Share

Podruhé v krátké době se mi dostala do ruky sbírka českých povídek. Tentokrát se jedná o povídkovou knížku Olivera Buriana s trochu zvláštním názvem POVÍDKY TOALETNÍ.

Soubor jedenácti povídek čtenáře zavede na rozličná místa, do různých časů a dob, prostě si užijete jedenáct minipříběhů. Inspiraci k nim autor hledal v životě svém i svých přátel. A právě přátelství je rovněž spojovacím prvkem všech povídek. Možná se něco podobného stalo i vám, a dáte Burianovi za pravdu, že přesně takhle to tehdy bylo. Možná při čtení prožijete znovu i svůj vlastní příběh.

Proč jsou povídky právě toaletní, říkáte si možná? Autor sám k tomu v úvodu své knihy podává vysvětlení… Byl by totiž rád, aby vás jeho příběhy osvěžily, stejně jako dovede osvěžit toaletní voda, či potěšily, jako jsou potěšeny mužské smysly krásnou ženou ve večerní toaletě.

S tím bych si dovolila souhlasit, zaroveň také s další myšlenkou, kterou autor vyslovuje. Schválně, ruku na srdce a přiznejte si… Kde máte největší klid na čtení? Kde vás neotravují děti, toužící po vaší pozornosti? Je jedno místo, kde si prostě jen sedíte a máte právě spoustu času na čtení. Ano, jistě jste už uznali, že Oliver Burian nazval svou knížku sice šibalsky, ale přesto přiléhavě.

autor Oliver Burian

Nechte se tedy pozvat do příjemného světa, kde spolu staří přátelé znovu nacházejí společnou řeč, kde muži a ženy smějí být kamarády či kde nemoc není překážkou. Sametové i drsné příběhy vás obejmou jako teplá deka za studeného jitra a po přečtení ve vás zůstane tajemný neklid. Ten podle mě značí touhu, aby autor napsal i druhou sadu stejně osvěžujících, čili toaletních, povídek.

Za zmínku také stojí, že Povídky toaletní jsou autorovou prvotinou.

Videopozvánka ke knize ke zhlédnutí ZDE.

POVÍDKY TOALETNÍ, Oliver Burian
vydalo nakl. JAS, v roce 2014
www.jasknihy.cz

Nejnovější příspěvky na webu:

[srp srp srp_number_post_option=’2′ srp_thumbnail_wdg_width=’120′ srp_thumbnail_wdg_height=’120′ srp_wdg_excerpt_length_mode=’words‘]