Knihy,  Soňa Rivera

Finanční matematika v praxi – spočítejte si, jak jste na tom

Spread the love
Share

Oldřich Šoba, Martin Širůček, Roman Ptáček, Finanční matematika v praxi. Grada 2013.

S penězi jsme všichni v každodenním styku. Platíme jimi své nákupy, dostáváme je jako odměnu za vykonanou práci, půjčujeme si je, spoříme. Určitá finanční gramotnost by tedy měla být téměř povinná pro každého. Bohužel ne každý má ekonomické vzdělání a na školách neekonomických směrů se tato oblast prostě opomíjí. A přitom vyznat se alespoň v základních „finančních“ pojmech a mechanismech by mnoha lidem významně pomohlo spravovat jejich portfolia, nebo se dokonce vyhnout jistým problémům.

Těm z vás, kteří již nechtějí jen poslouchat monology finančních poradců a bankovních úředníků, ale také jim konečně rozumět, může pomoci nová publikace Finanční matematika v praxi od autorů Oldřich Šoba, Martin Širůček a Roman Ptáček.

V první kapitole Úvod do finanční matematiky se dozvíte, jakou hodnotu mají peníze v průběhu času a co ji může ovlivnit. Možná namítnete, že stovka je pořád stovka… Ale je to opravdu tak? Bude mít ta stovka stejnou hodnotu i za rok? A vyplatí se vám tu stovku uložit, když za rok dostanete 105? Domníváte se, že to záleží pouze na výši úrokové sazby? A co třeba zdanění a inflace?

Druhá a třetí kapitola se věnují jednoduchému a složenému úročení. Oba způsoby jsou srozumitelně vysvětleny a na řadě příkladů z praxe předvedeny možnosti jejich využití.

V dalších kapitolách jsou rozebrána témata v této době více než aktuální – spoření, pravidelné investice, důchody a renty. Chcete si ušetřit na novou televizi, auto či dům? Chcete se zabezpečit na důchod či jiné období, kdy nebudete mít zaručený žádný příjem? Spočítejte si, kolik musíte pravidelně ukládat, abyste v daném období dosáhli požadované částky. A nebo – spočítejte si, jak velkou sumu potřebujete, abyste z ní mohli pravidelně čerpat určitou částku.

A co dalšího se můžete v knize dozvědět?

Například o problematice úvěrů a půjček a jejich splácení. S tímto tématem se dostáváme zhruba do poloviny publikace a celá druhá polovina je věnována investicím. Investičním rozhodováním v závislosti na výnosnost a rizikovost investic počínaje, přes krátkodobé cenné papíry, obligace a akcie, až po operace na měnovém trhu.

Nezbývá mi než souhlasit s autory, že „tato publikace si neklade za cíl rozvíjet finanční matematiku jako vědu, ale jednoduše a hlavně prakticky ji vysvětlovat…“. Mnoho příkladů, kterými je kniha doplněna, a výuková videa dostupná na internetu ke splnění tohoto cíle zdárně přispívají.

Nejnovější příspěvky na webu:

[srp srp srp_number_post_option=’2′ srp_thumbnail_wdg_width=’120′ srp_thumbnail_wdg_height=’120′ srp_wdg_excerpt_length_mode=’words’]

Píši do několika médií a chci udělat maximum pro www.superrodina.cz, která by se měla stát jedním z nejčtenějších médií na českém internetu. Věřím, že i mnozí čtenáři se rádi budou spolupodílet na tvorbě tohoto specifického média.

Share
error: Obsah je chráněný autorskými právy