Share

Margo tak dlouho milovala záhady, až se jednou z nich stala. Quentin se tak dlouho nechtěl dostat do maléru, až do jednoho vlítnul. Díky Margo. Vítejte v Papírových městech, filmové adaptaci stejnojmenného románu Johna Greena.

Plakát k filmu Papírová města

Plakát k filmu Papírová města

Když Quentin (Nat Wolff) poprvé uviděl Margo (Cara Delevingne), okamžitě uvěřil na zázraky. A zároveň se do ní zamiloval. Hluboké dětské přátelství divoké a nezkrotné Margo s tichým a vzorným Quentinem však nikdy v lásku nepřerostlo, naopak si postupně jsou oba svou cestou, až se odcizí. Margo se stává královnou školy a buřičkou, zatímco Quentin pilně studuje a připravuje se na vysokou školu. Všechno by zůstalo ve vyjetých kolejím, kdyby nepřišla ta osudná noc.

Margo a Quentin na osudné trestné výpravě

Margo a Quentin na osudné trestné výpravě

Jednou uprostřed noci, pár týdnů před maturitním plesem, přijde Margo za Quentinem a vytáhne ho na bezmála zločineckou výpravu, během níž se hodlá pomstít všem svým nepřátelům. Nakonec to vypadá, jako by Margo Quentinovi naznačovala, že by o něj měla více než přátelský zájem, a v něm se probudí nová naděje. Jenže, druhý den ráno se po Margo slehne zem.

Quentin si vzpomene na dívčiny zvyky, a tak ví, že si ráda hraje a určitě po sobě zanechala indicie, díky nimž ji její blízcí mají šanci najít. Za pomoci svých kamarádů Bena (Austin Abrams), Radara (Justice Smith) a nejlepší Marginy kamarádky Lacey (Halston Sage) se vydává na dobrodružnou výpravu, která jim možná trochu navždy změní životy.

Cara Delevingne jako nespoutaná Margo

Cara Delevingne jako nespoutaná Margo

John Green píše křehké, zábavné a chytré příběhy pro všechny věkové kategorie a Papírová města nejsou výjimkou. Knihu jsem prozatím nečetla, ale po zhlédnutí filmu svou chybu rozhodně napravím. Filmová Papírová města vyprávějí příběh o koncích a nových začátcích i přátelství, které přes obtíže přetrvá. „Aby ses našel, musíš se nejdřív ztratit,“ říká Quentinovi jeho krásná Margo a nelze s ní než souhlasit. Quentin se rozhodně změnit svůj „usedlý život“ zodpovědného osmnáctiletého a pustí se do dobrodružství s nejasným koncem.

Pojem „papírové město“ podle Greena označuje místo, které je na mapě pouze jako potvrzení pro kartografa, že jeho mapu nikdo nepadělal. Jedná se tedy v podstatě o podvod či něco neskutečného. Podobný pocit zažíváme, když končíme školu a hledíme do nejisté budoucnosti. Splní se naše sny nebo se dostaneme jen do papírového města? Vydrží školní láska nástrahy „opravdového“ života? To je ve hvězdách, a jak říká hlavní hrdina, „trik je v tom si všimnout, že prožíváte něco neuvěřitelného a nezapomenutelného“. A když něco takového najdete ve svých přátelích a blízkých, město beze smyslu se rázem zaplní vzpomínkami a stane se smyslem života.

Románová předloha Johna Greena

Románová předloha Johna Greena

Pravověrní milovníci Johna Greena možná místy nad filmovým zpracováním protestují, ale já si nemohu stěžovat. Papírová města mě ve své filmové podobě potěšila příběhem a také hereckými výkony hlavních představitelů – nevyzpytatelné Margo v podání Cary Delevingne a sympatického Quentina v podání Nata Wolfa. Mimo ně bych zvlášť vyzdvihla Austina Abramse, představitele Quentinova kamaráda Bena. Abrams je ve své roli skvostný, přesvědčivý a přesně takového kamaráda byste také chtěli. Za zmínku rovněž stojí skvělý hudební doprovod, jenž dokonale dokresluje příjemný děj.
Zároveň jsem se díky filmu vrátila v myšlenkách do doby her a malin nezralých, kdy se dalo beztrestně vyrazit na nečekaný výlet, život byl plný „poprvé“ a člověk hltavě a bezstarostně užíval každého nového dne. Chcete-li si tuto dobu připomenout, dojmout se a také dosyta zasmát jednoduchým, takřka letním příběhem s nádechem road movie, jsou Papírová města jednoznačně skvělou volbou.

Chcete-li si nejdříve přečíst románovou předlohu z pera Johna Greena, seženete ji například ZDE. A před návštěvou kina se ještě můžete nechat navnadit filmovým trailerem.

Nejnovější příspěvky na webu:

[srp srp srp_number_post_option=’2′ srp_thumbnail_wdg_width=’120′ srp_thumbnail_wdg_height=’120′ srp_wdg_excerpt_length_mode=’words‘]