Spread the love

Slavil se Silvestr vždy stejně bujaře jako je tomu v posledních letech? Jaké zvyky se pojily s posledním dnem v roce? A víte, že na Nový rok by na stůl neměly přijít žádné pokrmy z drůbeže?

 

Silvestr nebyl vždy spojen s oslavami konce roku starého a s nástupem roku nového. Tento statut získal až v 16. století, kdy byl ve většině křesťanských zemí zaveden gregoriánský kalendář s počátkem roku stanoveným na 1. ledna. Oslavy byly dlouho spíše poklidného rázu. Lidé chodili do kostela, děkovali za uplynulý rok a modlili se za rok budoucí. Až rozvoj ekonomiky v 19. století s sebou přinesl bujařejší oslavy s ohňostroji, hudbou, tancem a spoustou jídla a pití. Nutno dodat, že naši předkové byli vynalézavější, co se druhů pokrmů týče, a neomezovali se pouze na obložené chlebíčky.

Na Silvestra by se v domácnosti měly dokončit všechny resty. Peřiny by se měly čistě povléct, odpadky vynést, všechno prádlo vyprat a vyžehlit, zapůjčené věci i peníze vrátit. Prát prádlo či nechat ho viset na Nový rok mělo věstit do roka smrt někoho blízkého.

Poslední den v roce chodily po staveních chudé ženy, tak zvané ometačky. Mlčky symbolicky plotnu ometly, aby kamna celý následující rok dobře hořela, pak popřály hospodáři a hospodyni štěstí a poprosily o almužnu.

Na Nový rok by se neměly podávat jídla z ptáků, aby neuletělo štěstí. Naopak vítaným pokrmem je čočka, jejíž hojná konzumace by měla zajistit domácnosti dostatek peněz. Štěstí zase měl přinést půlnoční ovar s jablečným křenem.

Jiný kraj jiný mrav

Znáte novoroční zvyky v jiných zemích? Jako nejpodivnější byla ohodnocena chilská tradice scházet se na Silvestra na hřbitově, aby lidé uvítali příchod nového roku ve společnosti mrtvých příbuzných.  Na druhém místě se umístilo rumunské naslouchání zvířatům, zda promluví. Pokud mlčí, znamená to štěstí. Nejzábavnějšími zvyky je prý hromadný polibek na náměstí v Benátkách a nošení červeného spodního prádla pro štěstí (Španělsko, Itálie, Mexiko). Vyplývá to z výsledků průzkumu veřejného mínění, které uskutečnil server Badoo.com.

Silvestrovské a Novoroční pranostiky:

Jak byl celý rok samá voda a bláto, na Silvestra nenapadne zlato.

Na Silvestra-li větry a ráno slunce svítí, nelze se dobrého vína nadíti.

Jak na Nový rok, tak po celý rok.

Bude-li prvního ledna ve středu, lze očekávat vcelku příznivý rok, bohatý vínem, ale chudý na med.

Na Nový rok o slepičí krok.

Na Nový rok se nemá nic půjčovat ani ze stavení vynášet, protože by to při hospodaření příští rok scházelo.

 

Soňa Rivera