kapitoly dodávají spletitému ději na dynamičnosti. Navíc dostáváte skvělou možnost pátrat spolu s vyšetřovateli, jelikož román je pojat jako řada zdánlivě nesouvisejících linií, u nichž lze však tušit spojitost…

A tak tomu i nakonec je. Vše se propojí, vrah je zneškodněn a Edward se zbaví všech svých běsů, jistě, aby mohl příště rozlousknout další případ.

 

PRACH JSI A V PRACH SE OBRÁTÍŠ, Chris Tvedt
Vydalo nakladatelství JOTA, v roce 2014
www.jota.cz

 

Nejnovější příspěvky na webu:

[srp srp srp_number_post_option=’2′ srp_thumbnail_wdg_width=’120′ srp_thumbnail_wdg_height=’120′ srp_wdg_excerpt_length_mode=’words’]